bayanlar için abdest alma yeri eksikliği

son derece sinir olduğum durum. neredeyse büyük camiilerin bile etrafında böyle bir yer yok. her semte özel olarak açılmalı. geçen gün yeni camii etrafında yarım saat yer aradım. sonunda camii'nin karşısındaki tuvaletlere sordum, abdest alma yeri değildi ama maalesef herkes orada abdest alıyordu. namazdan daha önemli bir işimiz var mı bizim Allah aşkına. erkekler nispeten rahat, camii'de abdest alabiliyorlar. belediyelere bolca e-mail atarak bu sorunu gidermemiz gerekiyor. müslüman ülkede imkansızlıklar yüzünden namaz vaktini kaçırmak kabul edilemez.
devamını gör...
normal camileri geçtim, selatin camilerin bir çoğunda olan durumdur. bu camiler bir de restorasyon ediliyor buna rağmen hala nasıl bir çözüm üretmiyorlar anlamıyorum. neymiş efendim "tuvaletlerde abdest alınabilirmiş." neden kardeşim, o tuvaletler çok mu temiz ki abdestimi şüpheye kurban edeceğim. çok mu zor , bir iki erkek şadırvanının etrafını çevirip kadınlara tahsis etmek.
devamını gör...
sadece şadırvan problemi yok ki! cuma namazı sıkıntı "bayanlara farz değilmiş" ya onu geçtik vakit namazı kılmaya yerimiz yok camilerde! elektrik süpürgeleriyle,eski kullanılmayan bi tarafa atılmış halılarla veya üstüste dizilmiş rahlelerle aynı ortam da namaz kılmak zorundamıyız!!

geçen sene çok kullandığım beşiktaş/ertuğrul tekke camiinde bu bahsettiğim tüm sıkıntılar vardı.bir değil iki değil canıma tak etti sırf müezzine yetişmek pahasına 2 otobüs kaçırdım.neyse cemaatten sonra görevliyi buldum.böyle merkezi bir caminin bayanlar bölümünün ne sebepden bu halde olduğunu sordum. cevap evet haklısınız üst kata pek özen göstermiyoruz çünki hanım cemaat yok! be müslüman sen Allahın mabedini cemaattinden ötürü mü temizliyorsun diye sordum; utandı, cevap vermedi.neyse ertesin de tekrar gittim: Allah razı olsun halıları süpürmüşler,ayakkabılığın ,cam çercevenin tozunu almışlar.ama kadın mahfillerinin demir başları; bi kenara atılmış eski halılar ve süpürge makinaları yerlerinde duruyordu.

muzdarip olmak yetmiyor anlayacağınız gerekli yerlere sıkıntıyı dile getirmek gerekiyor,güç bela da olsa yapıyorlar.yine de Allah razı olsun.
devamını gör...
müslümanlar için büyük bir eksiklik ve utanç kaynağı olması gereken durum.

camiye gelip vaaz ve hutbe dinlemek, namaz kılmak kadınların hakkı. biz erkeklerin ne kadar hakkıysa o kadar hakları var. mahallede gittiğim camide, iş yerimizin yakınındaki camilerde de maalesef bu sorun var. bu soruna çözüm bulunması için şikayet ve taleplerin diyanet işleri başkanlığına ve il-ilçe müftülüklerine iletilmesi gerektiğini düşünüyorum. camideki görevliler (imam-hatip ve müezzin-kayyım) çözüm merci değiller.
devamını gör...
sayı olarak tamamlansa bile nitelik olarak tamamlanamiyor bu da bizlerle alakalı.. her ne kadar topluma açık bir yer olsa da temizlik için abdest aliyorsak buralarinda oyle olması gerekiyor.. ama nedense bizimkiler buralara pek de özen göstermiyor..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar