bayburt

hayatımda yalnızca 2-3 defa gitmişŸ olmama rağŸmen niçin bu kadar sevdiğŸimi bilemediğŸim memleketim. dürüst olmak gerekirse, sevilecek öyle süper fiziki özellikleri de yok ama işŸte karga'ya yavrusu şŸahan gözükür misali farklı duygular besliyorum bu ufak, şŸirin yere.
devamını gör...
dede korkut, genç osman ve benim bilmediğim ama varlığından süphe duymadığım dünyaya yön veren nice değerli insanın yetiştiği güzide memleket.

dünyada babil bir, bayburt ikidir. gerisini tanımam, siz de tanımayın zaten.
devamını gör...
bayburt kalesi meşhurdur. bir de "kavurma koydum tasa" türküsü var ki bayılıyorum...
devamını gör...
çok sevdiğim insanların memleketidir. bilmiyorum ama bayburtlu kaç insan sevdim ki çok müteddeyyin idiler.
devamını gör...
---nerelisin gardaşş??

--şimdi diyecam ki bayburtliyam, diyecahsız ki gendini övüyor..


devamını gör...
tanıdığım en mikromilliyetçi insan güruhu.

bu vilayetin bir vatandaşı istanbula boğazdan bakıp aynen şöyle demiş,

--hheeyy gidi istanbul.. büyüdükçe bayburt' a benzirsen
devamını gör...
çeşitli fıkralara konu olmuşluğu vardır.

bayburt'a ilk defa opera gider. sanatlarını icra ederler. çıkışta, meraktan operayı izlemeye gelmiş bir amcaya sorarlar: "nasıl buldunuz operayı?" cevap, dillere pelesenk olmuş, atasözü olmuş o muhteşem cümledir: "bayburt bayburt olalı böyle zulüm görmedi"

bayburt il olmadan önce adamın biri gelip hükümet konağını sorar. sorduğu yaşlı amca azarlar şekilde: "küçücük bayburt. bulamıyor musun? aha şurada!" der. aynı adam, bayburt il olduğu zaman yine gelir, yine hükümet konağını sorar. aldığı cevap ise ilginçtir: "koskocaman vilayet. nereden bileyim ben"
devamını gör...
il yapilmasinin, büyüklügüyle, topraklari üzerinde yasayan insan sayisiyla alakasi yoktur. il olmasi hem kültürel altyapisiyla hem de tarihiyle ilgilidir biraz. unutmamak gerekir ki 1500 yillarda bayburt bölgenin önemli sancaklarindan biridir. cumhuriyetin ilk yillarinda gümüshane'ye baglanmasi büyük bir hata idi. zira bayburt hem gümüshane'den büyüktü hem de arada kültürel farkliliklar mevcuttu. siveler kismen benzese de gümüshane daha cok karadeniz kültürü etkisindedir. örnegin bayburtlular bar oynarken gümüshanelilerin geneli horon teper.(tabii ki kelkit ve civarinda, yani bayburt'a yakin bölgelerde bar oynayanlar da mevcuttur) iklim olarak da gümüshane'yle bir alakasi yoktur bayburt'un. envai cesit meyve yetisen gümüshane topraklarinin aksine ben daha bayburt'ta sögüt ve kavaktan baska agac görmedim. zaten onlar da fazla yok. daglari falan keldir. velhasil bayburt'un taa en basindan baska bir il'e baglanmasi gerekiyor idiyse bile bu erzurum olmaliydi. zira aralarinda yok denecek kadar az farklilik vardir.
devamını gör...
şehre hakim olan bayburt kalesi, anadolu'nun en eski kalelerindendir.
dede korkut hikâyelerinde adı, parasar'ın bayburt hisarı ve tekfur kalesi şeklinde geçer.
devamını gör...
nüfusuna oranla türkiyenin en fazla göç veren ilerinden biridir.

avrupa yakasında şirinevler, adı bayburtevler olarak değiştirilebilecek kadar bayburtlu nüfusunun fazla olduğu bölgedir. anadolu yakasında ise ümraniye ve kartal bu nitelikte sayılabilir. gebzede de bayburtlu nüfusu azımsanamaz.

içinden çoruh nehri geçer.

üniversitesi de vardır. (bkz: bayburt üniversitesi) http://www.bayburt.edu.tr/

küçük olmasından mütevellid "mahalle baskısı"nın kendisine oldukça rahat yaşam, gelişme, dallanıp budaklanma imkanı bulduğu bir ilimizdir.

geleneksel kültür hakimdir. erzurumun da etkisi ile milliyetçilik yaygındır. anadolunun en muhafazakar illerinden biridir fakat bu, bilinçlilikten çok gelenekselliğin ağır bastığı bir muhafazakarlıktır. (taklidi- tahkiki iman ayrımına benzer bir durumdur bu.)
örneğin örtünen kızlar erkeklerin de olduğu düğünlerde, düğün olması hasebiyle örtü takmayıp, tesettürel kıyafetlere göre daha açık kıyafetler giyebilmektedir.
devamını gör...
bayburtlunun biri eşşeğiyle birlikte gümüşhane'ye doğru gidiyormuş.o tarafa giden bir kamyonu durdurmuş.kamyoncu gümüşhaneliymiş.eşşek kasada bayburtlu önde gümüşhane'ye kadar götürmüş.
bayburtlu indiğinde sormuş:

-toprağım borcum nedir? åžöför:
-eşşeğe bir sana iki lira deyince bayburtlu sinirlenmiş:

-ula benim eşşekten ne farkım var?
devamını gör...
küçük olmasına rağmen buram buram anadolu kokan..dağı,suyu,havası hoş ,insanı hepsinden hoş şirin il-cik ..memleketim.
devamını gör...
yaşamadığım,herhangi bir anımın olmadığı,kendisinden çooookk uzaklarda bulunduğum buna rağmen içimi yakarcasına özlediğim memleketim.benim gerçek yuvam.
devamını gör...
gurbetten gelen hasan herkese birşeyler getirir.eşi hacere de hediye olarak bir saat getirir.hcer kolundaki saati göstererek yürürken kadınlardan biri saati sorunca hacer bilmiş bir şekilde saate bakar ve cevap verir;
-kuşluğa gelir
devamını gör...
åžehrin adı ve ne zaman kurulduğu hakkında ki bilgiler çok kesin değildir. bu gün bilinen isminin ortaçağ ermeni kaynaklarında; payberd, bizans kaynaklarında; payper, baberd, paypert. xııı. yüzyıl sonlarında bu bölgeden geçen marko poloâ’nun seyhatnâmeâ’sinde; paipurth, baiburt.

arap kaynaklarında; bâbirt, ıı. mesud adına 1291â’de basılan bir parada baypırt. akkoyunlu tarihinden bahseden çağdaş eserlerde pâpã®rt şeklinde geçen kelimenin son hecesi berdâ’in â”yüksek kale┠anlamına geldiği bilinmekteyse de ilk hecesine bir mâna verilememektedir.

1647 yılında şehri ziyaret eden evliya çelebi bayburt adının zengin manasına gelen â“bay┠belde manasına gelen â“yurt┠gibi iki kelime ile izah eder. osmanlı dönemine ait kaynaklar ise ismi bu günkü söylenişine uygun olarak bayburt şeklinde kaydederler.

--- alıntı ---devamını gör...
bayburt şehrinin tarihi m.ö.3000â’li yıllara kadar uzanmaktadır. åžehir azziler tarafından kurulmuştur. m.ö 770-665 yılları arasında kimmer ve iskitlerin akınına uğramıştır. iskitlerin (saka türkleri) hakimiyetine giren bayburt 2500 yıllık türk şehridir. daha sonra bölge sırasıyla haldiâ’ler, medâ’ler ve persâ’lerin hakimiyetine girmiştir.

m.ö. 2. yy.dan itibaren pontus krallığına bağlı olan bayburt m.ö. 40 yıllarında roma hakimiyetine girmiştir.bayburt ve yöresi türkâ’lerin anadolu da ilk yerleştikleri bölgelerdendir. kesin türk hâkimiyeti malazgirt zaferiâ’nden sonra gerçekleşti. åžehir, 1072â’den 1202â’ye kadar bazen erzurum yöresinde hüküm süren saltuklularâ’ın bazen de danışmendilerâ’in hakimiyetinde kaldı bayburtâ’un asıl gelişmesi, süleyman åžahın kardeşi erzurum meliki mugã®süddin tuğrul åžah ve oğlu cihan åžah döneminde oldu.

bayburt anadolu selçuklu devletiâ’nin merkezi olan konyaâ’ya bağlandı. 1243 kösedağ savaşının ardından moğulların anadoluâ’yu istilası sırasında, şehir yapılan antlaşma gereği selçukâ’lu idaresinde kaldı. bu durum 1291â’de burada ıı. gıyâseddin mesud adına para basılmasından anlaşılmaktadır.

ilhanlılar devrinde gelişen bayburt, ceneviz ve venedik kervanlarının konakladığı bir yerdi. moğolistanâ’a giderken buraya uğrayan marko polo şehirde zengin gümüş madenlerinin bulunduğunu belirtir. burada mahmudiye ve yakudiye medreseleri kurulmuş, mevlevilik gelişme göstermiş, ayrıca ahilik teşkilatı oldukça yayılmıştı. uzun süre akkoyunluların elinde kalan bayburt ve yöresi 1501â’de safevã®ler tarafından alındı. daha sonra osmanlı kuvvetleri, sah ismailâ’in emirlerinden kara maksut-i sultanının müdafaa ettiği bayburtâ’u aldılar (ekim l5l4).

bayburt erzincan ile birlikte trabzon beyi bıyıklı mehmet paşaâ’ya verildi ve bir sancak merkezi haline getirildi. osmanlı idaresinde bayburt doğu sınırına yakın bir kale şehir olarak stratejik önemini korudu. kanã»nã®â’nin iran seferi sırasında önemi daha da artan bayburt kalesi 1541â’de esaslı bir tamir gördü. 1553â’te åžah tahmasbâ’ın akınlarına marã»z kalan şehir xıx. yüzyıla kadar önemli bir olaya şahit olmadı.

1828-1829 osmanlı-rus savaşı sırasında rus birliklerinin işgaline uğradı. 1878 ve 1916â’da ruslar tarafından işgal edilen bayburt bu işgaller sırasında geniş ölçüde tahrip edildi.

1927 â‘ye kadar erzurumâ’a bağlı olan bayburt bu tarihte gümüşhaneâ’ye bağlandı. 21.06.1989 tarihinden itibaren 3578 sayılı yasa ile il statüsüne kavuştu.

--- alıntı ---


devamını gör...
enaniyetli bir sürü cahil insanın da memleketidir ayrıca. şöyle ki "peygamber efendimiz batıda istanbul'u, doğuda bayburt'u fethedin demiş" diyen ve buna ciddi ciddi inanan bir sürü, evet evet sürü gördüm ben. ne kabustu ya..
devamını gör...


--- alıntı ---

åžehir, 1072'den 1202'ye kadar bazen erzurum yöresinde hüküm süren saltuklular'ın bazen de danışmendiler'in hakimiyetinde kaldı. bir ara trabzon imparatoru ı.alexis comnen'in kumandanı theodore gabras tarafından işgal edildiyse de kısa süre sema yeniden danışmendliler hakimiyetine girdi (1098). selçuklular 1202'de saltuklu devletine son verince bayburt'u da ele geçirdiler. bayburt'un asıl gelişmesi, süleyman åžahın kardeşi erzurum meliki mugisüddin tuğrul åžah ve oğlu cihan åžah (1202-1230) döneminde oldu. tuğrul åžah bayburt kalesi'ni trabzon imparatorluğundan gelecek tehlikelere karşı yeniden inşa ve tahkim etti. l alaaddin kevkubad zamanında moğollar'a karşı sınırlar kuvvetlendirilir ve yeni kaleler yaptırırken bayburt,erzurum ile birlikte anadolu selçuklu devleti'nin merkezi olan konya'ya bağlandı. 1243 kösedağ savaşının ardından moğulların anadolu'yu istilası sırasında, şehir yapılan antlaşma gereği selçuklu idaresinde kaldı. bu durum 1291 'de burada ıl. gıyaseddin mesud adına para basılmasından anlaşılmaktadır.


ilhanlılar devrinde tebriz -trabzon yolu üzerinde bulunması dolayısıyla daha da gelişen bayburt, ceneviz ve venedik kervanlarının konakladığı bir yerdi. moğolistan'a giderken buraya uğrayan marko polo şehirde zengin gümüş madenlerinin bulunduğunu belirtir. hatta ilhanlılar buradan yüklü bir vergi geliri (21.300 dinar) temin ediyorlardı. bu dönemde diirül cehil unvanı ile anılan ve iktisadi bakımdan canlılık kazanan şehir aynı zamanda küçük bir kültür merkezi durumundaydı. burada mahmudiye ve yakudiye medreseleri kurulmuş, mevlevilik gelişme göstermiş, ayrıca ahilik teşkilatı oldukça yayılmıştı. son ilhanlı hükümdarı ebu said bahadır han'ın ölümünden sonra (1334) bayburt eretnaoğulları'nın eline geçti. eretnalılar döneminde zaman zaman erzincan emirlerinin hücumlarına maruz kalan ve onlar tarafından zapt edilen şehir daha sonra mutahharten in idaresine girdi. fakat çok geçmeden kadı burhaneddin zamanında akkoyunlu beylerinden kutlu beyoğlu ahmet bey'in yardımı ile alındı ve ardından kadı burhaneddin tarafından ahmet bey'e ikta edildi. bir ara karakoyunlu hükümdarı kara yusuf tarafından zapt edildiyse de kısa bir zaman sonra akkoyunlu karayülük osman bey bu bölgeyi yeniden ele geçirdi ve şehri kardeşinin oğlu kutlu bey'e verdi. bundan sonra uzun süre akkoyunluların elinde kalan bayburt ve yöresi 1501' de safeviler tarafından alındı. o sıralarda trabzon sancak beyi olan åžahzede selim bu bölgeye akınlarda bulundu (1507), tahta çıktıktan sonra da iran seferine giderken bir kısım kuvvetleri bayburt üzerine gönderdi. yanya sancak beyi mustafa bey ile trabzon sancak beyi bıyıklı mehmed bey (paşa) idaresindeki osmanlı kuvvetleri, sah ismail'in emirlerinden kara maksud-i sultan'nın müdafaa ettiği bayburt'u aldılar (ekim 1514). bayburt erzincan ile birlikte trabzon beyi bıyıklı mehmed paşa'ya verildi ve bir sancak merkezi haline getirildi. osmanlı idaresinde bayburt doğu sınırına yakın bir kale şehir olarak stratejik önemini bir süre korudu.
kanuni'nin iran seferi sırasında önemi daha da artan bayburt kalesi 1541' de esaslı bir tamir gördü. 1553'te åžah tahmasb'ın akınlarına maruz kalan şehir xıx. yüzyıla kadar önemli bir olaya şahit olmadı.


1828-1829 osmanlı-rus savaşı sırasında rus birliklerinin işgaline uğradı. 1878 ve 19l6'da ruslar tarafından işgal edilen bayburt bu işgaller sırasında geniş ölçüde tahrip edildi. osmanlılar zamanında bir sancak merkezi durumunda olan bayburt fethedildikten hemen sonra erzincan ile birlikte sancak statüsü kazanmıştır. sancak beyi daima bayburt'ta otururdu. sancak, erzurum beylerbeyliği kurulana kadar zaman zaman diyarbekir'e zaman zaman da rum beylerbeyliğine bağlandı. lrakeyn seferi sırasında (1534) kemah ve bayburt sancakları birleştirilerek dulkadiroğulları'n dan alaüddevle'nin torunu ve åžahruh'un oğlu mehmed han'a verildi. sefer dönüşü erzurum beylerbeyliği kurulup mehmed han'a verilince (1534) bayburt ve kemah sancakları da paşa sancağı haline geldi. erzurum o sırada harap bir halde bulunduğu için l548'e kadar buraya tayin edilen ilk beylerbeyi bayburt'ta otururlardı.


1551'den sonra sancak statüsünü kaybeden bayburt erzurum'un bir kazası oldu. 1631 de yeniden adı geçen eyaletin livası haline geıdiyse de daha sonra yine bir kaza olarak erzurum'a bağlandı. 1878 berlin antlaşması ile kars ve ardahan ruslara verilince çıldır sancağının merkezi oldu, fakat idari zorluk yüzünden sancak merkezi 1888'de tekrar erzurum'a nakledildi 1516-1518'de bayburt sancağı bayburt, kelkit, sadak, kovans, tercan-ı ulya, tercan-ı süfla nahiyelerinden meydana geliyordu. 1520-1530 döneminde sancağın sınırları genişledi. bağlı kaza ve nahiye sayısı artırıldı. bu sırada sancağa åžoğayn, erzurum, ispir, tekman, yağmurdere de bağlı bulunuyordu. ancak muhtemelen 1535 ten sonra erzurum ve ispir'in ayrı sancak olması sınırların daralmasına yol açtı ve bayburt, kelkit, kovans ve tercan nahiyelerinden oluşan küçük bir sancak haline geldi. 1551 'den sonra kaza durumuna getirilince kelkit, kovans ve yağmurdere nahiyeleri buraya bağlandı. 1927 'ye kadar erzurum'a bağlı olan bayburt bu tarihte gümüşhane'ye bağlandı. 21.06.1989 tarihinden itibaren 3578 sayılı yasa ile il statüsüne kavuştu...

devamını gör...
erenlerin yatağısın
bahadırlar otağısın
dede korkut diyarısın
sevgiler sanadır bayburt.

gökkubben altında yatar şehitler
ölen onca yiğitler kefensiz erler
hak diliyle seni bilir seni söyler
bilirim o canlar hep seni özler.

a. yaåžaroäžlu
devamını gör...
anadolu insanının güzelliklerini gösteren illerimizden biri. insanları mert, doğru ve iyi olmakla bilinir.
devamını gör...
"asla kürt barındırmıyoruz biz olm" diyerek övünen bir halkı var.
devamını gör...
halt derler halkının birçoğuna...arapçadaki kara h okunuşu ile söylenir.
devamını gör...
insanlarının buz sarkıtlarının başlarına düşmemesi için yolun ortasından yürümeyi alışkanlık haline getirdiği şehir.
devamını gör...
erzurum'dan ayrılmıştır. kuzey batısında kalır erzurum merkezin.

ayrıca milletvekili sayısı 2'yken 1'e düşmüştür.
devamını gör...
amerikan polis filmlerinden çıkma bir isim gibi duran şehir.

- bay burt, cinayet günü nerdeydiniz ?
devamını gör...
türkiyenin en gelişmiş köyüdür. ancak temiz havası, saf insanı, düzensiz şehir hayatı, döneriyle beni benden almıştır.
devamını gör...
nisan ayının ortasında kar yağmasını şehrin ve şehrin insanlarının temiz olmasına bağlayan insanların bulunduğu şehir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar