bayer

dünyanın en büyük kimya kuruluşlarından biridir. bizim onu tanıdığımız gibi, sadece ilaç değil, gerek tekstil de gerek diğer endüstri dallarında hammadde olarak kullanılan türlü boya ve kimyasalları da üretir. ayrıca polimer sektöründe de sağlam bir yeri vardır.
devamını gör...
sarin gazını bulup bulmadığını bilemiyorum ama aktif bir şekilde üreten firma.

auschwitz’deki toplama kamplarında esirlerin gaz odalarında katledilmesine zehirli gazlarıyla destek vermiş firma hatta başrol dersek abartmayız.

morfin ve eroini de yine aynı şekilde kendi bünyelerinde çalışan bir kimyager bulmuş. ve 1930 yılına kadarda eroin her evin ecza dolabında ateş düşürücü olarak yer almış.

ne ironik hatta tirajikomik.

ditdit : imla.
devamını gör...
saf morfinden kimyasal yollarla eroini bulmuş olan alman ilaç firmasıdır.

farmakolojik açıdan da bu elde ettikleri kimyasal ve yarı sentetik maddeye "ağrı kesici" demişlerdir. aslında adamlar en tehlikeli uyuşturucuyu bulduklarının farkında bile değildi o da ayrı bir mevzu tabii. hoş gerçi bir zamanlar patlayan şekerlere de "zayıflama ilacı" demişlerdir.

neyse, günümüzde ise eroinin ne olduğunu uzun uzadıya açıklamaya gerek yok ama bir tanım yapmak gerekirse bir damlası dahi bağımlılığı tetikleyen dünyanın en tehlikeli uyuşturucusu.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar