baykuş

başları büyük ve tüylü kuyrukları kısadır. kanatları enli ve uzundur. bazılarının kanat açıklığı, bir adam boyuna ulaşır. serçe kadar küçük olanları da vardır. gagaları kıvrık, pençeleri keskin kanca tırnaklı ve döner parmaklıdır. kuvvetli pençeleri adeta avına kenetlenir.
baykuşlar tam bir sessizlik içinde avlanır. bütün vücudu yumuşak ve ince tüylerle kaplıdır. tüyler, uçuş sırasında tabii bir susturucudur. uçuş esnasında kanatlarının pırpır sesi duyulmaz. iri gözleri, başlarının yanında değil önündedir. aşırı büyüklükteki gözleri, göz oyuğunda hareket edemez. araba farı gibi yuvalarında sabittir. ama baykuş boynunu 270 derecelik alan içinde rahatça çevirerek çevresini kontrol edebilir. dişi baykuş erkeklerinden daha iri olup, 2-10 yumurta yumurtlarlar. kuluçka süresi 30-40 gündür. yumurtadan çıkan yavruların göz ve kulakları kapalıdır. yavruların yuvada kalma süresi farklıdır. http://tr.wikipedia.org/wik...
devamını gör...
kanarya beslermiş amcalar, teyzeler. kumruları sever, kartalları över, güvercinleri uçurur, kargaları kovar, papağanları konuştururlarmış. oysa çocuk baykuşları severmiş. "uğursuz kuş o. ismini anma, damına çağırma," dermiş teyzeler, amcalar. uğursuz kusmuş baykuş; gece gördüğü, geceyi gördüğü için.

(bkz: nazar sözlüğü)
devamını gör...
zamanında dedelerimi, geceleri çok ses çıkardığı için topraklarından kaçırtan kuştur. bir türlü olayı kan davasına falan götürüp düşman olamadım dedelerimi kaçırtan bu kuşa. sevimli ya...
devamını gör...
bazı toplumlarda bilgeliğin sembolüdür. çoğu baykuş türü haşere ve kemirgenleri avlayarak yaşamını idame ettirir. nedense kendilerine karşı bir sempatim vardır.
devamını gör...
başları büyük ve tüylüdür. kuyrukları kısa olmakla beraber, kanatları enli ve uzundur. bir kısmının kanat açıklığı, bir adam boyuna ulaşır. serçe kadar küçük olanları da vardır. gagaları kıvrık, pençeleri keskin kanca tırnaklı ve döner parmaklıdır. kuvvetli pençeleri adeta avına kenetlenir.
devamını gör...
msgsü'nün logosu olan kuştur, ayrıca felsefenin de simgesi olup bilginin semboludur.

baykuşlar doğada en sessiz hareket eden kuş olma özelliğinin dışında bir çok özelliğe daha sahiptir, en önemlileri; olduğu yerden yüzünü arkasına çevirme özelliği vardır ve gözleri başının önünde olan tek kuştur.
devamını gör...
ing. owl


--- alıntı ---

baykuş, karanlıkta duyduğu sesler arasındaki çok küçük farkları tefrik ederek avının yerini tesbit eder. böylece, ses kaynağını, diğer hayvanlara göre daha mükemmel bulabilmektedir. baykuşun hayatında işitme çok mühimdir. bu gece avcısı, kar veya çimen üzerindeki küçük kemiricilerin çıkardığı çok ince sesleri bile duyarak onları yuvalarından çıkarabilir. herhangi bir avcı gibi baykuş da toprak üzerindeki avının pozisyonunu süratle ve tam bir isabetle tesbit edebilir. ayrıca havadan avcılık yaptığı için, göz diktiği ava göre kendi iniş açısını da tayin etmek mecburiyetindedir. baykuş bu iki problemi rahatlıkla hâlleder. öyle ki yatay ve dikey istikametten gelen sesleri birbirinden ayırt etmede hiç hata yapmaz.

--- alıntı ---

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar