bayram sabahı kahvaltısı

kahvaltıların en güzeli, en huzurlusudur.bayramlaşmadan hemen sonra yapılır. telefonlar susmaz, yüzlerdeki gülümseme eksilmez.
devamını gör...
epey uzun süren bir kahvaltadır, anlatıldıkça çay yudumlanır, çay yudumlandıkça anlatılır, insan ister ki o anlar hiç bitmesin.
devamını gör...
caminin alt katında veriyorlar cemaat'e ama tadı bir başka, bayram namazı bitiyor herkes yemekhaneye 10 dakkaya bir şey kalmıyor.
devamını gör...
kurban bayramı'nda başrolde kavurma vardır, geri kalanlar figürandır.
devamını gör...
güzeldi o kahvaltılar.

bayram namazından sonra eve gelinir, evden anneyle birlikte börek ve baklava tepsileri yüklenilip dedenin evine gidilir. bahçeli, iki katlı bir evleri var. bayram kahvaltısı orada yapılır.
börek olmazsa olmazıdır o sofranın. anneanne boşnak tabii, iki gün evvelden başlar boşnak böreğini açmaya.
kahvaltı esnasında mutlaka bir kere olsun zil çalar ve ilk misafir telâşı yaşanır.
kahvaltı bitirilir, güzelim ev baklavaları yenir, çaylar içilir, rehavet çöker, bünyeler ağırlaşır, göz kapakları kapanıp kapanıp açılmaya başlar.

önce anneannem gitti. lisedeydim. boşnak böreği öksüz, dede evi eksik kaldı.
sonra dedem gitti. üniversitedeyim. dede evi boş; evlatları, torunları eksik kaldı.
sonra babam gitti. üniversitedeyim. daha da eksildik. her şeyimizle.

bayramlar dersen, devam ediyor hâlâ.
hayat da öyle.

devamını gör...
bayram namazı sonrasında eve gelir gelmez başına oturulan kahvaltı. tam 1 ay sonra alınan tat ve lezzet paha biçilemez..
devamını gör...
ramazanın ardından ilk kez normal bir saatte kahvaltı yapmanın şaşkınlığı bir yanda; tüm ailede toplaşmışsa onun mutluluğu bir yan da; bayram sevinci bir yan da müthişdir o kahvaltı müthiş..
devamını gör...
sulalenizde gerçekten sevdiğiniz insanlarla yapılan tadına doyum olmayan kahvaltı.
devamını gör...
anılarda kalan kahvaltılar.

yaşayabilme imkanı olanlar değerini iyi bilmeli ve gerçekten tüm bütünlüğüyle o masada var olarak, katılarak,''an''ı yaşayarak tadını çıkarmalıdır.

devamını gör...
maaile yapılıyorsa tadından yenmez.

şimdi pek anlayamayan varsa diye not düşeyim: büyüyünce anlayacaksınız kıymetini.
devamını gör...
yılın en güzel anı. çaybardaklarına atılan kaşıklar çınlamaya başladı. rabbimiz ağıztadımızı daim eylesin. zorda olanlara yardımını ulaştırsın inşallah.
devamını gör...
valla hayatımda çok az şeyden bu kadar keyif alıyorum. insan deli olmalı.hani deliye her gün bayram ya o bakımdan.birde ramazanın arkasından gelince dahada müthiş oluyor.
devamını gör...
ikilemde bıraktı. şöyle ki ne yani gündüz vakti yemek mi yicem şimdi oha yok artık diye içimden geçirdim.
devamını gör...
özlenilendir. tum ailenin bir araya gelerek icra edilmesi makbuldur.. bu bayram olmadi ama kurban bayramına insallah..
devamını gör...
huzurun , neşenin yegane adresi bu bende.
evet evet , sanırım hayata bir kez daha gelsem ; şu güzel ,huzurlu ve keyifli bayram kahvaltısını yine ve yeniden yaşamak için bile bu topraklarda bu dinimde bu bedenimde olmayı canı gönülden isterdim.

evet evet biliyorum her biriniz yine yeni yeniden yaşadı şu anları, yine yeni yeniden tanıdık geldi ;

sabahleyin erkenden uyanmış , güzel güzel bayram namazına gelmişsin. orda komşularınla , tanıdıklarınla güzel bir selamlaşmış , bayram namazıyla da gökten inen nurun etkisiyle için güzelce huzur dolmuş.

bir de cami çıkışında cami önündeki seyyar simitçiden almışsın dört beş simit. babanla evin yolunu tutmuşsun. annen güzelce çayı demlemiş. tüm aile orda. sohpet güzel. bayram coşkusu içinde. birazdan köye gidilcek , hazırlık var , elbiselerini de giymiş son hazırlıklarını yapıyorsun.

heyt yavrum heyt *

yani düşünüyorum . bir gayri müslim acaba şu huzuru dolu dolu bir kez yaşasa , ruhen manevi dolgunluğu , cinsellikten içkiden alamadığı tadı bir alsa. bir daha bırakır mı şu dini diye düşünüyorum .

her neyse Allah evvela bu güzel anları yaşayanlara değerini bilmeyi ; yaşayamayan dostlarımızı da yaşamayı nasip etsin *

cümleten hayırlı bayramlar*
devamını gör...
bünyem bayram kahvaltısında hep sucuklar kızartmalar reçeller ballar yemeye alışkın olunca bu bayram biraz garip oldum.
siirt'te bayram kahvaltısı bildiğin etle yapılıyormuş. normalde et benim için bir yaşam biçimidir​ fakat kahvaltı yapmayı özlemiş olunca bir yadırgadim.
olsun et de güzeldir.
devamını gör...
sabah kahvaltı yerine et dolma ve taze fasulye üçlüsü olunca akşama kadar mide bulantısı ve açlıkla geçen vakit.
devamını gör...
eğer gaziantep'te yaşıyorsanız bayram sabahı kahvaltısı değil bayram sabahı yemeği vardır. güzeldir hoştur ama neden sabah yenilir cevap yoktur. gelenektir görenektir ama neden akşam başlamıyoruz bilinmiyordur. çocuklar ve gençler itiraz etmez. her ne kadar şimdi şikayet etsem de ilerde gerçekleştiremediğim vakit özleyeceğim bayram sabahıdır.
devamını gör...
geçen seneki kahvaltıyı mumla arattı açıkçası.
kahvaltı dediğin en az 3 kişi ile yapılır abi ya 2 kişi nedir?
devamını gör...
en helalinden müslümanların kendini ve ehlini şımartma hali.
devamını gör...
kalabalıkla yapıldığı zaman insanı bi mutlu eden kahvaltıdır. ben kendimi bildim bileli alıştım kalabalık geçen bayram sabahına. diğer türlüsünde bayram mı değil mi anlamıyorum bile.
devamını gör...
abimin evde olduğu zamanlar çok keyifli geçen kahvaltıydı.

bayram namazından döndüğü gibi herkesi uyandırır, sarıyer börekçisi'nden çeşit çeşit börek almadan namazdan dönmezdi. börekler soğuyunca güzel olmuyor diye bir heyecanla beni harekete geçirir sofrayı kurdururdu. sonra sabahın sessizliğinde, terastaki hafif esintiyle sohbet muhabbet kahvaltımızı yapardık.
devamını gör...
sarma yemek gibi garip bir adetimizin olduğu kahvaltı. tabi bir ay sonra deliksiz bir uyku çekmenin keyfi ile birleşiyor.
devamını gör...
bayram lokumu vazgeçilmezdir. salçalı zeytin yağı üzeri kekik ile enfes gider.
devamını gör...
caminin önünde yüzlerce simidi bir pazar tablasına* döken gençlerden alınan simit, sıcacık çay, krem peynir, yeşillik ve menemen ile apayrı tadı olandır.
devamını gör...
bu sene de her seneki gibi aile büyüklerinin evinde olacak kahvaltı. üstüne de memleketten gelen yakın akrabaları düşününce gelsin kalabalıklar, gitsin harçlıklar. büyüdüğümüzden beri de harçlık alamıyoruz ki biz de biraz yolumuzu bulalım.*
devamını gör...
ne güzel anlatmış herkes. birlik ve beraberlik günleridir elbette ama bir de maskesini takıp gelenler var. ben mesela ceneviz'e falan gidiyorum yılda iki kez gördüğüm büyüklerimin sofrasında otururken bedenimle. hiç konuşmadan gülümsüyorum. siz dişlerimi görüyorsunuz, ben ceneviz sokaklarını arşınlıyorum. nice bayramlara erişesiniz dedikçe ben o sokakların kuytularına koşuyorum. amin diyorum.amin.
devamını gör...
üç kuşağın aynı sofrada yan yana geleceği kahvaltıdır. yeğenlerim, çocuklarım, kardeşlerim, eşleri ve annemler... çocukluğumdaki kahvaltılarla değişmeyen tek şey hizmet eden kişi olarak yine benim olacağım.
devamını gör...
sucuklu yumurtasız, simitsiz anlamı olmayan kahvaltı.

o sucuklu yumurta ve simit muhakkak yenilecek arkadaşlar... sonra hunharca keyif çayı içilecek. zaten ramazan ayında en çok aradığım şey çay. bazen en ufak şeye sinirleniveriyorum, çaysızlık çok zor yahu...
devamını gör...
bayram etmenin ilk eylemi. kalabalık iken güzel elbette. bayram namazı sonrası ramazanı uğurlamanın burukluğu ile ilk bir kaç lokmada tad alamama ama alışma insan için en kolayı bu zaten; alışma. kalabalık sofralardan geri kalmak ve buna alışmak istemiyorum. yalnız bir başına olanlara da en azından bayramda sınırınızı aşıp tabiri caizse arsızlık edip konu komşunun kalabalık sofralarına dahil olun diyorum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar