bayram temizliği

genç kızların korkulu rüyasıdır.
tam anlamıyla işgencedir.
bayramdan 3-4 gün önce başlar arefe gününe kadar da bitmesi gerekir evdeki herşey silinir süpürülür yıkanır temizlenir kısaca kırklanıhttp://r.ve sonunda yorgunlukdan bitap düşersiniz.
devamını gör...
bayanların hem istemeyerek hem de en büyük hevesle yaptıkları, ama erkeklerin kornişe perde takmak gibi kabus bir eylemden tırsmaları sonucu nefret ettikleri temizlik türüdür.
*
devamını gör...
bazen ayrıntıya olan merakı ( çekmece içleri, yatak altları..vb) yüzünden unutulmasını ümit ettiğim adet. ve daha sonra bu düşündüğüm şeyden dolayı suçluluk hissetmeme neden olan adet. eline geçen her fırsatta adetleri yok etmeyi amaçlayan insanların ekmeğine yağ sürercesine böyle şeyler düşünmem, onlardan biri olma yolunda attığım büyük ve korkunç bir adım. nerdenden de geldin aklıma be?
devamını gör...
bir nevi bayramın habercisidir.
olmazsa, olmazdır..
zira bu olay başlı başına bir telaştır..

bayramlar da zaten, tatlı telaşların, heyecanların, mutlulukların paylaşılmasıdır..
işi abartan anne örnekleri olsa da, bu abartı da bayramın tuzudur, biberidir..olacaktır, hep olsundur...*
devamını gör...
sabah sabah 80 lirama mal olmuş temizliktir.
+anne bu parayı neden ben veriyorum?
-evin genç kızı sen değil misin? senin yapman gereken temizliği kadın yaptığı için parayı sen veriyorsun..
+her zamanki gibi mantıklı!
devamını gör...
genellikle beylerin, "-yahu zaten her gün temizliyorsun, ev tertemiz" iltifatlarına aldırış etmeksizin, olay mahallinden zorla ve hızla uzaklaştırılmasını müteakip başlayıp, çoğu zaman günboyu devam eden hanımların olmazsa olmaz aktivitesi.
devamını gör...
önce camlar silinip tüller, perdeler makineye atılır. o arada koltuklar ve halılar çekilerek altları süpürülür, silinir. koltuklar silinir, vitrinin içi boşaltılır, yıkanıp yeniden yerleştirilir. kapılar silinir. halılar serilip silinir.(önceden yıkamaya verilmişse gerek yoktur.) silmekten ötürü çıkan halı havları tekrar süpürülür. odanın kapısı kapatılır. yatak odasında da sıralama aynıdır. fakat çekmece çok olduğundan çekmecelerinde içleri boşaltılıp silinir. eğer yeniden düzenleme yapılacaksa bu esnada onlarda yapılır. en zoru bazanın altını temizlemektir. bütün kayıp çorapların, terliklerin tekleri , çocuğun düşürdüğü şeker, elma vs ordan çıkar. tuvalet banyo duvarlar dahil ovulur. en son mutfakta da bütün erzaklar toparlanır, buzdolabının içi rafları silinir, yıkanı. uzun süredir kullanmadığınız yemek takımları yıkanıp misafire hazır hale getirilir. baklava, sarma yapılacaksa ertesi güne malzemeler hazır edilir. arefe günüde yemek yapma faslına geçilir. arefe günüde bayramlılar ütülenir yerlerine asılır. küçük bir toz alma işlemi... ve temizlik bitmiştir.

(bkz: anlatırken yoruldum)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar