bayram ziyareti

ye ye ye lafının misafirperverlik ve zenginlik göstergesi haline dönüştüğü ziyaretlerdir. yesen; evde çocuklara yemek vermiyormuş, baksana aclıktan ölüyorlar denecek. yemesen; kesin anası öğütlemiş denecek. siz en iyisi bayramlaşın ve dağılın.
devamını gör...
asla kent reklamlarındaki gibi değildir. anneannemin yanında kaldığı büyük teyzemin evinin tabanı geçen seneki ziyarette aşırı ağırlıktan çökecek duruma gelmişti. obruk açılacaktı salonun orta yerinde.
devamını gör...
aile içi olan iyidir. tek bir evde bir sürü akraba ile toplanmak, bayramlaşmak ve diğer bayrama kadar biraraya gelemeyeceğin için muhabbet tatlı oluyor.

fakat komşular gibi az tanıdıkları olan ise feci sıkıcı. bir an önce bitse de gitsek diye insan kasıyor.
devamını gör...
önce anne tarafından başlamak üzere vakit kalırsa da baba tarafına gitmek suretiyle gerçekleştirilecek ziyaretlerdir. büyüklerin gönlü alınır, akrabalık bağları için de iyidir..
devamını gör...
gittiğiniz değişik yerlerde sorulan aynı soruların artık cana tak ettiği ziyaretlerdir.
o an ki iç ses:

şu son yudum çayı içip kalk evladım.
devamını gör...
vegan olmaya niyet edilen ziyaretlerdir benim için. öpülen eller et kokar,muhabbet ne kestiniz? kaç kilo et çıktı ile devam eder,alnına sürülen kan, kurumuş ve siyahlaşıp dökülmeye başlayan ergenler ortalıkta koşuşur. ortamda kesif bir kelle,paça kokusu vardır. ama sosyal bağlarımızın kopmaması için elzem ziyaretlerdir.
devamını gör...
darliyor özellikle kız tarafına gidip yapıyorsanız. ulan eleman başladı anlatmaya olay nasıl oldu ise körfez savaşı, altı gün savaşları ve amerikan ırak savasina oradan hitlere ve yahudilere geldi. şehir efsanesi anlatıp durdu eleman. artık dayanamayıp abı o kadar tarihsel done okudum böyle bir bilgi ne duydum ne gördüm dedim. sen iyi araştır sizi kandırıyorlar diye de küçümsendim. ulan hiçbir halt bilmeyen bir adam beni küçümsedi ya. ama misafirsin iste evet abı haklısın deyip gectim. ama duramadı herif bu kez islam tarihine girdi baya hikaye anlattı. abı yalniz oralar benim alanım iyi sallıyorsun deyince de bozuldu. sen git master yap doktora falan yap kendini geliştir dedi. abı doktora tez aşamasındayım zaten deyince kayınpederin gözüne baktı sustur sunu dercesine. ne gerek var abı sırf laf olsun diye millete salak salak hikayeler anlatmaya. lanet gelsin misafirliğine her yerim koyun eti koktu ya.
devamını gör...
bacağından ameliyat olmuş bir amcayı bayram vesilesiyle toplaşıp ziyaret etmek istedi mahalleli . millet toplaşana kadar saat 22:00 oldu.
amcanın evinin önüne gelince ayıp olmasın diye arıyorlar.

- alo ! mehet amca biz size geliyoruz. müsait misiniz ?
- yok baboş. ev çok kalabalık. yine siz bilirsiniz ama böle ana baba günü burası.
- olsun olsun.
deyip kapatıyorlar. aralarından iki kişi biz bari girmeyelim. baksana ev çok kalabalıkmış deyip geri dönüyor.
diğerleri eve çıkıyor. evde kimse yok shgdksdfjkf..

-ee mehet amca ? hani kalabalık?
-eheuhe.. ben tuvaletten çıkana kadar gitmişler.

(bkz: başkası adına utanmak)
devamını gör...
kardeşimin on sekiz günlük muhteşem askerliğinin de eklenmesi ile dün minimum kırk kişilik minik bir grubu ağırladık. tabi öncesinde baklava yapmak, sarma sarmak gibi bilumum hazırladıklar yapmıştık. o günde işte kavurmasıydı pilavıydı. masa kur kaldır, yok çay yanına kurabiyesi, gece en son 12 ye gelirken meyve hazırladığımı hatırlıyorum sonrası yok. aslında mutfakta zaman çabuk geçiyor o telaşa alışıp otomatiğe bağlanıyor. hem herkesin aynı gün gelmesi de süper.

bu sabah ailenin en yaşlısını ziyarete gittik. evdeyken kaçış imkanı vardı. mutfak mabedim. burda yok arkadaş. adını sanını bilmediğim bir kadından evlilik tavsiyesi aldım bir saat. terslemekten de anlamıyor. sanki atomu parçalıyor bugüne kadar hiç keşfedilmemiş bilgi veriyor. annem karşıdan sus diye yalvaran bakışlar atıyor. ama benim de bir sabrım var değil mi sözlük. he dedim evlenirim, sonra çocuk, onları evlendiririm, yaş altmışa gelincede uzatmadan ölüp gitmek lazım, bi yaştan sonra başkasının başına bela olmam. ohh hep mi siz bana diyeceksiniz. ifrit oluyorum bunlara ya. içimdeki minicik insan sevgiside yok oluyor.
devamını gör...
birkaç sene önce bir bayram ziyaretindeydik. biz otururken eve başka bir misafir daha geldi. kadın geldi 'öp elimi, annen sayılırım ben senin' dedi. kadını ilk defa görmüştüm hayatımda. sonra dedi ki 'ben senin ebenim' tabi şaşırdım kaldım. kadın doğumuma giren ebelerden birisiymiş. bu da böyle bir bayram hatırasıdır.
devamını gör...
bu bayramda pencereden dışarıya bakmak için bile çıkmadım. sinema hariç. bayram ziyaretleri bana göre değil ya zaten görmem gereken herkes bize geliyor. büyük evi de değiliz niye böyle oluyor bilemiyorum.
devamını gör...
üst kattan alt kata inip ana baba eli öpmek. benim için tamamı bu. ablamla bacım da yanıma geliyor ve bayramda görmek istediğim bütün akrabalarımı görmüş oluyorum. yani öyle abartıldığı gibi meşakkatli bi şey değil. hayatınızdan akrabalarınızı çıkarın yeter.
devamını gör...
köy yerlerinde bayram ziyaretini çok seviyorum. herkes dışarda10 dk bitiyor. orda da bayram namazları sonrası bayramlaşma sıkıntı ama olacak okadar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar