hala uygulanıyor. karşılığında harçlık da alınıyor.

ben bir 200'lük bayıldım mesela bu sabah hanıma.
devamını gör...
bizim evde, ardından kocanın eşinin elini öpmesiyle devam eder. çok seviyorum annemle babamı ben, sonra bir gülüşüyoruz, hoş saadet dolu dakikalar yaşıyoruz hep beraber. tabi esprili bir biçimde gelişiyor her şey ama annemi de bizim gibi sıraya girip babamın elini öperken hayal edemem kimse kusura bakmasın. en güzeli işte böyle, birbirlerinin elini öpsünler.
devamını gör...
cumhuriyet kadınlarının asla tadamayacağı ve anlayamayacağı eylem.
devamını gör...
Allahın gücüne gitmesin kat'a yapamayağım eylem.
devamını gör...
bir üstünlüğü kabul etme, köleliği sevme, kendini hakir görme değildir. sadece sevgi saygı ve edeptir.
devamını gör...

kocası da çıkarıp harçlık veriyormuş bozuk paralardan!!!

tanım: çok saçma, çok ilkel...devamını gör...
dinen hiçbir şeyi olmayan eniştelerin elini öpeceğine kocasının elini öpmesi daha mantıklıdır. da gerek yok sanırım.
devamını gör...
olması gerekendir. zira hadisi şeriften biliyoruz ki kadının üzerinde en çok hak sahibi olan kocasıdır, erkeğin üzerinde en çok hak sahibi olan da annesidir.
devamını gör...
olması zorunlu olmayandır. hatta gerek bile yoktur.

kişinin kendi isteğine dileğine kalmış. bu davranış kültüre yerleşmiş olabilir bazı yerlerde kendileri bilirler. saygı el öpmeyle belli olan bir şey değildir, bi kadın ve ya erkek eşinin elini saygıdan değil, muhabbetten, aşktan öper, bu çok güzeldir.

saygı ikili ilişkilerde bir tarafın davranışlarına, sözlerine diğer tarafın verdiği tepkide aranan bir şeydir..
devamını gör...
dinimizde el etek öpmenin yerini sorgulattıran hadise.. hoşlanmam..
devamını gör...
ideolojik bir anlam yüklenmezse eşler arasındaki bir özel hukuktan ibarettir. adam olsun, kadınım benim elimi değil ben de onun elini öpeyim.
devamını gör...
adab-ı muaşerettendir. güzeldir, aile içindeki saygının güzel bir örneğidir.
devamını gör...
(bkz: işte bunlar hep saygı)

aklıma mustafa yıldızdoğan'ın mektup şiiri geldi şimdi...ne muhteşem bir şiirdir o...

--- alıntı ---

ve yiğitliğin kitabı yazılmaz gülüm. yiğitlik yürekte gönülde gizlidir. yiğitlik sadece bilekte değil.
bizi biz eden bizi farklı kılan bu düşüncemiz bu gönlümüz. çünkü biz sevdiğimizi iki öpücük niyetine değil, Allah'ın bir emanet kuşu bilip, bir ömür boyu aynı yastıkta bir ömür sürmek için severiz.
ben sevdiğime gel dediğim vakit dağları yırtıp gelen, git dediğim vakit kaşlarını çatmadan, arkasına bakmadan gidendir. zannetme ki korkudan, edepten, gönülden, sevgiden

--- alıntı ---
devamını gör...
kızları kendinden en az 15yaş büyük adamla evlendirirseniz olacağı bu. bir bayram sabahı tokat gibi çarpar işte böyle o adamın babası yaşında olduğu gerçeği. çocuk yaşında öz evladını elin adamının koynuna yollayan baba utansın.
(bkz: çocuk gelinler)

başka açıdan , bir kadının kocasına duyduğu saygıyı bayramda elini öpüp öpmemesi ile ölçüyorsanız yandınız zaten. bu mudur ölçüt?
devamını gör...
eşimin 'sen benden küçüksün elimi öpmen lazım' diyerek arasıra espirisine elini öptürmesi, ama bayram harçlığı vermedi hiç. bundan sonra bayram harçlığı istemeyi unutmayayım bari.
devamını gör...
bazı şeyler özel ve güzel. buna bari dokunmayın. anam babamdan 2 yaş büyük oglım. lakin anam babamın elini öper, babam da anamın kafasına elini koyup hanım sağol der. masalsı geliyo bana hacım. benim sevdiğim benim elimi öpemez, izin vermem. istese bile vermem. bu bana ters. fekattt diğer insanlar, sevmeyi, saygıyı illa bizim anladığımız şekilde ifade etmek zorunda değil. bu da onların gördüğü ve doğru saydığı bişi. kime ne.
devamını gör...
bayramlarda eli öpülecek erkeğin yaşıyor olduğuna inanmak kadar romantiktir.
devamını gör...
babamdan 6 yaş büyük annemin yaptığıdır.. mesele boyunduruğu altına girmek ya da erkeğin karşısında küçülmek falan değildir.. bu mihnet deryasına, zulüm dünyasına evini ailesini korumak için göğüs geren evin erkeğine biat etmektir.. her pise mundara karşı evi aileyi erkek korur/korumalıdır.. kadına böyle bir misyon yüklenemez.. kadının zarafetine bu yakışmaz.. diyeceksiniz ki baba ailenin mafya babası mı.. evet galiba biraz öyle..en adi kurumsal yapıda bile bir "lider" vardır.. ailede bu neden gereksiz ya da istibdat görünür ki.. bir ortam olur el alemin içindesinizdir bir tek seslilik gerekir.. bu da baba üzerinden sağlanır.. arka planda annenin ağırlığı herkesin malumudur.. ayrıca zaten kocanın da eşi elini öptükten sonra aynı şekilde -başına götürmeden- mukabele etmesi daha makbuldür..
devamını gör...
benim hanımın bana ettiğidir. ne benim başım göğe erer, ne onun asaleti örselenir.
böyle bir adettir bu. modernlik zırvalarıyla, toplumun içindeki sevgiyi saygıyı törpüleye törpüleye bir kuşa çevirdiler.

o kadın saygısını toplum iinde o şekilde sembolize etmiş, erkek de elini vererek onu her şeyiyle kabul ettiğini ilan etmiş. ne kadar sığ bulan varsa, varsın ötede kulaç atsın engin denizlere. karışmasın insanların geleneğine göreneğine.
devamını gör...
şuraya bişi yazıcam bütün feminist kimliğim yerle bir olacak. ama yine de yazıcam. ahaha. benden bir yaş büyük abimin her bayram elini öperek bu ritüele hazırlanıyorum ben. uzatıyo öp lan elimi diyo, harçlık verirsen öperim diyorum vermiyor ama yine de öpüyorum. bazen de öpecek gibi yapıp kendi elimi öpüyorum. nolmuş yani? zorunluluk değil, eğlence, bir parça komiklik gibi algılanırsa sıkıntı yok. abartmayalım pilizzzzz!! *
devamını gör...
gayet normal bir durum. sevgi ve hürmettendir.
korkmayın el öpünce aşağılanmış olmaz yücelirsiniz. tabi gerçekten seviyorsanız. ha evliliği bilmem ne yarıştırmak göreni bilemem..

bir de bencesi bu..
devamını gör...
bence hoş olan olaydır özellikle eşliğinin hakkını veriyorsa zaten öpülesi elleri vardır,elinizi korkak alıştırmayın.**
devamını gör...
bükemediğin bileği öpeceksin kaidesi.. bir kadın kocasının bileğini bükebiliyorsa tabii ki bırakın kocası kadının elini öpsün.*
devamını gör...
feminizm başlığında yediğim 4 eksiden sonra sözlükte doğal karşılanması beni şaşırtan ataerkil toplum eylemi.

*
ek: gene bana sıktılar.
devamını gör...
kadına kocasının kocayada kadınının yerini makamını hatırlatan müthiş gelenek...
devamını gör...
anam, reisin elini öpünce ben mutlu oluyorum. o saygı, o hürmet, o şefkat. conconlar anlamaz da bilmez de. yaşasın eski toprak...
devamını gör...
bana saçma gelen eylem. küçükken annem babamın elini öptüğünde çok garipsemiştim. feminist falan değilim ama bu saçma ve soğuk geliyor işte. karşınızdaki eşiniz, babanız veya dedeniz değil, eş.
devamını gör...
saygi ifadesi olarak gosterilen eylem. valla ben eli yerine kendisini opuyorum direk esimin.
devamını gör...
kocasının devlet bahçeli'yi örnek almış olabilitesi yüksektir. aşağılanmak olmasa da ben gerekli bulmuyorum. eştir, hayat arkadaşıdır orası ayrı ama el öpmek... ben anlam veremiyorum.
devamını gör...
el öpme nezaket göstergesidir birçok toplumda. hele hanımların elleri böyle kibar kibar öpülur. burdaki ise baya tuhaf. hem hanim öpen hem opmekle kalmaz alna götürülür ki bu büyüklük saygı vs demektir. bence el opulsun ama eşler karşılıklı yapsın bunu bi de alın olayı olmasın. nine gibi o ne lan.
devamını gör...
sozlukte bu geleneksel olayı bir ustunluk olarak goze sokmaya calisanlarin karisi yuzune tukurur insaallah.. bu geleneğin ruhu öldü hacı.. babet çorabı dar paca ve kısa pantolon deriye yapısan darlıkta giyilen gomlekler efemine hallerde kilini tuyunu aldiran bazen kıllı bir ayıya donusen guruhun eli opulemez beybi.. opulur diyenin kafasini merdane ile hosafa ceviririm.
devamını gör...
sadece bayramlarda değil birsey isterken ilk önce kadının kocasının elini öpmesi gerekir.
devamını gör...
hoş bir durumdur. ancak kocanın, eşinden üstünlüğünü simgelemez bu durum.
devamını gör...
alan razı veren razı bize de goygoyu düşer dediğim. isteyen erkeğinin elini öper isteyen karısının ayağını öperek karşılık verir isteyen gadasını alarak karşılık verir.
devamını gör...
erkeğin üstünlüğünün göstergesidir.
elinizi öpen eşinizin şöyle bir başını okşayıp
"aferin len kerata" demeyi de ihmal etmeyin gençler.
devamını gör...
evlenince bende deneyecem vallahi çok merak ettim. ne güzel bişey lan.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar