bayramlık

bayram sabahı kahvaltıda giyilmesine anne tarafından izin verilmeyen kıyafet.
devamını gör...
bayram öncesi habercilere malzemele olan konudur.
her çocuğun hayalidir. bayramlıklarımı giyeceğim hevesiyle sabah bir heyecanla kalkılır. çünkü daha önce giyilmesine izin verilmez.
büyüdükçe de bayramlığın heyecanı kalmıyor.
devamını gör...
bayram öncesi genelde çocuklar için alınan, onların bayram coşkusunu dört gözle beklemelerine vesile olan elbisedir. birde nişanlı çiftlerde gelin hanıma alınıp bayram boyunca bütün akraba-i talukatla bayramlaşmaya gidilir.
devamını gör...
çocuklukta ve yetişkinlikte bambaşka şeyler ifade eden kıyafet. çocukluktaki tarif edilemez ama yetişkinlikte paradır.
devamını gör...
büyük bir hevesle alınan bu kıyafetler/ayakkabı bir çekyatın üzerine itina ile serilir, onlara baka baka uykuya geçilirdi.
devamını gör...
normal günlerde bayramlıklar ile dolaşıldığı zaman diğer arkadaşlarımız bunu anlardı. bayram haricinde bayramlık giyilmesi bir alay konusu olurdu.

günümüzde her gün o bizim giydiğimiz bayramlıkları giyiyorlar.
insan o küçük yaşında özenirdi, ama lakin ki öyle değilmiş hiç de özenmeye gerek yok imiş.
devamını gör...
küçükken bana sadece bayramlarda kıyefet alınırdı. ya da o kıyafetler daha bir değerli, kıymetli olduğu içinmi öyle hatırlıyorum bilemiyorum şimdi.
sadece benim anım olsun isterdim rugan bir ayakkabıyı yatağın kenarına koyup sabaha kadar onunla uyuduğum zamanları.
ama bilirim herkesin çocukluğudur o zamanlar. herkesin anısıdır. arife gecesinde o zaman bir durur, yavaşlardı bir türlü yarın olmazdı ki giyelim cicilerimizi.
hatırlarken gülümseten anılar bunlar. güzel anılar...

(bkz: büyüyünce çocuk olmak istiyorum)
devamını gör...
bu seneki giysi trendi siyah/lacivert ve beyaz çizgiler olan.

kızlar hazır mıyız,

siyah beyaz çizgili gömlekler, etekler ve pantolonlar ve dahi taytlar alındı mı?

puantiyeler geçen senede kaldı hatırlatayım da, takımdan ayrılmayın. takım bozulunca hiç değeri kalmıyor.
devamını gör...
hala almadıysanız tam zamanı. lcw daki bedenler tükenmeye başlamış. ben şimdi aldım da geldim. valla baya şık şeyler buldum. bayramda güzel olmak lazım. sözlükteki kalbini kırdığım ablalarımın ellerini öpmeye gitcem inşallah. hayır dualarını alıp sevaba girerim. sonuçta bayramlar bize böyle fırsatlar sunar. değerlendirelim derim....
devamını gör...
bu bayram alışverişe çıkmaya üşendim, giden varsa bana da alabilir. tşk.

tanım: 3 çocuk anasıyım hâlâ alabiliyorum, inanılmaz bir bayram itemi.
devamını gör...
insan bir kıyafet / ayakkabı için heyecanlanır içi sevinçle dolar mıydı? valla çocukken bizim dolardı. arefeden alınan gıcır gıcır elbiseler ütülenir ayakkabısı altına konur baka baka uyunurdu. babamın o günkü sevgi dolu bakışlarını artık daha iyi anlıyorum.

avuç içi kadar mutluluk...

devamını gör...
yaş kemale erince artık bir şey ifade etmeyendir. çoluk çocuğu olanlar onlara alınca belki bir kıvılcım oluyordur onun haricinde yok, artık o şevk kalmıyor.
devamını gör...
mevlâ bizi afvede
gör ne güzel ıyd olur
cürm ü hatalar gide
bayram o bayram olur

mevlâ bizi afvede
gör ne güzel ıyd olur
cürm ü hatalar gide
bayram o bayram olur

alvarlı efe (k.s)

bayramınız bayram olsun.
devamını gör...
eskiden tüketimin az ve pahali oldugu dönemde belki bisey ifade edebilirdi...ama bugün....bence hiçbir anlami yok...
devamını gör...
kurban bayramında ilk gün pek giyilemeyen cincık gibi giysilerdir. tabi bu ilk gün kurban kesme işine girenler için geçerli..
devamını gör...
şimdilerde manası genellikle kalmayan giysi. ha ancak çok fakir gariban olacak da biri cömert davranıp yeni kıyafet alacak ona sevinecek.. şimdiki çocukların gardroplari tika basa dolu olduğundan iki dk sevinir bi gün giyer kenara atılır. bolluk böyle bişi.
devamını gör...
çocukluk dönemi bayramlarının olmazsa olmazlarındandır. bayram onunla bir de harçlıkla bayram olurdu. et şeker ne ki.. *
devamını gör...
bu sene iş elbiselerimdir. zira otogarda fazladan mesai yazılacak 9x fazladan mesai nerden baksanız yarım maaş eder. e daha kârlı.
devamını gör...
biz küçükken çok büyük anlama sahip kıyafet çeşidiydi. büyüdük. artık herkes her gün bayramlık giyiyor. moda, bayramlıklarımızı elimizden aldı. bu da günah olarak ona yeter.
devamını gör...
dini ya da özel günler için alınan ya da giyilen temiz ve yeni kıyafet, elbise.
devamını gör...
eskiden çocuklara heyecan yaşatırdı.
şimdiki nesil wp gruplarında birbirine bu kombin nasıl diye soruyor.
gençlik bitmiş.
devamını gör...
çocukken babaannem her bayram hepimize alırdı. annemde alırdı zaten, çok sevinirdim. belki buradan kaldı bilmem bayramda yeni giyinmeyi severim. bir de bayram yani özenli, temiz, güzel olmak gerek gibi. *
devamını gör...
bütün çocukluğumun, başucumdaki tokalı kırmızı rugan ayakkabılarıdır. çok eskidendi, çok eskidendi.
devamını gör...
bazı çocukların buna sahip olamadığını düşündükçe içimi acıtan kıyafetler durumu.
devamını gör...
çocukluğumda bırakmayıp hala bayram öncesi kendime yaptığım ufak şımarıklığımdır. gittim bugün kendime güzel bir bayram hediyesi aldım.
ha artık alamayacak durumda olanları da sevindirebiliyorum bu da şükür sebebi.
devamını gör...
bayram sabahlarının en büyük heyecanı. sabah daha aymadan giydiğimiz,bayram namazıyla beraber sokaklara koştuğumuz anlarda herkesin bizi izlediği kanısına varmamıza sebep olan giysi.
devamını gör...
6-7 yaşlarındayım...

fakirliğin gözü kör olsun. aylardır istediğim ayakkabımı annem bu sebebi öne sürerek -elbette benim o yaşta anlayabileceğim bir dilde- ertelemiş ve almamıştı. bayrama bir iki gün kala bana bir ayakkabı almış ve bayram sevincimi sekize-ona katlamıştı. öyle ki bu sevinçle ayakkabıyı sadece denemek üzere bir defa evde halıda giymiştim.

bayram akşamı ayakkabımı da baş ucuma koyup erkenden uyumuştum. çabucak sabah olsun diye...

sabah uyandığımda müthiş bir ağrı vardı bedenimde ve ateşler içinde yanıyordum. ayakkabıma bakıp bakıp ağlamış ve o bayram hiç dışarı çıkamamıştım.

bayramlık demek benim için bu acı tecrübe demek. diğer tüm bayramlarda hep bu korkuyla uyudum...
devamını gör...
tek olarak kullanıldığında kiyafet üst baş anlamlarını içeren,
herhangi bir kelimeye sıfat gelirse ona bir tatlılık katan,
bir tek ağız kelimesiyle bütünleşince çirkin duran kıymetlilerimizdendir.
(bkz: bayramlık ağız)
devamını gör...
bu gün babama aldığımdır. benim babam gençliğinde ki hala genç sayılır (42 yaşında), hep lofttan, maviden, collinsden kot giyermiş. tabi çocuk yaşta evlenince hayat standartları baya düşmüş, kendine almak yerine hep bize aldı. üste başa para harcamaya harcamaya hala (elhamdülillah ortanın üstünde de kazansada) harcayamıyor. ben de bu bayram babama alayım dedim. mavi'den kot ile keten gömlek aldım. bize küçükken serildiği gibi serdim ortadan kayboldum. babam gördü yanıma geldi kızım kesene bereket ama niye harcadın bana dedi. bu zamana kadar hep sen bana aldın bu sefer de ben sana aldım dedim. sevindi ya sanki kendime alınmış gibi mutlu oldum. sanki o çocuk ben anne gibi oldum. ama çok güzel bir his.
devamını gör...
bayramlıklarımı anne babam aldığında heyecandan uyuyamazdım genellikle seneye de giyersin moduyla alınırdı ama sevincimize mani olmazdı başucumda beklerdi ah sabahlar olmazdı . sonra çalışmaya başladım istediğim kıyafeti alabiliyorum fakat o günkü heyecanı yaşamıyorum her geçen bayramda biraz daha kaybettim ve bugünlere geldik , tükendi heyecan bolca hüzün doluyum .
devamını gör...
bayrama özenmek yeni olmasa da en sevdiğin kıyafetleri giyinmek istiyor insan. yeni giysi alamamak bu sevinci erteletmez ki. denk geliyorum bir iki yerde. minicik bedeni toz toprak olmuş, ayakları çıplak ama çok mutlu. siz kendi mutluluk sebeplerinizi herkes için geçerli saymayın. kimisine şeker, kimisine çorap, kimisine mendile sarılmış ya da cebe sıkıştırılmış bayram harçlığı. biz yine de şunun peşine düşelim: olan olmayana yetişsin ki bayramlıklarımızla bayram edelim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar