alınan gocunan sinirlenen varsa baştan belirteyim! çenesinin yayı bu kadar gevşek bi ırkın ferdi olan herhangi bir kişinin bu konuda kırılgan tek bir duygu hissetme hakkı dahi yoktur. bu durum ve tanım dışında kalan müstesna şahsiyetlerden biri olarak istisna olsa dahi kendi cinsinin halinden ötürü utanarak ne başlığa karşı ne de tanıma karşı hiç gereksiz tribe girmesin!..

en baştan bi soru cevap ile başlayacağım : müezzin kâmet getirirken dahi konuşabilen canlı hangisidir? insan ırkının kadın cinsi!

hangi şehirde hangi camiye gitsem kadın bölümü var ise karşılaşıyorum bu durumla... midem bulanıyor desem inanır mısınız ?

arkadaş... tamam biliyoruz. susmayı beceremeyecek kadar beceriksiz, zevzek ve gevşeksiniz. tamam biliyoruz ana rahminde önce çeneniz oluşuyor vucudun geri kalan kısmı sonradan oluşma bile değil, eklenti olarak meydana geliyor. bunların hepsi bildiğimiz bir gerçek...

lakin cami'ye giriyorsun. Allah'ın mülkünde adap edep bilmez biri olarak yaşıyor olman beni ilgilendirmiyor lakin ortak kullanımız olan Allah'ın evi olan camii'ye girdiğinden itibaren o çeneni bi tut. o çenenin bilmemneettiğimin yayına bi hakim ol di mi? di...

hayır ne var bu kadar önemli ki camiye girdiğinde bile konuşmaya devam ediyorsun? ne yani mesele ne? camide dahi o koparılası çeneni tutamamana sebep mesele ne Allah aşkına??

bi susun da bi susun... sus... cemaate cıxcıx çektirmeyin 1 kere ya 1 kere... bi edebinizle girin çıkın 1 kere...

bi laf var ya : dünya'nın çivisi çıkmış.

arkadaş eğer ki camii adabını dahi benim gibi bir edepsiz hatırlatıyorsa insanlara bu dünyanın çivisi hakikaten çıkmış demektir.

ama mesele ne biliyor musun çenesini tutamayan çöl güzelim, dağ ceylanım! ben edebimin eksikliğinin bilinciyle hareket ederken sen o kadar şapşal bi ırksın ki ve o çenen senin için öylesine değerli ki şu yazıyı okurken kendini sorgulamak ve "ya hakkaten ben bunu yapıyor muyum?" diye kendini tartmak yerine; allayıp pullayıp binbir manipülasyon ile süsleyip bana vereceğin cevabı düşünüyorsun. hatta belki daha bu satırları dahi okumadın... yukarıda bi yerde nefsine hakim olamayıp bıraktın. başladın yazıktırmaya...

ama uyarmadan da edemeyeceğim: sinirleniyorum ama neye biliyor musun? nefsim nedeniyle o iğrenç sesine değil, kendi ahiretini ve Allah(c.c.) rızasını düşünmeden ettiğin harekete sinir oluyorum! ifrit oluyorum... be gerzek bilmez misin ki camii'de dünya kelami konuşmak kabirde karanlığa sebebtir! ameline bu kadar mı güveniyorsunda cak cak cak tutamıyorsun o yerinden kopasıca çeneni?

bilmiyor musun ki cami'de gereksiz dünya kelamı edenin ağzından leş gibi bir koku çıkar ve bilmiyor musun ki melekleri en çok rahatsız eden şey insanın özellikle ağız kokusudur. bilmiyor musun ki rabbim bunu yapan kişiyi belaya düçar kılar !


Allah aşkına en azından şunu okuyanlar kendine biraz dikkat edip çeki düzen versin... kınamak istemiyorum başıma gelmesin diye, bela okumak istemiyorum belayı hak eden bir kula rast gelesi tutar da belam yerini bulur korkusuyla.

bi dikkat be çenesinin yayını sevdiklerim...

yok yalan oldu bu. sövdüklerim olcak doğrusu!...

edit:

1. üslubumun sertliğinin nedeni zıvanadan çıkacak derecede çıldırmış olmamdandır. hayır hangi islami meseleyi konuşuyorsun ki hoca kamet getirirken bile susmuyorsun? ne bu kadar önemli olan mesele?
2. tüm kadınları genellemiyorum. bunu yapanlar üzerine alınsın yeter.
3. kadını erkeği ayırt etmeksizin türk milletinin en büyük mallığı birşeyi sert/ters ve vurucu şekilde ifade etmeden anlamıyor oluşudur. ben herkesin anladığı dilden konuşmayı seviyorum yapacak birşey yok! insan gibi söylediğinde bu milletin aklında kalmıyor. bende akılda yer edecek şekilde söylüyorum.
4. şiddete meyyalim vallahi dertten, dertlere sebebim vallahi sizden!..
5. üslup geyiğiyle gelmeyin bana! arada fark vardır. ben zehir dilliyim en azından, maymun ağızlı değil... burada mesele o çene açılında içinden neler çıktığı değil. o çeneyi nerede açıp nerede kapatacağını bilmek meselesi... ayırt edebilmek için de algıların kuvvetli olması elzem.
6. meczupluğu kabul ederim de efendi : siz adam gibi hatırlataydınız da beni delirtmeyeydiniz!.. eğer Allah'ın yarattığı eşref-i mahlukat olduğunun bilincini hakkıyla tartabilenler olsa idi bugün bu meczup böyle delirmez aklı olduğunu sananın dilinde sakız olmaz idi!... tasavvufta meczuplukta bi mertebedir... o biçildiyse elhamdülillah.
7. amelime güvenmiyorum. rabbimin cennetine ve cehennemine ve bunların gerekliliğine iman ediyorum. çok şükür elhamdülillah ki cennet'in varlığına ne kadar seviniyor ve onu arzu ediyorsam cehennemin varlığını ondan daha fazla seviyor ve ondan daha fazla korkuyorum. lakin cehenneme bile gidecek olsam "elhamdülillah" demesini bilecek kadar da eşref-i mahluk'um. çok şükür ki rabbim islam ile ram etti ve çok şükür ki günahımın bedelini ödeyebileceğim bir cehennem tahsis etti!.. cehennemin varlığına ve içine girebilecek olma ihtimaline elhamdülillah diyebildiğim için meczubum! ve buna sırf Allah yarattığı için elhamdülillah diyebilecek kadar meczubum!.. elhamdülillah...
8. kimsenin günahıyla işim yok. başında da sonunda da dedim : istisnalar vardır! ki onlardan Allah razı olsun. lakin hemcinslerine hakim olsunlar

ve toplumu denilen mekanizmayı taşıyan şey aile ise, düzgün aileler için düzgün anneler gerekiyor ise dikkat edecek arkadaş... bitti.
devamını gör...
dünya üzerinde yaşayıp müslüman olan ve camiye gitme potansiyeline sahip olup da konuşmama ihtimali olan yüzmilyonlarca kadının günahını almış bir meczubun iddiası..doğruluk payı varmıdır,yokmudur,tartışılır,ama üslup önemli,böyle ite köpeğe fırça çeker gibi atarlanarak olmaz bu iş..ha yok olur diyene de sorarım "ameline bu kadar mı güveniyorsunda cak cak cak tutamıyorsun o yerinden kopasıca çeneni? "..

yazık dünyanın çivisi çıkmış camii adabını dahi böyle edepsizler hatırlatıyorsa insanlara..
devamını gör...
camiler şüphesiz Allah'ın evidir.eve girereken nasıl ki edep ile girilmesi icab eder , çıkarken ve içerisinde bulunurken de edep ile hal almak gerekir..fakat edepten kastımız nedir onu aralamak ta fayda var.camiler toplanma,sohbet etme ve ibadet etme yeridir.toplanmadan kastım laklak etmek değil Allah'ın rızasını gözeterek yapılan sohbetlerdir.cami içersinde sohbet etmek,konuşmak edepsizlik ve saygısızlık değildir.fakat ibadet halinde ki kişileri rahatsız edecek kadar yüksek sesle konuşmamak ve rahatsız etmemek efdaldir.binaenaley camide güreş yapabilir , çocuklarla oyunda oynayabilirsiniz.hiçbir behis olmadığı gibi çocukların camiye alıştırmak ve sevdirmek için faydalı hareketlerdendir.haddi aşmanın cinsiyeti olmadığı gibi erkekelerede has özellikler arasında yüksek sesle konuşmak,başkalarını rahatsız etmek de vardır.kim haddi aşıyorsa cahilliğinden ve bilgisizliğindendir.daha yapıcı ve tatlı dilli olmakta yarar var.
devamını gör...
olayın akılla alakası yoktur. ortam farketmez birden fazla kadın varsa orda durulmaz abi.
devamını gör...
mevzubahsi gecen konuda haklilik payi olunsa da kullanilan uslup arada hic bir farkin olmadiginin gostergesidir.
saygilar.
devamını gör...
çok doğru. zaten camilerde kamet esnasında, sünnetle farz arasında yahut kur'an-ı kerim okunurken konuşabilen bir tek kadınlar ya zaten o yüzden doğru.
yaşlı başlı amcaların ya da genç insanların camide dünya kelâmı konuştuğuna hiç şahit olmuyoruz ya zaten o yüzden doğru.
camide çalan telefonunu açıp "şu an camideyim sonra ararım seni" diyen * yahut mesaj gelince "camideyim sonra cevap yazıcam" diye mesaj atanları * hiç görmedik çünkü, o yüzden doğru.

not 1: erkeğim.
not 2: kadınların konuşmakla ilgili durumlarından çoğu zaman şikâyetçi olan ve bunu sıklıkla dalgaya vurarak dile getiren bir erkeğim.

fakat camide konuşmanın cinsiyeti yok işte maalesef.
her iki cinsten de rastlamak mümkün böyle insanlara.
camide dünya kelâmı eden insan, camide dünya kelâmı eden insandır.
kadın erkek fark etmez.
devamını gör...
bizim kürtçede bir ata sözü var mealen şöyle ''misafir misafirden rahatsız, ev sahibi ikisinden de rahatsız'' camiler Allah'ın evi olarak sayıldığı için şüphesiz ev sahibi Allah cc. oluyor.

evet camilerde konuşma olayını abartanlar oluyordur, ama benim gözlemlerime göre susma olayını abartanlar daha çok. öyle ki cami sınırlarına girdikten sonra adeta tıp oynanıyormuş gibi bir havaya giriliyor. acaba konuşanın ağzına fare girsin diyen de oluyor mu onu da merak ediyorum hani.

islamda camiler ibadet mekanları olmak ile beraber sosyalleşme mekanlarıydı aynı zamanda. islamın ilk yıllarında camiler yatılı öğrenci yurdundan (ashab-ı sufe) ilim öğrenme ve öğretme merkezleriydi aynı zamanda. ve hatta müslümanlar toplantılarını ve düğünlerini de camilerde yaparlardı.

günümüze geldiğimizde camiler sadece namaz ibadetin yapıldığı süslü mekanlar haline gelmiştir. içeri girdiğinizde tıp oynarsınız, müslümanların sosyalleşme mekanları çok daha farklı yerler olmuş. hasılı din ile dünya ilişkisi cami kapısında kesiliverilmiş. halbuki din ve dünya hayatı bir bütün sayılır islamda. daha doğrusu din zaten dünya hayatını düzenlemek için var, dünya hayatından bağımsız bir şey değil. dünya hayatı olmasaydı dine ihtiyaç da olmazdı.

bana sorulsa derim ki; camilerde tıp oynayanlarla camileri sosyalleşme yerleri olarak görenleri kıyasladığımda, camileri sosyalleşme yerleri olarak görenler daha doğru işler yapıyorlar. ha gıybet vs. gibi şeyler söylenecekse onlar cami içinde de cami dışında da aynı haramlardır. ama onun dışında konuş konuşabildiğin kadar.

(bkz: camide zirve yapılsa da gitsek)
devamını gör...
camide konuşmanın cinsiyeti olmadığı konusunda hemfikirim... eyvallah.
lakin...
erkeklerde zibilyon cemaatin içinde 5-10u konuşma gafletine düşüyor, azıcıcık gelen bayanlarda ise 5-10 tanesi susma becerisini gösteriyorsa burada bir orantısızlık vardır.... bir yanda 100 kişiden on kişi diğer yanda 15 kişiden 10 kişi konuşuyor ise burada cinsiyet farkını belirtmek elzem!..

bunun izahı ya zihinsel problem ya da edep yoksunluğudur... başka bir biçimde ifade edebilecek olan var ise elbette ki yorumlara açığız!..

camiilerde sosyalleşmeye,sohbete elbette ki varım ! ki bunu zaten ben daha önce de ( #260432 ) entrymle dile getirdim. camiiler kelamsız ve ilimsiz kaldığı için zaten bunlar oluyor.

burada konuşmaktan kasıtla eleştirilen şey islami bir sosyal alan oluşturma durumu değil. öyle olsa zaten başımıza tac ederiz! burada eleştirilen malayani, gereksiz, anlamsız, üstelik ses tonuna asla dikkat etmeden ve cemaati huzursuz edecek şekilde konuşma biçimi...
devamını gör...
doğru olma ihtimali var olan bir iddia. şöyle analiz etmek istiyorum.

eğer bu genellemeyi yapacak düzeyde bir realite ortada varsa burada suçu sadece kadınlarda aramamak lazım. neden? çünkü diyoruz ki neredeyse bütün kadınlar böyle. demek ki bireysel olarak kadın ırkının elinde olan bir konu değil. burada suç kimde peki? eğer bu bahsedilen türk toplumuna özgü bir durumsa genel olarak bizim toplumumuzun ve kültürümüzün kadın yetiştirmesinde yetersiz olduğunu söyleyebiliriz. tüm dünyada böyle ise şayet bu sefer daha derinlere gitmek lazım. demek ki yaratılıştan gelen bi durum söz konusu. yani akıl yetersizliği kimsenin elinde olan bir şey değil. bu da ne demek oluyor suç kadınların akıl olarak yetersiz bir donanımla dünyaya gönderilmesi demek. daha doğrudan ifade edersek Allah kadınları böyle yaratmış. suç Allah'ta mı?

genelleme yapacaksak yukarıdaki sorgulamaları yapmak lazım. genelleme yapılamayacak bir durum varsa o zaman zaten bu tespit çökmüş oluyor.

üslup konusu ise biraz karışık. sert üsluplar genellikle hedef kitle tarafından doğrudan reddedilirler. yani aslında amaca ulaşmakta çok işe yaramaz. ama işin özüne bakıldığında bir insanın kendisine doğru yapılan bir eleştirinin üslubundan ziyade içeriğine bakıp ona göre kendisine çeki düzen vermesi gerekir. burası bir sözlük olduğu için de doğrudan kimseye bir eleştiri yapılmıyor. o nedenle sert üslubun çok sakıncası yok bence.
devamını gör...
susmak ile akıl yoksunuğu arasında direkt bağlantı kurmuş, saplantılı tespit. kadın, insandan ayrı bir ırk değildir. ancak ve ancak insan kümesinde değerlendirilebilecek unsurdur. ötekileştirmeyi başka bir ırka mensup şeklinde yapamayız. ve kadın susmayı akledemeyecek kadar basiretsiz olsa da, üslubunun naifliğiyle, klavyesinin çıkardığı ses öte mahalleden duyulan asıl "öteki"nden evladır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar