üzülerek şahit olduğum ve çoğu kapalı kıza bulaştığını gördüğüm bir hastalık.

yalnızca başını örtünce kendilerinin namus abideleri sanıyorlarsa , yanılıyor bu kızlar.

iffet pahalı bir giysidir, her kadın giyemez.
devamını gör...
hep başkalarında ararız inandıklarımızı, türünde bir söylem.
devamını gör...
kapalı kızları genelleyecek kadar gözleri üzerinde gezmiş bir kişinin eleştirdiklerinden farkının kalmadığını gösteren iddia.
bir de çok sıktı bu mesele ya. yakında müslümanlar olarak kapalı kadınlara toplu beddua etme törenleri falan düzenlenecek zaten, dinini doğru dürüst yaşamayan bir tek bu kapalı kızlar var sanki...
devamını gör...
erkekleri neden rahatsiz ettigini anlamadigim durum.
devamını gör...
müslüman erkeklerin müslüman olduğunu belli eden hiçbir şeyin olmaması gibi. islamın şartı değişti diyorlardı,
1. kendi müslümanlığını başkalarının kusurları üzerinden ispat et.
2. her fırsatta kapalı kızlara giydirmeye çalış.
3. bunu sanki gerçekten islam coğrafyasının en büyük sorunuymuş gibi göster.
4. empati yapma, bencil ve antipatik ol.
5. eğer erkeksen her şeyden sıyrıldığını zannederek kusur işlemeye en müsait tarafa saldır.
devamını gör...
kapalı kızlar ile iş pişirmiş, kapalı kızları nefsine meze etmiş erkek bilgisidir.

ama erkek oluğu için kendisi paktır. hanım kızlar başını örttüğünden nefisleri de otomatikman örtüldüğünden böyle şeylere kata meyledemezler, bu er kişilerin kafası da açık olduğundan böyle bir izinleri vardır ilahi olarak.

çıkmaz demeyin, şansınızı deneyin.
devamını gör...
kendi muslumanligiyla sorun yasayan her guya dinibutunun ilk hucum noktasi kadinlar bu ulkede. ister basi ortululerden olsun ister kici aciklardan, degismez. kadin olsun, saldirayim da ne kadar mega über supersonik bi musluman/laik oldugum belli olsun.

yok olay yapici kritik filan deil bu saatten sonra hic dil dokmeyin. su atilan basligin envaisi bu sozlukte zaten mevcutken, bi kez de ben kusayim desarj olayim hevesi.

ne kadar bereketli bi cuma degil mi? masallah masallah.
devamını gör...
daha neden kapandığını anlayamamış kız yada saç baş yapma derdinden kurtulmak isteyen kızda olabilir çünkü başka açıklaması olamaz...
devamını gör...
enteresan bir şekilde savunulan durum.

savunma tezleri çok enteresan ; "sen kendini düzelttin mi !?" , "sen kusursuz musun ?" vs.

ya hu biz müslüman'ız kardeşler. ve biliyoruz ki ; kusursuz olan yalnızca Allah'tır. ve müslümanlar bu dünyada Allah'ın son indirdiği kitabın uygulayıcılarıdır. ve her müslüman da birbirisiyle kardeştir. kardeşler uyarıcı olmalı.

bu kadar naif ve gerekli bir uyarıda savunma psikolojine sarılmak da neyin nesi ?

sizin bir kusurunuz vardır ve birisi gelir o konuda sizi uyarır.
başkasının da bir kusuru olduğunda siz gider onu uyarırsınız.

tabi uyarılar adab-ı muaşeret kurallarına göre ve toplum edep ve adab kurallarına göre olmalı.

ben tek 1 soru soruyorum ; böyle kızlar var mı yok ? yok diyorsan mağarada yaşıyorsundur. var diyorsan da bu acı durumun bitmesi için çaba sarf et. sarf etmiyorsan da sarf edenlere engel olma.

ya yol ver, ya yol göster ya da yoldan çekil.

hangisi ?
devamını gör...
her zaman yapıldığı gibi, görmeyi nasıl istersen öyle düşünmektir. hep de böye baş örtüsü karşıtı insanlarımıza denk gelirler. tesadüf diyelim. anlayan anlasın. ayrıca tesettürlü bayanların bazı hataları olabilir. her insan gibi.
devamını gör...
üzülerek şahit olunmasına lüzum olmayandır. nitekim birilerinin diğerlerinin karşısına namus jürisi olarak çıkması da o kadar iğrençtir.

yahu ne zaman öğrenecek bu toplum "benim ne haddime" demeyi?

bağnaz kemalisti çıkıp başörtüsü yobozlık diyor, şeriatçısı kadın sokağa çıkmasın diyor, öteki bu kapalılar olmamış diyor.
olmasın efendim, beğenmek zorunda değil kimse. ama dil uzatamazsınız. haddinize değil.
açık ya da yarı kapalı da giyinse, çarşafa da bürünse haddinize değil.

bu her konuda böyle. hiç kimse bir diğerinin bu kadar özel meselesine müdahale edecek hakka sahip değil.
90 yıllık cumhuriyet tarihinde hala bunları konuşuyoruz.

sayın yetkililer evrimin ileriye yönelik olanını geldik, gördük ve geriye dönmek istiyoruz.


ha bi de
(bkz: sen çok güzel olmuşsun canım fevkalade olmuşsun on numara olmuşsun maşallah)devamını gör...
"ey peygamber, hanımlarına, kızlarına ve mü'minlerin hanımlarına söyle! baş ve boyunlarını örtmek için cilbablarını üzerlerine alsınlar"

şimdi bu ayet-i kerime'yi yazınca kesin şöyle yazarlar ; e zaten ey peygamber demiş. peygamber'e seslenmiş. bize seslenmemiş ki ?

Allah ıslah etsin ne diyeyim ?

bir de baş örtüsü karşıtı olmuşuz vay be :) ahahah

bu ülkenin insanları kendileri tenkit edildiğinde hırçınlaşmadan düşünmeyi ne zaman öğrenecek ?

"mü’minlerin, birbirlerini sevmede, birbirlerine acımada, birbirlerini korumada misali, bir bedene, bir vücuda benzer ki, bedenin herhangi bir uzvu rahatsız olsa, hastalansa, diğer uzuvları da bundan muzdarip olurlar ve uykusuz kalır, ateşler içinde yanarlar." - hadis-i şerif

ikinci yazdığım entry'de dediğim gibi müslümanlar uyarıcı olmalıdır.

"mü'min erkekler ve mü'min kadınlar birbirlerinin velileridirler. iyiliği emreder, kötülükten sakındırırlar" - hadis-i şerif

"senin hakiki kardeşin seninle beraber olan, sana menfaat versin diye, kendi nefsine zarar vermeye razı olan, zamanın felaketleri kapını çaldığı vakit, senin dağınık durumunu derlemek için o, derli toplu öz durumunu dağıtandır." - hadis-i şerif

"müslüman müslüman'ı nefsi zulümden el çektirirsin. ona yapacağın yardım işte budur." - hadis-i şerif

"kim Allah’ın hürmet edilmesini emrettiği şeylere saygıda bulunursa bu, kendisi için rabbi nezdinde mutlaka hayırlıdır." - hacc suresi

"kim Allah’ın işaretlerine saygı gösterirse, şüphesiz bu kalblerin takvâsındandır." - hacc suresi

bu kadarı da yeter sanıyorum.
devamını gör...
yanlış olmasına yanlıştır lakin bu yanlışın asıl sebebi kızın tesettürü içselletirememiş olması değil kendini erkek zannedenlerin kaypak tavırlarıdır. yani evet yanlıştır saçma sapan birşeydir lakin sebebi erkeklik etmeyen erkektir. yani bir erkek hanımının kızının bacısının anasının nasıl büründüğünü bilip takip etmiyorsa yanlışa müdahale etmiyorsa kendisi de efil efil kızların peşinden koşuyorsa olayın aslında ne olduğu çözülür.

yani erkek erkekliğini bırakalı o kadar da çok olmadı. hala daha karısının kızının nasıl giyinmesi gerektiğine karışan erkekler var tabi bazıları tesettürü sadece ''başörtmek''ten ibaret gördüğü için en azından şeklen böyle gözüksün daha rahat eder içsesi ile iş yapmaktalar.

yani mesele gayet basit. erkek daha rahat yaşamanın yolunu kadının sırtına yükledi. kadın da özgürlük denilen bir saçmalığın peşinde erkeğin oyununa geldi ve bunun karşılığında bazı rahatlıklar elde etti. saçma sapan bir hayat yaşıyoruz ya neyse. cidden canım sıkıldı tanım da iyice cıvıdı. neyse hakketten neyse.
devamını gör...
toplum baskısının maalesef 21. yüzyıla girdiğimiz halde bitmediğinin göstergesidir. çünkü sadece başını kapatan kız büyük ihtimalle ailesinin ya da çevresinin baskısıyla kapanmıştır. kendi isteğiyle, bilerek araştırarak kapanan kız sadece başını değil, kapanması gereken her yerini kapatır.
devamını gör...
çalıştığım otelde gördüklerime şahit olsanız yemin ederim insanlardan tiksinirsiniz.
kadınların sadece başlarını kapatması durumu.
devamını gör...
aile baskısından başını kapatmış, kimseyi eleştirmeyip köşesinde uslu puslu oturuyorsa diyecek elbette bir tek sözümüz bile olamaz. ama canım hem altına skinny jeans giy, üstüne de kalçaların biraz üstünde bir bluz, yüz de o biçim makyaj sonra da kalk kafası açıkları eleştir. görmiyim döverim!
devamını gör...
turbanli bayanlarin sorgulamasi gereken durumdur.

şoyle ki; islam dininde tesetturun anlami vücut hatlarinin gorunmemesidir. bu da şu demektir: tesetturlu bir bayan, vücut hatlarini kapatarak karsi cinsin ilgisini cekmemelidir. elbette bu durumda erkegin sapiklik derecesi onemlidir ancak islami manada tesetturun anlami helalinden baskasina cekici gorunmemektir.

gercekten peygamberimiz doneminden bu yana bayan tesetturunu inceledigimizde bunu cok net goruruz. ancak 21. yuzyil modasi tesetturu de kapsayacak sekilde gelismistir. elbette peygamber doneminden farkli olacaktir ama ben cogu turbanli bayanin cok dikkat cekici giyindigini goruyorum.
dar pantolon giymeleri, dar etekler, bluzlar, goz alici renklerde bas ortuleri, kocaman takilar ve gozlukler, abartili makyaj ve suslenmeler...

cevrenize dikkatli bakmanizi oneririm ama islami tesettur bakis acisiyla. mutlaka goreceksiniz. bir gun bu tarz giyinen biriyle muhabbet ettigimde kendisine mutlaka soracagim: islami olmadikca ne anlami var kapanmanin? bunun, abdestsiz namaz kilmaktan ne farki var?
devamını gör...
takva ehli insanlara çamur atma girişimi.sözüm ona başı kapalı malum yeri açık olarak iş pişirecek ve sonucunda bak başötülüler şöyle başörtülüler böyle dedirtecek. diğer taraftan mevcut konjonktürde kapalılık üzerinden pirim yapmak isteyenler de olacaktır.ama bunlar var diye kapalılar hakkında genelleme yapmak kul hakkına girmekle eşdeğerdir vesselam!
devamını gör...
dindar erkeklerimizin gözünü gönlünü açacak eş talebinde olmaları sonucunda ortaya çıkmış bir arz durumudur bana kalırsa.
devamını gör...
ben onları uyuşturucu satıcısı olarak niteliyorum. lakin kullanıcısı olsa sadece kendine zararı olur. ama bu şekilde giyerek gerçek tesettürlüleri zan altında bıraktıkları gibi bunu normalleştiriyorlar aynı zamanda. Allah hidayet versinn
devamını gör...
yalnızca başın kapalı olmasının güncel kültürel islamda yeterli olmasının sonucudur.
namaz kılmayınca dert etmeyen, başörtüsü takmayınca evlatlıktan reddedecek ailelerin, dışlayacak arkadaş ortamlarının varlığının sonucudur. içsel değil dışsal bir islama, kültürel olarak tabi olmaktan kaynaklanır.

yoksa tesettürü zaten şart olarak görmüyorsa o başörtüye de gerek yok.
devamını gör...
başı kapatıp daracık giysiler giyen kız açıklardan daha dikkat çeker.oysa kapanmak dikkat çekmemek içindir gerçi bizde müslüman erkekler olarak çoğumuzun giyimi müslüman olmayanlar aynı saç şekilleri bende dahil Allah yardımcımız olsun.
devamını gör...
kadının namusunun kıstasının bazıları için ne olduğunu görmemizi sağlayan konudur..

bir bayan olarak iğreniyorum bu kafadakilerden kadın olsun erkek olsun..

evet belki tesettürü doğru yapmayan ve ya yapamayan bir çok genç kız var, ama Allah daha iyisini nasip etsin diye dua edeceğine, eksik yaptığı örtüsü üzerinden namus iffet laflarına girmek ne demek? yapılan bu yanlış başka başka şekillerde binlerce kere ifade edilebilir belki, peygamberimizin giyinik çıplaklarla ilgili hadisini kaynak gösterip yanlışa vurgu yapılabilir..

bulmuşsunuz kadın üzerinden konuşacak gözle görülebilir bir konu, gidebildiğiniz yere kadar gidin bakalım, deşsen bu tiplerin yaşantısından islami olmayan neler çıkacak kim bilir.. ama yoook, gözle göremiyoruz ya malesef, bu tipler muhteşem bir mümin kul.. başkasını yerden yere vurma hakları da onların..

faydalı olabilmek için anlatabilme kabiliyeti gerek, samimiyet gerek..
devamını gör...
su basligi acacak kadar beyni kapali insanlardan evladir bu tip insanlar. niye mi? bakalim simdi;

kendi istegi ve rizasiyla ve elbette ki bir bilincle tesetture giren bir insan, tesetturu bir butun halinde uygulamaya calisir. aman bugun dar giyer, yarin boynu acilir, obur gun bilmem ne.. ama elinden geleni yapmayi amaclar bu insan. su veya bu sebepten oturu faulleri olur. insan degil miyiz biz? zaten Allah tevbe talep etmiyor mu bizden?

ote yandan su kafayla, 11-12 yaslarinda akil balig oldu deyip sadece menstruasyon siklusunun baslamasina dayanarak, basina bir caput gecirmesi beklenen ve talep edilen kiz, ortaokulda itaatkar davranabilir bir yere kadar. fakat lisede yavastan catlamalar baslar, universitede bir bakarsin ki muhafazakarligin m'sinden anlamayan tiplerden daha cirkinlesmistir. olmuyor mu? oluyor.

baska bir turlusu de sudur; "ay sekerim bas ortusu cok yakismis" bu insanlarin derdi de baska iste.

simdi hacilar, biliyorum siz melekler gibi temiz ve gunahsiz, sokakta yururken mini etekli kizlara bakmayan, kizlar hakkinda farkli fanteziler uretip bunu arkadaslariyla paylasmayan ya da malum bazi sitelere giderek hincini orada almayan tipler oldugunuz icin bu insanlari gormek agiriniza gidiyor tabi. kiyamam ben size. ama ricam sudur ki, uzulerek diyorum, her basina bir seyler orteni musluman olarak gorme romantikliginden kurtulun artik. bu kizlar var ya bu kizlar, sizin kadar temiz ve saf degiller o yuzden yiyorlar boyle haltlari. basina iyi kotu bir seyler orten kizlarin arasinda islami kaygilar guten var gutmeyen var. simdi "lan carsaf" veyahut "ferace" fantezisinden konusacak olanlar olabilir, evet aralarindan madam manukyanlarin ciktigini da gorduk. o yuzden bilmediginiz seylerde bir zahmet susun.

bu arada o kadar yazdik da fark ediverdim birden bire; siz karsidan kadin geldigini gorunce gozlerini indirecek kadar edepli olan sizler, o kizi soyle guzel bir suzmeden nasil da gordunuz neresinin ne kadar acik oldugunu? kalp gozudur kesin.

not: biktim bre bu tip basliklardan. kendi imaninizi kurtardiniz, sokaktaki basini soyle veya boyle orten kizin imani size kaldi zaten. yeter lan artik. konusacak baska konunuz yok, zaten cogu zaman tuzunuz da kuru. hic biriniz kendi dinini bayrak gibi uzerinde tasimak zorunda degil. kolay geliyor zaten size, durmuyor o yuzden ceneniz. kizlarin baslarina baglayamadiklarini cenenize baglayin siz de bari bir yerden kafamiz rahat etsin en azindan.
devamını gör...
örtüyü kendisine sütre edememiş olmaktır.
- ya dayıoğlu, orta okulda hoca öğretiydi de ben unutmuşum, nasıl alınıyordu abdest?
+ ee, ilk önce üç kez sağımıza su dökecez, sonra üç kez solumuza suz dökecez, ee işte taharet yerlerini ıslat setrülavret.
devamını gör...
islami sözlüklerin klasik konularından bir tanesi daha. biri bu ve buna benzer bir başlık açar, herkes altına aklına geleni yazar. müslüman kızları taşlamak için açılır, konu dallanır budaklanır. tesettür sıkıntısı yaşanıyor, bu sorun uzunca bir zamandır var. ama bunu sözlüklerde kapalı kızların yalnızca başının kapalı olması tipinde başlıklar açarak çözemezsiniz. kimse çözemedi.
devamını gör...
kötü görüntü oluşturur genel kanı budur, ayrıca düzgün kapalı olanları da günümüzde gittikçe azalmaktadır.
devamını gör...
peygamberimiz (sav)'in tabiriyle giyinik çıplaklardandır, modanın da etkisiyle maalesef artan bir durumdur..
devamını gör...
baş(ı)örtülü ile başörtülüyü karıştırmamak gerek (bkz:süslümanlar)
devamını gör...
bu konu hakkında ben bilirim butonuna basabilecek arkadaşlar islamiyette örtünme konusu ile ilgili ayetleri ve hadisleri refrans gösterebilirlerse yerinde olur kanaatindeyim.

hiç kapalı olmayanlara kıyasla daha kapalı olmaları durumudur.
devamını gör...
ayak ve el bileklerine kadar kapalı giyinip, dekolte vermeyen sadece saçları görünen hatun modeli, bu şahıslara nazaran yeğdir.

o ne arkadaşım, baş kapalı altta tayt var, bi örtünmüş kafasına peştemal don giymiş gibi ne idüğü belirsiz, kimisinde zaten 5-6 kat makyaj. bu vatandaşlara tavsiyem en azından ingiliz kraliyet ailesinin büyüklerini * örnek almalarıdır. bu durumda orayı burayı açmadan, nasıl şık giyinilir öğrenmiş olurlar.
devamını gör...
niyet-amel ilşkisi imanın sıhhatini belirler. yalan her zaman gerçeğin tersi değildir..bazen başka bir yalanın gerçek sebebidir.
devamını gör...
ailesinin kendisinden tesettur degil basini kapamasini istedigi cocuktur. taklidi iman magdurudur. Allah yardimcisi olsundur.
devamını gör...
uygun görülmemekle birlikte hor görülmemesi gereken nefs sahibi insan modelidir.

ziynetini örtmek üzere Allah'ın emrini yerine getiren ya da getirmeye çalışan tür olarak müslüman bayanların nedir bu müslüman kardeş(!)lerinden çektiği? nefs taşıyan varlıklarız hepimiz ve sürekli onunla bir mücadele içindeyiz.

şimdi müslüman erkeklerin görünüşlerine göz atalım. üniversiteye giden bir minibüse bindik diyelim. bu genç kardeşlerimizden hangisi dinini layıkıyla yaşamaya çalışıyor hangisi ateist hangisi deist anlamak mümkün mü? hayır.
-sakallar kesilmiş parlak yüz
-kot pantolonlar
-namaz sırasında uygun olmayan suretli figürlü tişörtler
-arkadaşlarıyla argo konuşup boş boş maç muhabbeti yapanlar


ama o minibüse başörtülü bir bayan bindiğinde bazılarının sempati dolu bakışlarıyla bazılarının keskin nefret dolu bakışlarını kolaylıkla ayırt edersiniz. böyle bir sorumluluğu taşımak bayanlar için ağır ama gurur vericidir. en azından cesaret gerektirir.

devamını gör...
genellikle ergen kapalı olarak adlandırdığım yeni nesilde gözlemlenen durum.

tesettürü anlamamak, anlatamamaktan kaynaklı oluşması muhtemeldir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar