bazı yöre insanlarının ateşli silahlara olan tutkusu

irdelenmesi gereken bir duygu yogunlugu. ask ile mesk ile sariliyorlar silahlarinin kabzalarina. gece gunduz zaman farketmeksizin, dugun yahut toren bahanesi ya da bilmedigim bazi baska seyler. pek coskulular. bu devirde hala mermi ile haberlesiyor olmalari cok ilginc. hayir ben de severim poligonda huner sergilemeyi ama mahallede veya koyde degil. cildiricim.
devamını gör...
silahın karşılık geldiği sosyolojik anlamı tespit etmek gerek. eskiden silah taşımak sadece askerlere ait bir hak olduğu için statü sembolüdür mesela. silah taşıyan asker olduğunu yani yönetilen değil yöneten olduğunu göstermiş olurdu.

iktidar sahibi olmak her insanın içinde olan az ya da çok hepimizin isteği. burada iktidarı yaptırabilir olma olarak ifade ediyorum. çocuk babasından çikolata isterken onu yanağından öptüğünde çikolata geleceğini öğrenmişse artık yanaktan öpmek iktidar kurmaya yöneliktir demek istiyorum.

bir insanın hayatını ondan almak bazıları için gücün zirvesi. bu anlamda silah sahibi olmak kullanmasa bile güçlü hissettiriyor. silahı olup bunu kullanan da da güçlü hissediyor. bazı insanların ya doğuştan ya da sonradan travma nedeniyle empati yeteneği yok. empati yeteneği olmayan insan duygu hissedemez. bu nedenle birini öldürmek onlar için normal insanlarda olduğu gibi bir ruhsal çöküş yaratmaz. empati yeteneğinin zamanla kaybedilmesi ve alışma sürecini söylemek istemiyorum en başından beri olmadığını ifade ediyorum.

olayın biraz da sportif tarafından bahsedeyim. silah poligon atıcılığı ve müsabık olmak için öğrenilecekse spor olabilir ama avcılık bir spor değildir. avlanırken kalori yakma anlamında spor yapılır ama 100 metreden size koşan bir hayvanı öldürmek spor değil vahşettir. hayatta kalmak için yani açlıktan ölmemek için avlanmaya karşı değilim. ibadet amacıyla kurban kesmek kulvar olarak başka bir konu. veganlığa vs de girmiyorum. sadece zevk için hayvan öldürülmesine karşıyım.

vahşi doğada şantiyede vs varsa o zaman size saldırıda bulunuyorsa meşru müdafaa tamam ama safari bana ters.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar