bdp nin karadeniz e gezi düzenlemesi

17-22 şubat tarihleri arası düzenleneceği söylenen gezi. çorum'dan başlayarak sinop, ordu, samsun, giresun, trabzon gibi illeri ziyaret edip halk toplantıları düzenleyeceklermiş.

devamını gör...
oldukça heyecanlı. adrenalin mi seviyorlar, ölmeyi bayılmak mı sanıyorlar bilemedim. sinoplu olarak seni hiç sevemedim bdp. misafirperverliğimde tartışılır.

hadi bizim oralar yine sakin insanlar da.. trabzon.. ne deyim.. bizim oralarda pek sevmezler.. aklınızda olsun..
devamını gör...
milliyetçiliğin ne kadar etkili bir zehir olduğunu gözler önüne serecek gezi.türk milliyetçisi kürt milliyetçisine karşı. daha faşist olan kazansın.
devamını gör...
bdp, karadeniz'de yediği dayak sonrası şunu söyledi:

- hökümet barış sürecini baltaluyür, dövlet bize bahmir !
- bir barış için gitmiştik, türklerin gazabıyla karşılaştık, şanlı kürt milleti bunun hesabını soracaktır. biji serok apoş !

vs. vs.

gidin bir güzel dayağınızı yeyin inşaallah.
devamını gör...
sinop'ta büyük tepkiyle karşılaşmış gezidir. tepkiyi gösterenler elbette hükümet tarafından tiz elden "provakatör" damgası yemiştir. polislerin karga tulumba ve döverek götürdükleri bir "provakatör"ün şehit kardeşi olduğu ortaya çıkmışsa da, başbakan provakatördür dediğine göre, ondan iyi bilecek değiliz. zaten bdp'nin ne alakası var terörle, pkk ile.

aslında provakasyon olan bdp'nin bu gezisidir. "iyi de siyasi partiler, tüm illerde çalışmalı, demokrasi bıdı bıdı" demenin lüzumu yok. bdp karadeniz'de oy alamaz. sosyalist mosyalist ayakları da karadeniz'de sökmez. bdp'nin sol parti olması, pkk'nın değil türkiye'nin partisi olması filan, kitabına uydurulmuşsa da, halk bunu yemez. bdp bölge partisidir ve içinden çıktığı bölge dışında, ancak kürt göçü almış illlerden oy alabilir. karadeniz'de sinop, artvin, ordu ve hatta trabzon'da sol oyların yoğun olduğu yerler vardır, ama bu yerlerde insanlar sol partilere oy verir, sol olduğunu iddia eden ama etnik milliyetçilik üzerinden siyaset üretip, terörle işbirliği içinde olan bir partiye oy vermez. bunu yemez. değil oy vermek, semtine bile sokmaz. bunun böyle olacağı biline biline, bdp "milli duyarlılığı" yüksek, teröre binlerce şehit vermiş bu bölgeye gidiyorsa, ben provakasyon derim, siz başka bir şey dersiniz; ama kesinlikle başka hesaplar içindedir.
devamını gör...
bence karadeniz turunu deniz yoluyla kıyıdan yapsalardı, ne biliyim gemiden el sallayıp güvercin uçursalardı daha iyi olurdu. hem bir sürü araç, bunun benzini yakıtı yerine 1 gemide toplanıp ortak mesaj verseler daha iyi olurdu. karadeniz de her şehirde liman var zaten, her şehrin limanında inilir, kıyıda bir çay içilir, muhabbet edilip tekrar gemiye biner devam ederlerdi.
devamını gör...
etkiye tepki olur.

ölçü her tarafa lazım. yukarıdan bakmaya gerek yok. merkez dışı tosuncukların da kalibresini biliyoruz. uzun zamandır dışarıdan beslenmek kimya bozuyor, bu böyle malesef.

diğer yandan bdp milletvekillerinin trabzon'a, rize'ye gidememesi beni kahrediyor. 100 yıldır ne içirdiler bize bilmiyorum. ulan üniverside de aynı evde beraber kaldığım siverekli hacı ile rize'ye gidemeyecek miyim? yuh olsun bize.
devamını gör...
kim ne derse desin bdp kürtcu degil resmi bir parti istedigi yere gider sen istersen kendini parcala.yanlis bir hareket yaparsan kim olursan ol yersin provakotor damgasini ve Allah icin bizim bu milliyetci(ve ustune kimyon gibi serpistirilmis turkculuk)muslumanlardan cektigimiz nedir arkadas.sığ göruste zirve yapiyorlar.ilgincler yani oyle diyeyim.
devamını gör...
başıma bir şey gelmeyecekse zannıma göre normal bir eylemdir.
öncelikle şehit ailelerimizin hassasiyetleri gerçekten çok önemli. bu konuda üzücü ve kalp kırıcı adımlar atılmamalı. her harekette onların da gönlü alınmalı. fakat adalet, bir siyasi partinin milletvekilini taşlayarak, döverek sağlanmaz. bunlar çok ayıp ve yakışıksız davranışlar. o zaman chp'nin olduğu yerde akpliler taşlansın, bdp'nin olduğu yerde chpliler taşlansın, mhp'nin olduğu yerde şunlar taşlansın...bizler zaten bu siyasi ilkellikten kurtulmaya çalışıp 'insan' gibi yaşamaya çalışıyoruz.
lakin şiddetten mağdur olan bdplilerin de bu şiddetin doğmasında bir dönem yaptıkları artık histeriye kaçar boyutlarda hemen hemen her açıklamada 'böyle savaş çıkartırız, böyle ortamı sizlere zehir ederiz' diye kutupları iyice zıtlaştıran, sürekli tehditkar konuşmalarının da katkısı çok büyük. ama tek suç bdp'ye de ait değil. yıllar boyu pompalanan milliyetçiliğin azımsanmayak kısmının ırkçılığa dönüşmesi-ezilen etnik kimlik milliyetçiliği-kindarlık toplum içinde bu tür olaylarla anında enerji boşalması şeklinde odaklaşıp, benzer olaylara neden olabiliyor.
hangi partiden olursa olsun politikacılar çıkar elde etmek için kolaycı bir anlayışla 'şiddeti' kullanmaktan vazgeçmeli. yoksa o 'şiddet' bir gün herkesin canını acıtır ve daha da acıtacaktır da.
devamını gör...
bdp'nin güneydoğudan çıkması ve ülke geneline açılması normal ve hatta gereklidir.

gösterilen tepki ise sağduyusuz, fakat anlaşılabilir.
devamını gör...
genetik linç kültürü yine kendini pişkince göstermiştir. bdp yi günahım kadar sevmem. barışlanma sürecinde eğer diyalog amacıyla oraya gittik demişler ve karşılığında bu patavatsızlığı görmüşlerse gözümde sempati kazanmışlardır. elinde silah yoksa ve oraya giden kandilden inen bir teröristse dahi böyle yapmamak gerekirdi. en azından türk misafirperverliği adına..hani vurana elsiz, sövene dilsiz id(niz)ik.
demokrasinin olmaza olmaz temel hatta ana gövde temel ilkesi seyahat özgürlüğüdür. birey, grup helede bu parti ise seyahat edemiyorsa burada demokrasiden söz etmek olmaz. sinop bunun tek örneği değildir. geçen sene maraşlılar ''alevi katlimanı'' anmak için maraşa giremediler. koymak istemeyenler aynen şunu diyordu emniyet değil, jandarma değil, ordu değil feriştahları gelse yinede alevileri elimizden kimse alamazdı. o halde bunların hakkından ancak ''nato'' gelir, vatanseverler ya her şeyi vatanları için yaptıklarını söylüyorlar ya..
ha bu arada sinop, karadeniz faşistte diğer şehirler çok demokrat. malesef öyle değil durum içler acısı.
medyanın mevzu olayı haber verişi daha içler acısıydıki bütün başlıklar ''bdp karadenizi karıştırdı''.. şeklinde okunuyordu.

mukabiliyet algısı gözetiliyor. ki burda ve geçmiş durumlarda mukabiliyet esasını en başta kürtler gözetmelidir. ....hangi kürt vilayetinde veyahut daha mikro anlamda yerleşkesinde yaşayan bir türk ailesine, partisine, derneğine karşı linç veyahut dışlama olmuş merak ediyorum....emin olun kürt illerinin esnafı da memuru da ve diğer sivil vatandaşı da her zaman yabancıları el üstünde tutup,işine-gücüne bakmıştır...bir kürd bakkalına gidip kürdi dilde sakız istemekle türki olarak istediğinde bak bakalım muamelat hangisinde daha kıymetli...kesinlikle ikinci şık emin olun.

(bkz: silopi halkı hacileri utandırdı) .

onlar ağlıyorlar..

birazda siz utanırmısınız!!


http://www.cogitosozluk.net...
devamını gör...
akılla, sağduyuyla izah edilemeyecek tamamen duygusal eylem. ayrıca tepki gösterenın şehit yakını olması yapılanı mazur kılmaz. bu toprakların iki ana omurgası kürtler ve türklerdir. kurtuluş savaşında yan yana çarpışarak bu toprakların sahibi olmayı hak etmiştir iki tarafta. pkk terörü kadar devletin o halka, o bölgeye uyguladığı şiddette gayri meşrudur. pkk devletin şiddetine tepki olarak doğmuştur; o halde kullandığı şiddet en az devletinki kadar meşrudur.

ırkçı-faşist devletin zihnine enjekte ettiği ezberle konuşan bir karadenizli'den gelen bu tepki şaşırtıcı değil elbette. sonuçta sorunun kökenine dair bildiklerinin tamamı, resmi tarihin/ideolojinin ona zerkettikleriyle sınırlı. ama en azında "otuz yıldır bu ülkede kan akıyor ve devlet bir avuç çapulcu dediği insanlar karşısında defalarca denediği yöntemle acze düşmüştür. bu defa farklı ve umut verici bir yöntem deneniyor. ben acımı şimdilik içime gömeyim belki kanın durmasına katkım olur." demesini bekliyor. ama nafile. sonuçta karşındaki laz.

not: "laz" tarifinin içini dolduranlar, karadaniz'de ki faşist damara gönül verenlerdir. biline.
devamını gör...
son kalan delikanlılar karadeniz !!! bu pkk provakasyonun bdp tarafından yapılmasına ilk kez bir millet tepkisi gördük. herkesin hesabını dikkatli yapması gerektiği ortadadır. çözüm diye dayatılanlar çözümsüzlük yaratması ihtimali vardır. ayrıca güneydoğuda polisi taşlayanlar bu ülkenin insanının demokratik tepkisi diyenler taşı kafalarına yiyince nasıl da böğürüyorlar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar