beden dili

beden dili artık ,dedektif gibi, karakter çözme kriteri olmuştur.işte; burnunu kaşıdı- bir şeyler saklıyor,elini ağzına kapattı -yalan söylüyor,kollarını kavuşturdu-savunma pozisyonuna geçti vb. şeyler...
evet ... bedenin dili birşeyler ifade edebilir belki ama, insan bunları anlayacağım diye aynı zamanda paranoyak bir takip hastalığına da yakalanabilir.sürekli insanların davranışlarını ve söylediklerini kıyaslayıp ,onları potansiyel yalancı konumuna sokabilir.insan ilişkilerinde sürekli bir güvensizlik oluşmasına neden olabilir.bununla uğraşıp durmayı doğru bulmuyorum.
devamını gör...
eskilerin (bkz: lisan-ı hal) dedikleri deyimdir. olguya vücut ve beden kelimelerinden daha güzel ifadedir. argoya kaçan yanı falan da yok yani. doğrudan kendisi. benden dili kullanmak isteyenlerin davranışları, yaptıkları yapmacık hareketleri inandırıcı gibi değil. en azından bana göre. zuhal baltaş ve acar baltaş güzel bir araştırma yapmışlar bu konuda. kitap ve resimleri oldukça başarılı.
bir de şu var, keşke öyle çekmeselerdi. yazarların arka kapak fotoğrafı... birbirlerine açık oluşu ifade eden bacaklar doğru şekilde üste. ama elleri önde kenetlenmliş malesef. eli önde baraj kurar gibi kenetlemek kendine güveni sarsar, diyelim. bir fotoğrafçı yapmış sanırım. zuhal hanımın başı olduk dik, dimdik duruyor. hani biraz gülümseyerek hafif esnek dursaydı bu yazıyı yazmazdım. ikisi de beden dili okumamış fotoğrafçıdan fotoğraf çekmişler.
beden dili dikkattir.
devamını gör...
diğer insanlarla olan iletişimimizde kelimelerden daha ağırlıklı olarak kullandığımız dil (bir nevi). bu konuda yazılmış "dikkat vücudunuz konuşuyor" adlı kitabı mutlaka okuyun. yazan ahmet åžerif özgören. elma yayınları. para iade garantili bir kitap; okuduktan sonra size hiçbir yararı olmadığını düşünüyorsanız geri verebiliyorsunuz.
devamını gör...
konuya vakıf olduğum halde uygulayamadığım..

kavuşturma kolları asudebahar, eller yanda! yok öyle salma, adam gibi düzgün dursun. avuçlar karşıya açık.

hayır hayır bacak bacak üstüne atma! ya ben kadınım, öyle edepsiz de oturamam ki.. dur şöyle yana kıvırayım.

ya tamam beceremiyosun kızım sen bu işi sal ipini rahvan gitsin, yemişim beden dilini. beni iç sesimle beni kavga ettiriyor gereksiz şey! otur kızım sen bildiğin gibi, kollarını da kendince yap bişeyler..
devamını gör...
bazen sözcüklerin dilinden daha etkili olan dildir. beden dili dersinde tüm ders boyunca hocayı ellerimi önde birleştirerek yani şu küçükken çiçek olun denildiğinde yaptığımız gibi dinledim. hoca arada bana bakıyordu tuhaf tuhaf anlayamamıştım nedenini. ders bitiminde açıkladı, o pozisyon şuan kapalıyım, söyledikleriniz benim ilgimi çekmiyor demekmiş. vallahi yalan çok ilgileniyordum oysaki o dersle.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar