beethoven

immortel beloved biyografisini izledikten sonra iyiden iyiye yoğunlaştığım ara dönem dahisi. moonlight sonate en vurucusudur hiç bıkılmaz. 5. senfoni ise sanki adamın çektiklerine karşılık duruşunu anlatıyor.
devamını gör...
yaygın kanını aksine kendisi özürlü değildi. paget hastalığı diye bir kemik hastalığına yakalanmıştı, bu yüzden ilerleyen yaşlarında duyma problemleri yaşamıştır.

kendisinin 7 senfonisinin ii. allegretto' su beni benden alır, şiddetle tavsiye edilesidir.
burdan buyrunuz litfen : http://www.cogitosozluk.net/tk/tk.php?q=zd8b2w

senfoninin bu kısmını the fall ve the king's speech filmlerinden de hatırlayabilirsiniz bittabi.
devamını gör...
--- alıntı ---

ilerleyen işitme sorununun ludwig van beethoven'ın besteleri üzerinde büyük oranda etkili olduğu ve besteciyi düşük frekanslı notaları seçmek zorunda bıraktığı ortaya çıktı. hollanda'nın leiden kentindeki metabolomik merkezi araştırmacıları, bestecinin yaylı çalgılar için bestelediği eserleri inceledi. bestecinin işitme sorununun ilerlemesine paralel olarak yüksek frekanslı nota sayısında önemli oranda düşüş olduğu ortaya çıktı.


--- alıntı ---
devamını gör...
dokuz yaşımdan sonra iyice tanıdığım ve yaptığı her işe hayran olduğum süpersonik insan. aileme piyano kursuna gitmek istediğimi söylediğimde göndermediler. onlara hâlâ çok kızgınım bu yüzden ama öğreneceğim. gün gelip de onun parçalarından birini ezberleyip çalarsam mutluluktan ağlarım herhalde.
devamını gör...
mozart'ın neşeli müziği onda korkuya dönüşüyor gibi geliyor. müziği korkuyu anlatıyor, bir trajediyi betimliyor sanki. bir şeylerden korkuyor olmalıydı ya da korkudan korkuyordu. bu çok edebi kaçtı şöyle diyelim. yaşadığı hayat korkutuyordu belki de, kardeşleri, hastalıklar, gelecek, kaygı, kaygı.
devamını gör...
klasik müzik deyince akla ilk gelenlerdendir.

ömrünün son demlerini sağır olarak geçirmiş hatta sağır olduğu halde beste yapmış muhteşem müzik dehasıdır.
devamını gör...
(bkz: a clockwork orange)

alex' in hayranı olduğu muhteşem müzik adamı


--- alıntı ---

hem alex gerçek bir beethoven tutkunu hem de kubrick’in filmin fonunda kullandığı klasik müzik neredeyse hiç susmuyor. bu devamlılık ne rahatsız edici ne basit; tamamıyla bilinçli, tamamlayıcı ve yönlendirici. bu müziği iki anlamda değerlendirmek mümkün. birisi alex’in hayatındaki diğeri ise filmin dramatik kurgusu içindeki yeri.

--- alıntı ---
devamını gör...
napolyon hayranıyken sonradan onun bir zorba olduğunu düşünen bir besteci. 30 yaşından sonra duyma yetisini yitirdiği için, besteci oluyor. karakterinin aksiliğini de onu tanıyanlar, duyma yetisini yitirmesine bağlamıştır. bir de sürekli aşık olmuş maşallah.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar