begonvil

1. (Tematik)
mor, beyaz, pembe ve kırmızı renkte çiçekleri olan, sarmaşŸık özellikte ve ağŸaçsı bir bitkidir. hastalık ve böcek barındırmama özelliğŸine sahiptir.

1768 yılında brezilya'da fransız amirallouis antoine de bougainvilletarafından keşŸfedilmişŸtir ve onun adını almışŸtır.

türkiye de bodrum ve dolaylarında yetişŸtirilen ve orayla özdeşŸleşŸtirilen bir çiçektir.devamını gör...
2. (Tematik)
çiçek familyasının en asillerindendir, marmaris ve datça ha keza bu çiçekler ile bezenmiştir.
devamını gör...
4. (Tematik)
akdeniz bölgesinde yaygın olarak bulunur.
devamını gör...
6. (Tematik)
bodrum çiçeği diye de bilinir . sarmaşık ve bodur olarak iki çeşidi vardır. bodur olan en fazla 1 metreye kadar büyür ve saksıda yetiştirilir. üstünde çiçek varken haftada 2 kez , çiçek döküldüğünde 4-5 kere sulanmalı.
devamını gör...
nasıl severim kendisini. öhm neyse.
efenim kendisi sarmaşık misali yerini sevmeye görsün. mor çiçeklileri dikenliyken pembeleri öyle değildir, buna rağmen morları daha çok tercih edilir.
devamını gör...
sarmaşık türü bir çicektir. genelde evlerin duvarlarını kaplayarak gözleri, gönülleri şenlendiren renk ve güzellikte olurlar.
devamını gör...
terasımda bir tane büyütmeye çalıştığım bitki. iki türü vardır. bodur ve sarmaşık. bodur olanı bir metre boya ulaşır. dona karşı dayanıklı bir tür olmadığı için soğuk iklimli bölgelerde kışın içeri almak ya da sera etkisi oluşturmak için bitkinin özellikle toprakla temas eden kısmını muşamba ile sarmak gerekir.
devamını gör...
bugün itibariyle youtube'da yayınlanan sezen aksu parçası.

"kaç kişiyiz savunan sevdayı"

devamını gör...
ben elimi uzatınca sen kaçmasan, sen elimi tutunca ben bırakmasam.. ve sezen çalsa fonda o büyülü sesiyle, sakız rakısının kapağı açılsa... fısıldasam usulca kulağına “kaç kişiyiz savunan sevdayı”...

devamını gör...
sibel can' ın da söylediği ama en çok sezen aksu'ya yakışan şarkı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.