bekar ve mutsuz olacağıma evli ve mutsuz olurum

anneciğimin zat-ı alime zamanında söylediği söz.
kız: "aman bana evlen evlen diyorsun da sanki kendin çok mutlusun"
anne: " bekar ve mutsuz olacağıma evli ve mutsuz olurum"
devamını gör...
“en azından dışardan mutlu sanırlar” olarak devam edecek cümle. sırf evde kalmış demesinler, konu komşu sussun diye yapılan mantık adı altında mantık dışı evlilik yapmış ya da yapacak olan kişi söylemi. bir ihtimal görücü usulü de bu gruba dahil edilebilir. tabii ki biz ne diyoruz; Allah saklasın!
devamını gör...
yanınızda belki de mutsuz bir eş ve sorunlu çocuklar var olacağı için daha büyük sıkıntılar yaşayabilme olasılığını artıracak söz.

dert birken iki, üç, dört olabilir...
devamını gör...
belki mutsuzluğun sana bir rahmettir, birsürü sahte mutluluktan evladır. bilemezsin. o yüzden yarıştırmak manasız.
ama şu var, peygamber bir sözünde "dünyaya bir günlüğüne dahi gelseydim bekar kalmaz evli olurdum" demiştir. evlilik çok tavsiye edilen bir şeydir, bu yönden haklı sözdür. eşin iyiyse ne ala, birbirine sevgiyle bakman bile sevap. kötü biriyse sabretmek bir başka sevap. her türlü win-win durumu.
devamını gör...
akşam akşam güldüren başlık.
sadece evliliği bir başarı olarak görenlerin kuracağı cümlelerden biri aynı zamanda.
mutsuz olup eşini de mutsuz edeceğine kendin mutsuz olarak öl.
devamını gör...
mutsuz olmak için evlilik gibi bir eyleme girişmektense eylemsizlik sonucu mutsuzluk daha mantıklı değil mi?
diğer taraftan evlenerek mutsuzluğu başkalarına bulaştırmak da ayrı bir sadistlik, otur kendi çapında mutsuzluğunda boğul Allah seni kahretmesin e mi?!
devamını gör...
mantıksız, fazla bencilce bi düşünce.

bekarken birey olarak mutsuzsunuz fakat evlilikte mutsuzluğu paylaşan bi aile oluyorsunuz. bu mutsuz bi eş ve mutsuz çocuklar demek.

evlilik aşamasında psikolojik durum değerlendirmesi şartı olmalı. kimsenin kimseyi mutsuz etmeye hakkı yok.
devamını gör...
ve böylece en az bir kişiyi daha mutsuzluğa sürüklerim diye devam edebilecek bir cümle.
evli ve mutsuzsanız eşinizin hakikaten mutlu olma şansı yoktur. mutluluğumuz, mutsuzluğumuzdan hepimiz kendimiz sorumluyuz. aklı başında bir eş, sürekli mutsuz olan diğer eşten ayrılır ve kendisine tayin edilen mutsuzluk halinden kurtulur. böylece kişi yine bekar ve mutsuz olur. bu durumda da değişen yalnızca diğer eşi mutsuz ederek kul hakkına girmek olur.
devamını gör...
ben biraz farklı yorumlayacağım bu sözü... açıklayayım.

günümüzde evlenmek zorlaştı. müstakbel eşler için aranan kıstaslar çoğaldı ve seçicilik arttı. evlilik, muazzam bir hayata açılması gereken kapı gibi görülmeye başlandı. "helal süt emmiş olmak" ya da "ekmeğini kazanıyor olmak" gibi özellikler ideal eş adayını tanımlamaya yetmiyor artık.

bu şartlar altında kimse evlenmek istemiyor. idealize ettiği yaşama kavuşamayacaksa mutsuz olacağını düşünüyor ve bekar kalmayı tercih ediyor. halbuki önceden böyle değildi. insanlar bir şekilde yuva kuruyor, geçinip gidiyordu. en nihayetinde mutluluk, kişinin kiminle evli olduğundan ziyade hayata nasıl baktığıyla ilgiliydi.

demem o ki beyaz atlı prensinizi ya da pamuk prensesinizi bulamadığınız için mutsuz bir evlilik yaşayacaksınız diye bir şey yok. biraz kanaatkar ve alçakgönüllü olun. belki mutlu olacaksınız ama şartlarınız öyle katı ki kaçırıyorsunuz bu fırsatı... "evlenmem de evlenmem" demek yerine evlenin mesela. en kötü ne olabilir ki? bekar ve mutsuz olacağınıza evli ve mutsuz olursunuz.

bence başlıkta kastedilen böyle bir şey... katıldığımdan değil, ben de böyle düşünmeyi başaramıyorum ama etrafımdaki akil insanların nasihatleri bu babda oluyor genelde.
devamını gör...
kesin kadın beyni. sırf evlendim ben olayı için mutsuzluk pahasına evlenme lütfen çünkü bekarken mutsuz olmanla evliyken mutsuz olman arasında bir fark var; bir başkasını da mutsuz etmen.
devamını gör...
"ille bu mutsuzluğu bulaştıracam" diyen ruh hastası fikri. adabımla tek başıma melankoli, pesimist takılırım daha iyi. neden başkasının bu konuda kahrını çekip kendime yük edineyim. seviyorsam ayrı. o başka bir başlık konusu.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar