bekarlık vergisi

cumhuriyetin ilk yıllarında yozgat milletvekili tarafından verilen , 25-45 yaş arası tüm bekar erkeklerden , 20-35 yaş arası resmi bir daireden maaş alan bekar kadınlardan vergi alınmasına yönelik kanun teklifidir.

buradan sağlanan gelirlerle fazla çocuklu ailelere yardım edilecektir. ayrıca nüfusun artması planlanmıştır.

teklif sonucu büyük şehirlerde evlenme oranı artmış , taşra da ise kız kaçırma oranı artmıştır.

sonuçta kabul edilmemiştir.

şu an olsaydı burca bakılmadan evlenilirdi herhalde. *
devamını gör...
tasarıya göre, 25-45 yaşları arasında bulunan tüm bekar erkekler ve 20-35 yaşları arasında olup resmi bir daireden maaş alan tüm bekar kadınlar ödedikleri verginin bir mislini bekarlık vergisi olarak verecekti. elde edilecek gelir fazla çocuk sahibi olan ailelere verilecekti. ancak o tarihte meclis bu kanun teklifini geri çevirdi. 1941 yılı bugün bekar vergisi kanun tasarısı tekrar meclis'e gönderildi. konu değişik zamanlarda gündeme geldiyse de her seferinde tasarı geri çevrildi. sonuçta bekarlık sultanlık olarak kaldı.
devamını gör...
çok mantıklı lan. hatta evlenmek isteyip evlenemeyenlere verilsin o para. bence tarihte yapılmış en iyi yasaya konu olan vergidir.
devamını gör...
senelik vergisi bir mtv kadar da olsa evlenmeye ılımlı baktırmayan vergi olacaktır. ayrıca böyle bir ahmaklık yapılırsa en kısa sürede yunanistan'a giderim.
devamını gör...
osmanlı'da adı resm-i mücerred olan, muhtaç olmayan bekarlardan toplanan vergi. muhtaç olmayan erkekler evlensin, barklansın nüfus arttırsın deyu. şu vakitte katiyyen kabul edilemez.
devamını gör...
(bkz: dulluk vergisi)
bence bu, sadece boşanma oranları arttıracak çözüm önerisidir. kişi hemen evlenir. ancak daha sonra evlendiği kişinin yanlış bir tercih olduğunu düşünür. neden düşünür: çünkü akışkan modern toplumda(ulan zygmunt bauman gibi girdim söze yemin ediyorum) * artık ölüm bizi ayırana dek anlayışı sona erdi. bir sonra ki, bir sonra ki şeklinde ilerliyoruz. sonsuza kadar bağlılık güven veriyor ama günümüzde revaçta olan özgürlük ve sonsuza kadar birlikteliklerin bunu kısıtlandığını düşünüyoruz. bu yüzden, kişi vergiden kaçmak için evlenecek ama yanlış tercih yaptığını düşündüğü için boşanacak. haliyle ortalık duldan geçilmeyecektir. ama bekarlık vergisinin yanında dulluk vergisi de çıkartılırsa işte bu gerçek çözüm olur.
devamını gör...
"30 yaşın üzerindeki bekarlardan vergi alınmasını sağlayacak bir yasa teklifi hazırlandı." şeklinde bir iddia ortaya atılmış ve bu iddiayı ortaya atanlar bile buna inanmaya başladı sanırım her gün muhakkak ya otobüste ya da sokakta bu muhabbete rastlıyorum. millet kafayı yemiş. yani günümüzde herhangi bir vergi ya da yaptırımın evlenme kararı vermeye bir etkisi yok. evliliğe karar vermek tamamen "bu masrafları nasıl karşılarım" düşüncesinden ötürü zorlaşıyor.
devamını gör...
gündem olan bir mevzu. çocuk yapmayana ekstra vergi! başlığıyla mevzuya giriş yapmışlar.
fikre hacet yok ama bu konunun 1920'lerden itibaren tartışılması ve hala tartışılıyor oluşu dikkat çekici.

--- alıntı ---

bekarlara vergi tartışmasını bu topraklarda ilk başlatan yozgat milletvekili süleyman sırrı bey'di. 1929, 1932, 1940 ve 1944 yıllarında bekarlık vergisi'nin konulmasında ısrar etti. nihayet bekarlık vergisi, 1949 yılında gelir vergisi kanunu'nun 90. maddesi ile bekarlık zammı olarak yasalaştı.

yasa, sırrı bey'in tam istediği gibi çıkmasa da belli oranda evlenme teşvik edildi. aslında hak-iş genel başkanı mahmut arslan'ın dediği gibi maaşlar üzerindeki vergilendirmede aile yükümlülükleri de - evli, çocuk sahibi vs.- dikkate alınmalı. vergi oranları bu yükümlülüklere uygun olarak belirlenmeli. bekar ve çocuksuz bir çalışan ile evli ve çocuklu çalışanlar, aşağı yukarı aynı oranda vergiye tabiye tabi olması adil değil.

arslan'ın verdiği örnekler de önemli: almanya'da bekar birisinden yüzde 19 vergi alınırken, işin içine aile girince bu oranın yüzde 1,3'e düşüyor.
abd'de de bekar biri, yüzde 16 vergi öderken, aile kurduğu zaman bu oran yüzde 4.1'e düşüyor. türkiye'de ise bu oranlar bekar birisi için yüzde 13.3, evli için yüzde 11.4... bu oran, çocuk sahipleri için daha aşağıya çekilmeli. almanya'da 9 bin euro'ya kadar olan gelirler vergilendirme dışı bırakılırken; evliler için söz konusu miktar iki katına çıkıyor. buna ilave olarak her bir çocuk için 7 bin 600 euro gelir de ayrıca vergilendirme dışı bırakılıyor.


--- alıntı ---
devamını gör...
dünyadaki uygulamasının amacıyla bizim topraklarımızda uygulanırsa hedeflenecek şey aynı olmayan bir vergilendirme sistemidir.
vergiyi evlendirme teşviği olarak kullanmak, toplumu şekillendirmek için kullanmak, dayatılan yaşam tarzını benimsemeyenleri cezalandırmak ya da geçinmeye çalışan ailelere geçinme desteği sunmak? bunlar böyle bir verginin potansiyel amaçları olabilir. ama zaten asgari ücreti açlık sınırının çok altında olan, vergi yükü aşırı fazla olan bir ülkede çocuk yapmayı teşvik etmek kulübede yaşarken altından klozet kullanmayı teşvik etmeye benziyor. delirdiniz mi? adamların refah seviyesi nerede? tek dertleri geç nüfus olmuş. bizim derdimizin sadece genç nüfus olmasına daha çok var. çözülmesi gereken milyon tane dert var.
devamını gör...
kaç para ulan bu bekarlık. bütün gün evli bir dünya insandan aynı bayat espirilerle bu konu hakkında tuhaf şakalara maruz kaldım. zaten maaşın büyük bir kısmı vergiye gidiyor nedir yanii. parasıyal değil mi kardeşim. *
devamını gör...
ay ben de stepne arıyordum.
eğer hanımın başına bir hal gelir de hak vaki olursa, bekar bekar gezerken maliyeye takılırız falan diye korkup tedbirimizi alalım değil mi ama ...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar