#haber  #özgürler 

manisa'da bir özel okulun öğrencileri melisa, okaliptüs ve karanfil yağlarından havadaki bakterileri temizlemekle ilgili proje geliştirdi. proje tübitak'a sunuldu ama tübitak belge eksiliğini bahane ederek projeyi kabul etmedi.

fakat proje harvard üniversitesinin dikkatini çekti ve harvard proje için davet etti.

"projemizi ağustos ayından bu yana hazırlıyoruz. insanların toplu olarak yaşadığı hastaneler, toplu taşıma araçları, okullar gibi alanlarda üst solunum yolu hastalıklarının çoğaldığını tespit ettik. bununla ilgili olarak havalandırmaların rutin temizliğinin yapılması gerekiyor; ancak bu temizlikte kullanılan maddeler tamamen kimyasal olup, alerjiye neden olabiliyor. biz yaptığımız çalışmada doğal ürünler olan aynı zamanda antiseptik özelliğini bildiğimiz melisa, okaliptus ve karanfil yağlarını kullandık. tübitak için başvurduğumuz bu proje için harvard'dan davet aldık."

ilim, bilim filan geç bunları bizde geçerli olan şeyler hangi taraftasın veya hangi tarafa meyillisin. ve en önemlisi bürokrasi önemli. proje sağlam olabilir veya olmayabilir ama belge eksik olmayacak.

bak aklıma ne geldi;
(bkz: temmuz 2018 ayında yapılacak atama sonuçlarını nisan 2018'de paylaşan müdür)

haber
devamını gör...
Allah, size, emanetleri mutlaka ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emrediyor. doğrusu Allah, bununla size ne güzel öğüt veriyor! şüphesiz ki Allah, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.(nisa58)

güya müslümandır ama iş bu emre gelince sağır kesilirler.
devamını gör...
bence projeyi anlamadıkları için kabul etmemişlerdir. 110 iq'ye sahip bir müdür, 150 iq'lu öğrencinin kafasındakileri nasıl kavrasın? kapasite yetmez
çocuk türev - integralden konuşuyor, bunlar çarpım tablosu ile kriter belirliyor.
devamını gör...
şaşırtmamıştır. böyle haber okuyunca çıldırıyor insan. bir sefer de bilimsel olarak mesafe katettiğimize dair bir emare görelim. yok aga, en ufak bir kıpırtı yok. al sana yerli ve milli proje. neden sahip çıkıp desteklemiyorsun?
devamını gör...
son yıllarda bu tür vakaları duydukça insanın derinden düşündüren olay. bu gençlerin önünü açmak yerine neden kesiyorsunuz?
devamını gör...
tübitak'ın ilk vukuatı değil. umarım sonuncusu olur diyeceğim ama kendim de inanmam ki buna. türkiye'de bilimsel ilerleme adına birçok çalışmaya imza atmış bir kurumdur amenna ancak belli ki bu kurumda genç beyinleri yakalama arzu ve kabiliyetine sahip insan yetersizliği var. yarınlarımızı bugünden harcamayın ağalar. en azından kazandığınız paranın hakkını verin. sizden red cevabı alıp da batı'ya yönelen daha kaç genç çıkacak. bu zehir gibi çocukları batı'ya kaptırmamızın baş müsebbibi sizsiniz. kendinize gelin artık ya da o oturduğunuz koltuktan derhal kalkın.
devamını gör...
kurumların yönetim kadrolarını, bu ülkenin kolektif faydasını gözeten işinde ehil uzmanların değil de kendi menfaatlerini gözeten vasıfsız kuru kalabalığın işgal etmesiyle ortaya çıkan vahim durum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar