benim bedenim benim kararım

kampanya, kürtaj yasasına karşı çıkan tüm bireyleri davet eden internet sitesi, vatandaşlardan tepkilerini açıkça dile getirmeye, fotoğraflarıyla “benim bedenim, benim kararım” demeye çağırdı.
bianet, kampanyayı şöyle duyurdu:

“kürtaj yasası haziran 2012’de meclis’e gidiyor. son bir haftada yaşanan tartışmalara bakıldığında kürtajın fiilen yasaklanmasının planlandığı görülüyor. bianet kadınları ve erkekleri, bu yasağa karşı çıkan tüm bireylerin tepkilerini açıkça ve kolayca dile getirmeleri adına bir kampanya başlatıyor. ‘bu benim kararım’ diyen herkes istediği cümleyi, istediği dilde yazarak bir fotoğrafıyla kampanyaya katılabilir.”
--- alıntı ---

http://www.cogitosozluk.net...
devamını gör...
insanlarin hata yapma ve pismanlik duyma haklari olduguna gore neresinde sikinti oldugunu anlamadigim slogan. burada konu kurtaj sonucu alinan ceninin insan vasfini kazandigi zamanin bilimsel olarak ifade edilmesidir. onun oncesinde yapilmis kurtaj kararlari o kisinin secimi ve hakkidir.
devamını gör...
tam bir denyoca yaklaşım. ''benim bedenim'' diyorlar ve beden üzerindeki her tasarruflarını meşrulaştırmaya çalışıyorlar. peki intihar edenler de kendi bedenlerine kıymıyorlarlar mı? biz onları intihardan alıkoymaya çağırdığımızda bize, ''benim bedenim, benim kararım'' dediklerinde ne diyeceğiz? onların intiharı da meşru mudur peki? toplumdan bağımsız, salt ve tekil bir ''ben''den bahsetmek mümkün mü peki? bunlar dahi düşünülmeden güya feminizm yapacaklar.

saçma sapan bir feminist zırvası. yahu bunlar hiç mi mantıklı şeyler konuşmazlar! valla konuşmuyorlar arkadaş...

devamını gör...
bedenlerinin, Allah tarafından kendilerine verilmiş bir emanet olduğunda bihaber olanların sloganı. o beden üzerinde tasarruf etme sahibi, emanetçi olarak yine sensin ancak emaneti verenin çizdiği kurallar çerçevesinde.

yok eğer marksist-materyalist felsefeyi benimsediysen ve her şeyi maddî olarak değerlendiriyorsan o bedeni satarsın da, peşkeş de çekersin, içindekini de öldürürsün, öldürmeyip doğurup satarsın da. ama sonra bir de ortaya çıkıp demokrasi, özgürlük, insan hakları falan diye konuşmaya başlıyorsun ya. onu yapma, çok komik oluyor.
devamını gör...
türkiye deki muhalif duruşun içinde bulunduğu fikri eksikliği gözler önüne seren gerzekçe bir slogan. bedenleri üzerinde sonsuz bir tasarruf hakkına sahip olabileceklerini düşünenler, uyuşturucu kullanımını da meşru görmeleri lazım, yine intiharı da yine para karşılığı bedenlerini satmayı da ve yine para karşılığı organlarını satmayı da meşru görmeleri gerekir.

eğer bütün bunları meşru sayabiliyorlarsa o zaman tepelerindeki idarecinin de benim halkımdır istediğimi yaparım demesini de kabul etmeleri gerekir.
devamını gör...
kişinin bedeni üzerindeki tasarrufu,
aidiyetin kime veya neye atfedildiği,
hangi beden hakkında kimin söz söyleme yetkisine sahip olduğu
..gibi temel konular tıp etiği bünyesindeki tartışmaların zeminini teşkil eder.

belki ötenazi gibi bir tercih için "benim bedenim" ifadesi bir açıdan kabul edilebilir görünebilir.
fakat kürtajda benim bedenimden çok daha ötesi söz konusu olur. kürtaj gerekliliği durumunu ortaya çıkaran şartlar tek bir insanın kendi başına mümkün kılabileceği şartlar olmadığı gibi, sonucu da yalnızca kendisini etkilememekte olup; birden fazla insana söz hakkı doğar, ki burada fikrini beyan edemeyen bir oluşum * söz konusudur.

özetle denebilir ki benim bedenim pankartı çok yanlış bir sahada açılmış..!
devamını gör...
tüplerin bağlanması yönteminde oluşan bir zigot yoktur. aynı şekilde kullanılan doğum kontrol haplarında da. sadece spiral denen rahim içi araçlarda, oluşan zigot rahme yerleşemeden atılması sağlanır. onun da dini olarak uygun olmadığı zaten bir çok kişi tarafından kabul görüyor. buraya kadar, kadının kendi bedeni ve tamam kendi kararı, seçsin istediği yöntemi. ama bir canlı oluştuktan sonra, beden sadece onun olmaktan çıkıyor. o canlının da korunmaya muhtaç hakları var. mesela, doğmuş 2 aylık olmuş bebeğini ''benim bebeğim'' deyip öldürebiliyor mu?benim bedenim onu beslemeyeceğim, emzirmeyeceğim diyor mu? buna hakkı var mı? o zaman henüz dünyayda gelmemiş iki aylık bebeğini de öldürmeye hakkı olamaz. olmamalı da.

tabi ki, burada hamileliliğin devamının kendisine bir sağlık sorunu oluşturmayan anneden bahsediyoruz. sağlık sorunu derken de, kendı hayatını tehdit eden bir sağlık sorunu.

tanım: hamilelik açısından geçerli olmayan ama diğer tüm durumlarda e heralde yani naparsan yap şeklinde muamele edilmesi gereken söylem.
devamını gör...
meseleyi çok iyi anlattığını düşündüğüm, "devlet bedenimden elini çek" sloganının yanında biraz daha basit kaçmış slogan; yine de haşmetlülere haddini bildirmek için sloganların ötesinde ciddi bir mücadele verilmesi gerekiyor.
devamını gör...
kimse kimsenin bedenine bir şey yapmıyor.bebeği yapmalarına da bir şey diyen yok zaten.ama annenin içindeki bir can söz konusu.bu benim bedenim deyip bu kadar hafife alınmamalı...
devamını gör...
sünnet olurken benden alınan parça için babamı mahkemeye vereceğim.gitsin bulsun geri yapıştırsın o parçayı.pilava mı kattı , kedilere mi verdi ne yaptıysa bulsun bana iade etsin.avrupada kabuklu iken bizde böyle olmaz.ab ye bile giremiyoruz bu yüzden.

bu tayyip bizi tam amerikalı gibi zihinsel özürlü bomboş yapacak sonunda.orda "ben allame-i chanım, tüm ilimleri yaladım yuttum " diyen adamın bile tartışabildiği tek konu kürtaj.nikelajjjj .kelajjjj sürmenajjj ,,, bu arada bir şey sorucam alex iyi mi kötü mü sizce?
devamını gör...
gavurun tabiriyle,bullshit..

bu sloganı düstur edinip bedenlerinin muhtelif yerlerine yazıyıp çıplaklıklarını sergilemekte beis görmeyen yahut buna destek vermekte beis görmeyen zihniyeti çıplaklara söylenebilecek tek şey kürtajda müdahele edilen taşıyıcı olan annenin bedeni değil,taşınanın bedenidir..

millet olarak aidiyet noktasında yanlışız..çocuğun annesine babasına ait olduğu sanrısı var ki kat'i surette yanlış..anne baba çocuğun bu dünyaya gelmesine vesile kılınmış birer beden sadece..karşılıklı sorumluluklar yapılması gerekenler var ebeveyn çocuk ikilisinde ama ebeveyn denen zat çocuğunun canına kast edebilecek kadar onun üzerinde hak sahibi değil..

kürtaj bir hak değildir,resmen alenen bir cinayettir..yahu bu çocuk ana rahmine düştüğü andan itibaren varlığını hissettiriyor,anne çocuğu için normalden kat kat fazla yemeye başlıyor,duyguları hormonları içindeki çocuğun da etkisiyle değişiyor..kürtaj gibi bir fikri hatırına getirmeyen o çocuğu doğurmak isteyen bir anne düşünün,karnındaki çocuğu bi sıkıntı sonucu ölsün,olala deyip hayatına devam etmiyor,doğmamış da olsa evladını kaybetmenin hüznünü yaşıyor..çünkü kürtajseverler kabul etmek istemese bile o çocuk ana rahmine düştüğü andan itibaren bir can ve kürtaj annenin çocuğunun katliam emrini vermesinden başka bir şey değil..

yarın öbür gün kalkıp birini öldürsem hiç düşünmem bu kürtaj meselesini kullanarak yasal açık yakalayıp dışarı çıkmak için uğraşırım ve beni dışarı çıkartmakta yüzde yüz başarılı olmasa bile normal cinayetle kürtajın bi farkının olmadığının tartışılmasını sağlar..
devamını gör...
kürtaj meselesini de geçtim sadece "biz ne zaman bu kadar inançsız olduk" diyesim geliyor. benim bedenim benim kararım ne demek lan, o bedeni sana veren kim? iyi o zaman id kontrolüne ver gitsin o bedeni.
velhasıl düşünmeden söylenmiş zırva.
devamını gör...
söylenen sözle gösterilen tepki arasındaki makası her gün biraz daha açan slogan.

sanki bütün kadınlar kürtaj yaptırmaya aday. tepkilerin kürtaj yasağına yönelik olduğuna inanamıyorum bir türlü. cumhuriyet mitingleri de böyle başlamıştı. çıkış noktası "cumhuriyet, laiklik elden gidiyor"du. sonra giderek büyümeye başladı. merak ediyorum: kürtajın yasaklanmasını cumhuriyet'e, laikliğe nasıl bağlayacaklar? *
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar