berat kandili

şaban aynın 15. gecesidir.
allah bu gece tövbe kapılarını açar,bu gecede müminler günahlarından tövbe ettikleri taktirde günahlarından arınırlar.
bu yıl 15 temmuz gecesine denk gelir.
devamını gör...
'apaçık kitaba yemin olsun ki, biz kur'an-ı mübarek bir gecede indirdik. biz, gerçekten uyarıcıyız. o mübarek gecede, her hikmetli iş katımızdan bir emirle ayırt edilir...'(duhan, 44/1-4)

ayette geçen, 'mübarek gece'den maksat; berat gecesidir. kur'ânın bu gecede, yedinci semadan dünya semasına indirildi. kadir gecesinde ise ilk kez peygamber efendimize indirilmeye başlandı.

bu gecenin, dört adı vardır. "mübarek gece", "berae gecesi" "sakk gecesi", "rahmet gecesi". ve denildi ki bununla kadir gecesi arasında kırk gün vardır. berae ve sakk gecesi denilmesi hakkında da denilmiştir ki, haraç tamamen alındığı zaman beraetlerini (temize çıkmalarını) dile getiren bir sened yazıldığı gibi, Allah teâlâ da bu gece mümin kullarına beraet yazar. ve denilmiştir ki bu gecede beş özellik vardır:
bu gecenin beş özelliği vardır:

1) bu gecede önemli işlerin seçimi ve ayırımı yapılır.

2) bu geceyi ibadetle geçirenlere yardımcı olması amacıyla Allah tarafından melekler gönderilir.

3) bu gece bağışlanma ve af gecesidir.

4) bu gecede yapılan ibadetlerin fazileti çok büyüktür.

5) bu gecede peygamberimize şefaat yetkisinin tamamı verilmiştir. bu yetkinin üçte biri şaban'ın onüçüncü günü, üçte biri şaban'ın ondördüncü günü, geri kalan üçte biri de şaban'ın onbeşinci günü verilmiştir.

hazreti âişe (ranha) bu gecenin fazileti hakkında şunları anlatıyor:

günün birinde hazreti peygamber yanıma girdi. elbisesini çıkardı. aradan zaman geçmeden tekrar giyindi. bunun üzerine beni şüphe, kıskançlık sardı. ortaklarımdan birinin yanına gidecek sandım ve peşini takip ettim. medine’nin kabristanı olan bakîu’l-garkad’da kendisine eriştim. mü’minlere ve şehidlere istiğfar ve dua ediyordu. kendi kendime: ‘anam babam sana feda olsun! sen rabb’ının rızası uğrunda, ben ise dünya peşindeyim!’ diyerek döndüm. soluk soluğa eve girdim. arkamdan da resülüllah (sav) girdi.

-neden böyle hızlı nefes alıyorsun?’ dedi.

ben,

-anam babam uğruna feda olsun. yanıma gelip elbisenizi çıkardıktan sonra tekrar giyindiniz, beni kıskançlık tuttu. ortaklarımdan birinin yanına gideceğinizi zannettim. nihayet sizi kabristana giderken gördüm,dedim.

resul–ü ekrem,

-resülüllah sana haksızlık edecek diye mi korkuyorsun?’ dedi.

ardından cibril geldi ve şöyle dedi:

-bu gece şa’bân’ın on beşinci gecesidir. cenabı hak bu gecede benî kelb kabilesi koyunlarının sayısı kadar kimseyi cehennemden âzâd eder. fakat bu gece Allah; müşriklerin, kincilerin, akrabalarıyla münasebeti kesenlerin, hayat ve ihtişamlarına mağrur olanların, ana ve babalarına isyan edenlerin, içki düşkünlerinin yüzlerine bakmaz.

resul–ü ekrem, elbisesini çıkardı.

-bu gece ibadet etmeme müsaade eder misiniz? buyurdu.

-evet, sana anam babam feda olsun, dedim.

peygamber namaza kalktı. secdeye kapanıp uzun müddet kaldı. endişelendim, elimle yokladım. elim, ayağının altına dokununca kımıldadı. ben de sevindim. secdede şöyle niyaz ettiğini işittim:

‘allah’ım! azabından afvına, gazabından rızana sığınıyorum. sen’den yine sana iltica ediyorum. şânın yücedir. sana yaptığım senayı senin kendine yaptığın senaya denk bulmuyorum. sana lâyık bir surette hamd etmekten âcizim.’
sabah olunca bunları resul–ü ekrem’e söyledim. o da,

- yâ âişe, bunları öğrendin mi? dedi.

-evet yâ resülüllah, dedim.

resuli ekrem;

-bunları hem öğren hem de başkalarına öğret. zira bunları bana cibril öğretti ve secdede bunları okumamı ta’lîm buyurdu.’ dedi.”


sevgili peygamberimiz *) buyuruyor:

"her kim bu gece yüz rekat namaz kılarsa yüce Allah ona yüz melek gönderir. otuzu ona cenneti müjdeler, otuzu ona cehennem azabından teminat verir. otuzu da ondan dünya afetlerini savarlar, on'u da ondan şeytanın tuzaklarını hilelerini savarlar."

"yüce Allah bu gece ümmetine öyle rahmet eder ki kelb kabilesinin koyunlarının kılları sayısınca."

"yüce Allah bu gece bütün müslümanlara mağfiret buyurur ancak kâhin, sihirbaz, yahut çok kin güden veya içkiye düşkün olan, yahut ana-babasını inciten, veya zinaya ısrarla devam eden müstesna."
'şaban ayının 15. gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. çünkü yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve; 'tevbe eden yok mu! onu affedeyim. rızık isteyen yok mu, ona rızık vereyim, hastalığından şifa isteyen yok mu ona şifa vereyim. yok mu şunu isteyen yok mu bunu isteyen' der. bu durum, sabaha kadar devam eder'

'ameller, bu ayda âlemlerin rabb'ı yüce Allah'a arz edilir. ben de amellerimin oruçlu iken Allah'a arzedilmesini isterim'

(u: http://www.biriz.biz/itikat...)
devamını gör...
şaban ayının ondördüncü gününü onbeşinci gününe bağlayan gece.

bu gece, değişik adlarla da anılmaktadır:

bu geceye, bereketli ve feyizli bir gece olması sebebiyle 'mübârek'; kulların günahlarının affolunması ve temize çıkmaları sebebiyle 'beraet'; kulların ihsana kavuşmaları nedeniyle 'rahmet', geceyi iyi değerlendiren kulların seçilerek salih kullar arasına alınması sebebiyle 'berae veya sakk' adı da verilir.
(u: sorularla http://islamiyet.com)
devamını gör...
dursun ali erzincanlı'dan bir şiir paylaşalım o zaman. şiirde beraat kandili ve hz vahşi olayları anlatılmaktadır.

devamını gör...
dolu dolu geçirilmesi gereken bir gecedir. rabbimiz den istiğfar dilenmeli, dualar ve tesbihlerle gecemizi anlamlı kılmalıyız..


--- alıntı ---

şâban ın 15. gecesi geldiğinde geceyi uyanık ibadetle, gündüzü de oruçlu olarak geçirin. o gece güneş battıktan sonra Allah rahmetiyle dünya semasına tecelli eder ve şöyle seslenir:

-istiğfar eden yok mu, affedeyim ve bağışlayayım. rızık isteyen yok mu, hemen rızık vereyim. başına bir musibet gelen yok mu, hemen sağlıkve afiyet vereyim- böylece tan yerinin ağarmasına kadar bu şekilde devam eder.-


--- alıntı ---
devamını gör...
kardeşler kandiliniz mubarek olsun. Allahım islamı muzaffer ve müslümanları izzetli kılsın.amin.
devamını gör...
tüm bir senenin hesabının yapıldığı, yazgısının düzenlendiği gece. güzel değerlendirmek şart.
devamını gör...
hakkında kütüb-i sitte'de yer alan tek hadis şu:

"allah teala hazretleri, nıfs-u şaban gecesinde dünya semasına iner ve kelb kabilesinin koyunlarının tüyünün adedinden daha çok sayıda günahı affeder."

tirmizi rivayet etmiş. ancak sünen-i tirmizi'nin şerhinde, bu rivayetin de sahih derecesine ulaşamadığı belirtilmiş.

berat gecesi'nin beş özelliği vs gelen bilgilerin bir dayanağı yok.

tabi bu söylediklerim sadece benim ulaşabildiğim bilgilere göre. kaynaklı, müdellel bilgiler başımızın üstündedir her daim.
devamını gör...
ramazan ayının yaklaştığını müjdeleyen mukaddes gecedir. mübarek olsun...
devamını gör...
islam aleminin mübarek gecesi
hayırlara vesile olmasını diliyorum.
idrak içinde dua edin
tövbe ve barış için.
Allaha emanet olun.
devamını gör...
önümüzdeki seneden beklentilerimize dua ile katkı sağlayabileceğimiz, en mühim gecelerden. mübarek ola.
devamını gör...
istanbulda oturduğum zamanlarda bizim yan apartmanın altında hangi cemaate ait olduğunu bilmediğim bir mescit vardı. evde oldukça cuma gecelerine, cumalara o mescide giderdim. neyse yine birgün kandil munasebetiyle çok namazla arası olmayan ev arkadaşımı da ikna ederek yine o mescide gittik. namaz öncesi vaazda imam kandil gecelerinin hurafeliğinden girdi, evde coca colaları devirin, namaz yok niyaz yok, haramı helali bilme sonra da bir kandille, bir kadir gecesiyle paçayı sıyıracağınızı düşünün diye mübarek gece diyerek orayı dolduran mahalle cemaatini ve bizi bir güzel fırçaladı.
hayır hiçbirşeye yanmadım da zor bela ikna ederek götürdüğüm arkadaşa baya bir mahçup oldum. bu da benim böyle bir kandil anımdır.

he bunun bir de enteresan bir cuma hadisesi vardı:
bu 2010 anayasa referandum öncesi o son cuma günü ben yine ordayım.neyse sünnetleri kıldık, hoca hutbe için çıktı başladı anayasa değişikliğine verip veriştirmeye. bu veya herhangi bir anayasayı oylamak Allah'ın anayasası olan kuran üzerine söz söylemektir kuran'ı tanımamaktır. yoldan çıkmaktır, Allah'ın sözü üzerine söz söylemektir. tutabilene aşkolsun. tabi ben ve o grubun harici cemaat eşşekten düşmüşe döndük.
hala kimler onlar kendilerine ne diyorlar bilmiyorum. işte böyle...

neyse Allah her geleni hızır, her gecenizi kadir bilenlerden eylesin. hayırlı kandiller olsun.
devamını gör...

bu gece; duaların kabul olunduğu gece, tövbelerin kabul olunduğu...

hakkıyla değerlendirebilmek ümidiyle, mubarek olsun kandilimiz.
devamını gör...
mübarek olsun.

hoş ibadet anlayışımız ile kandil anlayışımızın geldiği noktayı biliyoruz lakin elimizde kalanlarla idare ediyoruz işte! ramazan'a az kaldı. bu açından son işaret fişeği olarak kabul edin siz!
devamını gör...
sözlük yazarlarınının berat kandili hayirlara vesile olsun.
devamını gör...
--- alıntı ---

berat kandili olarak bildiğimiz bu gecenin aslı, islam öncesi yahudilerin inandıkları hikayelerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. yahudi dinindekiler islamiyet’e girdikten sonrada eski inançlarına ait olan efsane ve hikayeleri anlatmaya devam edip sanki islamiyet’e aitmiş gibi görülmesine sebep olmuşlardır.

roj haşana, kurtuluş günü manasına da gelir. musa a.s. firavundan kurtulduğu, kavmini kurtardığı günün kutlaması, insanın roş haşana ya tasarımı yapılan bir yıllık kaderi, yom kippur da son şeklini alır ve mühürlenir inancı vardır.

hüküm günü inancını yorumlayan rabenu behay; “roş haşanah, sıradan insanların bilinçlerinin öylesine üstünde bir düzeyde yer alır ki, açık seçik anlatılamaz, yalnızca üstü kapalı bir biçimde sözü edilebilir.” şeklinde açıklar.

yine musevilerin gündüz dualarında;

"bu gün, ülkeler hakkında, kimin savaşıp, kimin barış içinde yaşayacağına, kimin açlık çekip, kimin bolluk içinde yaşayacağına karar verilecek; ve tüm yaratıklar yaşamda ve ölümde bunları hatırlamaya çağırılacaklar." (musaf duası)

"kaçının bu dünyadan göç edip, kaçının yaratılacağı roş haşana’da yazılıp, yom kipur’da mühürlenecek; kimin yaşayıp, kimin öleceği; kimin önceden tayin edilen zamanda ölüp, kimin zamanından önce öleceği..". (nesane tokef duası)

“roş haşana’da üç kitap açılır, biri ruhunda kötülük besleyenin kitabıdır, öbürü dürüstün kitabıdır, üçüncüsü ise ikisinin arasındakilerin kitabıdır. dürüst ve adil olanların adları, yaşam kitabına yazılıp, hemen mühürlenir, kötü ruhluların adları, ölüm kitabına yazılıp, hemen mühürlenir, aradakilerin adları ise roş haşana’dan, yom kipur’a kadar askıya alınır. hak ederlerse, adları yaşayanlar arasında yer alır, aksi halde öleceklerin arasında yer alırlar.” (roş haşana, 16b)

görüldüğü gibi sanki tatile çıkacak bir tanrıya inanır gibi batıl bir inanç şeklinden bahsediliyor. halbuki kur’an’a sorduğumuzda;

"o her an iş başındadır. (rahman /29)"

yani Allah’ın her an hayata aktif ve aktüel bir müdahildir. tatile çıkması, önceden 6 gün çalışıp sonra dinlenen, önceden yaratıp planlayıp sonra dinlenen bir tanrı değildir. Allah;

- o'nun emri, bir şeyi dileyince ona sadece "ol!" demektir. o da hemen oluverir. (yasin/82)

kudretinde bir Allah’tır. nitekim Allah resulünün miraç hadisinde Allah resulü cibril’e;

“bir şeyleri çıkarken gördüm acayip bir şeyler yani tarifini yapamadığım bir şeyler. bunlara karşılık bir şeyler de iniyordu. sordum:

- ya cibril bu nedir? dedi ki;

- bu çıkanlar insanlığın amelleri, inenlerde amellere karşı anında yaratılan durumlardır.”

şeklinde açıklamıştır. yani her an hayata müdahil olan, hesabını anında gören bir Allah’tır anlamını teyit eder.

görüldüğü gibi musevi inancının bu batıl efsanesi, islamiyet’e berat kandili olarak yansımıştır.

araştırmacı, akademisyen yazar mustafa islamoğlu berat kandilinin özgünlüğü nedir sorusuna;

"hiçbir özgünlüğü yoktur. ve bunun da aslı yoktur. ha..! beraat gecesinde ne vardır:.! aslında gelen rivayetlere baktığımızda bu geceye özel bir rivayette yoktur. özel bir şey de yoktur. ama Allah resulü; 3 aylara girildiğinde kademeli olarak ramazana bir hazırlık yapardı. bu hazırlığın bir üst kademeye tırmandırması hadisesi olarak anlamak lazım. yoksa bununla alakası yoktur." şeklinde verdiği cevap daha gerçekçi ve mantıklı olduğu görüşündeyim.

--- alıntı ---

Allah'ın sıfatlarının zamanlara göre arttığını ya da değiştiğini söylemek acaba gaflet değil midir? o her zaman rahman ve rahim değil midir?

http://www.cogitosozluk.net...
devamını gör...
--- alıntı ---

(hâmim ) (helâl ile haram ve sâir hükümleri) açıkça bildiren (bu) kitaba yemin olsun ki, hakikat, biz o (kitabı) mübârek bir gecede indirdik. gerçek biz o kur’ân-ı kerimle ( kâfirlerin uğrayacakları azâbı ) haber vericileriz. (o gece öyle bir gecedir ki )her hikmetli iş nezdimizden sâdır olan bir emirle, o gecede ayrılır. (sûre-i duhân ayetler 1,2,3,4,5 )

sevgili peygamberimiz (s.a.v), bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuşlardır.
“kim şu beş geceyi ihyâ ederse cennet o kimseye vacip olur. bunlar,terviye gecesi, (zilhiccenin 8. gecesi kurbân arefesinden bir önceki gece) arefe gecesi, (zilhiccenin 9. gecesi), kurban bayramı gecesi, ramazan bayramı gecesi, şâ’banın 15.gecesi yani berâat gecesi dir.

başka bir rivâyete şöyle buyurulmaktadır.
“kim şu beş geceyi ihyâ ederse kalplerin öldüğü gün onun kalbi ölmez. bunlar cuma, berâat, kadir, arefe ve iki bayram geceleridir.”

efendimiz (s.a.v) buyuruyorlar ki :“cenâbı hakk şâ’ban-ı şerifin 15. gecesi rahmetini dünya semâsına indirir. güneşin batmasından doğmasına kadar devam eder.(ruhul beyan c.8 sh 304)

rasulullah efendimiz (s.a.v.) diğer bir hadisi şeriflerinde buyuruyorlar ki :
“bu gece rahmet kapıları, akşam güneşin batmasından sabaha kadar ümmetim üzerine açılır. muhakkak cenâbı hakk bu gece beni kelb kabilesinin koyunlarının tüyleri adedince kullarını cehennemden azd eder.” (mev’ize-i hasene sh. 975 )

“şâbanın 15. gecesi olduğu vakit, gecesinde ibâdet için kalkınız. gündüzünde oruç tutunuz.
zirâ Allah-u teâlâ güneşin batışı ile beraber (dünya semâsına) rahmetiyle tecelli eder de, şöyle buyurur.
“ bir mağfiret dileyen yok mu onu bağişlayayim! bir rizik isteyen yok mu? (istesin de vereyim!) bu dâvet, tan yeri ağarıncaya kadar devam eder.”

--- alıntı ---
devamını gör...
23 haziran pazar akşamını 24 haziran pazartesiye bağlayan gecedir. şimdiden hayırlara vesile olması duasıyla...
devamını gör...
12 haziran 2014 perşembeyi cumaya bağlayan gece, yani bu gecedir.

herkesin bu geceyi hayırla geçirmesini dilerim.

--- alıntı ---

diyanet işleri başkanının kandil mesajından başlıklar:

“berat gecesi cenab-ı hakk’la olan ilişkilerimizi yeniden güzelleştirmek için bir fırsat…”

“berat kandilinin bize öğrettiği en önemli hususlardan biri sadece Allah’ın affına mazhar olmak değil, affedici olmaktır…”

“berat’ın yegâne sahibi elbette yüce rabbimizdir. ancak her insanın beratı kendi elindedir…”

“berat kandili, kendimize, ailemize, din kardeşlerimize ve tüm kâinata karşı affedici, onarıcı ve bağışlayıcı olmayı öğretir…”

“günahlarımızın beraatı ahdimize uygun olmayan davranışlarımızdan vazgeçerek rabbimizin mağfiretiyle gerçekleşir…”

--- alıntı ---

mesajın tamamı http://www.diyanet.gov.tr sitesindedir.
devamını gör...
"allahım, şayet ismimi saîdler defterine yazdıysan, orada sabit kıl. şayet ismimi şakiler defterine yazdıysan oradan sil. çünkü sen buyurdun ki, 'allah dilediğini siler yok eder, dilediğini de sabit bırakır, levh-i mahfuz onun katındadır."

-yıllık kader programı.
devamını gör...
"nezir gelmeden ne kutlayacaksanız kutlayın" diye ikaz edeyim dedim ama geç kalmışım.

yatın uyuyun vakitlice bari de en azından uykunuzu alırsınız.
devamını gör...
şaban ayının onbeşinci gecesi. edilen duaların reddedilmeyeceği bildirilen beş geceden biri. rabbim hepimizi affetsin, ömrümüzü hayırlı kılsın, sevsin sevdirsin. Allah iyiliğimizi versin. birbirimize dua edelim.
devamını gör...
yom kippur dan apartma olan uydurma.

--- alıntı ---

neyi kutluyoruz Allah aşkına

islâm inancında tövbe için özel bir gün, gece veya zaman dilimi yoktur. 7/24 tövbe kapısı açıktır. kimse kimseyi uyduruk özel gün ve gece masallarıyla aldatıp ucuz yoldan resetlenme veya duygu yamyamlığına soyunmasın.

keza hiç kimse de yahudi geleneğindeki yom kippur/kefaret veya kurtuluş günü anlayışına islâmî gömlek giydirip samimi insanları kandırmasın. berat kandili hikayesi bal gibi yahudi geleneğinden aparılmadır. yom kippur on günlük keffaret gününün sonuncusudur. yani resetlenme günüdür. ne vahiyle ne de sîreti nebîyle uzaktan yakından alakası vardır.

yahudi geleneğine göre, tanrı bu gece roş aşana'da (yılbaşı) insanların kader kitaplarını açar ve amellerine göre onuncu gün olan yom kipur'da kapatır. dikkat edin bizdeki versiyona göre de, bu gece bir yıllık günahlardan insanlar berat edip arınır ve resetlenirler.

bu gece için 100 rekatlı bir hayır namazı olduğu iddia edilir. vallahi yalan billahi yalan. resulüllah zamanında böyle bir gece yoktu ki, buna özgü namaz olsun. tamamen uydurmadır, ayette de belirtildiği üzere müminler "gezerken, yatarken, otururken Allah'ı zikredeler."

şunu da belirteyim ki, kuru dua ile günahlardan arınma olmaz, hele hele bunun için özel bir zaman dilimi hiç mi hiç olmaz. sabah uyandığınızda kaldığınız yerden kural ihlallerine devam edecekseniz bence gece beyhude çabanıza hiç gerek yok.

--- alıntı ---
devamını gör...
ne zararı var ki diyerek kur'an da veya sünnette bulunmayan bir olguyu kutlama hali. kim kutlayıp bugüne özel mana yüklüyorsa günahı boynuna.
devamını gör...
hakkında kütüb-ü sitte'de yer alan rivayetler şu şekilde olan bir gece.

--- alıntı ---

berat gecesi ile ilgili olarak peygamberimizden nakledildiği söylenen hadisler kütüb-ü sitte’den [1] tirmizî ve ibn mâce’nin sünen’lerinde geçmektedir.

tirmizî’de geçen hadis şöyledir:

حَدَّثَنَا أَحْمَدُ بْنُ مَنِيعٍ، حَدَّثَنَا يَزِيدُ بْنُ هَارُونَ، أَخْبَرَنَا الْحَجَّاجُ بْنُ أَرْطَاةَ، عَنْ يَحْيَى بْنِ أَبِي كَثِيرٍ، عَنْ عُرْوَةَ، عَنْ عَائِشَةَ، قَالَتْ فَقَدْتُ رَسُولَ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم لَيْلَةً فَخَرَجْتُ فَإِذَا هُوَ بِالْبَقِيعِ فَقَالَ ‏"‏ أَكُنْتِ تَخَافِينَ أَنْ يَحِيفَ اللَّهُ عَلَيْكِ وَرَسُولُهُ ‏"‏ ‏.‏ قُلْتُ يَا رَسُولَ اللَّهِ إِنِّي ظَنَنْتُ أَنَّكَ أَتَيْتَ بَعْضَ نِسَائِكَ ‏.‏ فَقَالَ ‏"‏ إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَجَلَّ يَنْزِلُ لَيْلَةَ النِّصْفِ مِنْ شَعْبَانَ إِلَى السَّمَاءِ الدُّنْيَا فَيَغْفِرُ لأَكْثَرَ مِنْ عَدَدِ شَعْرِ غَنَمِ كَلْبٍ ‏"‏ ‏.‏

وَفِي الْبَابِ عَنْ أَبِي بَكْرٍ الصِّدِّيقِ ‏.‏ قَالَ أَبُو عِيسَى حَدِيثُ عَائِشَةَ لاَ نَعْرِفُهُ إِلاَّ مِنْ هَذَا الْوَجْهِ مِنْ حَدِيثِ الْحَجَّاجِ ‏.‏ وَسَمِعْتُ مُحَمَّدًا يُضَعِّفُ هَذَا الْحَدِيثَ وَقَالَ يَحْيَى بْنُ أَبِي كَثِيرٍ لَمْ يَسْمَعْ مِنْ عُرْوَةَ وَالْحَجَّاجُ بْنُ أَرْطَاةَ لَمْ يَسْمَعْ مِنْ يَحْيَى بْنِ أَبِي كَثِيرٍ ‏.‏

anlamı: “âişe (r.anha)’dan rivâyete göre, o şöyle demiştir: bir gece rasûlullah (s.a.v.)’ın yanımda olmadığını görerek çıktım ve onu bakî’ mezarlığında buldum. “allah ve rasûlünün sana haksızlık etmelerinden mi korkmuştun?” buyurdular. bende dedim ki: “ey Allah’ın rasûlü, hanımlarından birisinin yanına gittiğinizi zannetmiştim.” bunun üzerine; “allah, şaban ayının yarısında dünya semasına iner ve kelb kabilesinin koyunlarının kılları sayısından daha çok günahları veya günah işleyenleri bağışlar” buyurdular.” [2]

imam tirmizî bu hadisi nakletmiş ama altına da bir açıklama koymuştur. açıklama şöyledir:

“ebu îsâ (tirmizî’nin adıdır: ebû isâ muhammed b. isâ et-tirmizî) dedi ki: aişe’den nakledilen bu hadisi sadece, senedde bulunan haccac’dan gelen bu yol ile biliyoruz. muhammed’in (imam buhârî’nin adıdır: muhammed b. ismail el-buhârî) bu hadisi zayıf gördüğünü işitmiştim. o şöyle demişti: “senette bulunan yahya b. ebi kesir, urve’den; haccac b. ertat da yahya b. ebi kesir’den hadis işitmemiştir.”

görüldüğü gibi bu hadisi kitabına nakleden tirmizî’nin bizzat kendisi, hadisin zayıf olduğunu hocası imam buhârî’den nakletmiştir. açıklama kısmında da görüldüğü gibi senette bulunan raviler bu hadisi birbirlerinden işitmemişlerdir.

ibn mâce de kitabında aynı hadisi naklettiği için yukarıda söylenenler onun için de geçerlidir. fakat ibn mâce, berat gecesi ile ilgili olarak bundan başka iki hadis daha nakletmektedir. bunlardan ilki şöyledir:

حَدَّثَنَا الْحَسَنُ بْنُ عَلِيٍّ الْخَلاَّلُ، حَدَّثَنَا عَبْدُ الرَّزَّاقِ، أَنْبَأَنَا ابْنُ أَبِي سَبْرَةَ، عَنْ إِبْرَاهِيمَ بْنِ مُحَمَّدٍ، عَنْ مُعَاوِيَةَ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ جَعْفَرٍ، عَنْ أَبِيهِ، عَنْ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ، قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ـ صلى الله عليه وسلم ـ ‏"‏ إِذَا كَانَتْ لَيْلَةُ النِّصْفِ مِنْ شَعْبَانَ فَقُومُوا لَيْلَهَا وَصُومُوا يَوْمَهَا ‏.‏ فَإِنَّ اللَّهَ يَنْزِلُ فِيهَا لِغُرُوبِ الشَّمْسِ إِلَى سَمَاءِ الدُّنْيَا فَيَقُولُ أَلاَ مِنْ مُسْتَغْفِرٍ فَأَغْفِرَ لَهُ أَلاَ مُسْتَرْزِقٌ فَأَرْزُقَهُ أَلاَ مُبْتَلًى فَأُعَافِيَهُ أَلاَ كَذَا أَلاَ كَذَا حَتَّى يَطْلُعَ الْفَجْرُ ‏"‏ ‏.‏

anlamı: ali b. ebî tâlib (radıyallâhü anh)’ten rivayet edildiğine göre; resûlullah (sallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur : “şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, o gece ibâdete kalkın. ve o gecenin gündüzünü (on beşinci günü) oruç tutunuz. çünkü o gece güneş batınca Allah teâlâ dünyaya en yakın göğe rahmeti ile tecelli eder, (o andan) fecir oluncaya kadar: benden mağfiret dileyen yok mu? ona mağfiret edeyim. benden rızık isteyen yok mu? onu rızıklandırayım. (bir belâ ile) müptela olan yok mu? ona afiyet vereyim (belâdan kurtarayım.) şöyle olan yok mu? böyle olan yok mu? (onlara da istediğini vereyim), buyurur.[3]

ibn mâce’nin sünen’inin tahkikini yapan muhammed fuad abdulbaki, hadisin açıklamasında şöyle demektedir:

“el-heysemî, mecmeu’z-zevâid adlı kitabında, senedinde bulunan ibn ebi sebre’den dolayı bu hadisin zayıf olduğunu söylemiştir. muhaddislerden ahmed b. hanbel ve yahya ibn maîn de bu ibn ebî sebre’nin hadis uydurduğunu söylemişlerdir.”

ibn mâce’deki diğer hadis şöyledir:

حَدَّثَنَا رَاشِدُ بْنُ سَعِيدِ بْنِ رَاشِدٍ الرَّمْلِيُّ، حَدَّثَنَا الْوَلِيدُ، عَنِ ابْنِ لَهِيعَةَ، عَنِ الضَّحَّاكِ بْنِ أَيْمَنَ، عَنِ الضَّحَّاكِ بْنِ عَبْدِ الرَّحْمَنِ بْنِ عَرْزَبٍ، عَنْ أَبِي مُوسَى الأَشْعَرِيِّ، عَنْ رَسُولِ اللَّهِ ـ صلى الله عليه وسلم ـ قَالَ ‏"‏ إِنَّ اللَّهَ لَيَطَّلِعُ فِي لَيْلَةِ النِّصْفِ مِنْ شَعْبَانَ فَيَغْفِرُ لِجَمِيعِ خَلْقِهِ إِلاَّ لِمُشْرِكٍ أَوْ مُشَاحِنٍ ‏"‏ ‏.‏

anlamı: ebu musa el-eşari’nin peygamberimizden rivayet ettiğine göre peygamberimiz şöyle buyurmuştur: “şüphesiz Allah teâlâ şa'ban ayının on beşinci gecesi (kullarına rahmetle) bakar ve herkese mağfiret eder. yalnız ona şirk koşana veya kindarlara mağfiret etmez.”[4] bu hadisin açıklamasında muhammed fuad abdulbaki yine mecmeu’z-zevâid’de bu hadisin, senette bulunan abdullah ibn lehia’dan dolayı zayıf olduğunu belirtmiştir. sindî ise senetteki ibn arzeb’in ebu musa el-eşari ile karşılaşmadığını söylemiştir.

görüldüğü gibi berat gecesi ile ilgili nakledilen hadisler, zayıf hadislerdir. rivayet zincirinde bulunan kimi raviler birbirlerini görmemişler, görmüş olsalar bile birbirlerinden hadis işitmemişlerdir. bazı raviler de hadis uydurmakla suçlanmışlardır. bütün bunlar gösteriyor ki bu gece ile alakalı olduğu söylenen bu hadislerle amel edilemez.

http://www.fetva.net/yazili...

nitekim ahkâmu’l-kur’an müellifi müfessir ebu bekir ibnu’l-arabî berat gecesinin fazileti hakkında bir tek sağlam hadisin bile gelmediğini, dolayısı ile bu konu ile ilgili olarak hadis diye dolaşan sözlere itibar edilmemesi gerektiğini söylemektedir. [5] Allah-u a’lem en doğrusu da budur.

not: kandil geceleri ile ilgili olarak sitemizde başka bir yazımız bulunmaktadır. aşağıdaki linkten ilgili yazıya ulaşmak mümkündür:

http://www.suleymaniyevakfi...

[1] - meşhur altı hadis kitabı: buhârî, müslim, ebu davud, tirmizî, nesai, ibn mâce.
[2] - tirmizî, sıyâm, 39.
[3] - ibn mâce, ikamet, 191
[4] - ibn mâce, ikamet, 191
[5] - bkz: ebu bekir ibnu’l-arabî, ahkâmu’l-kur’ân, 2. bs., y.y., 1968, c. 4, s. 1678 (duhân sûresi, 2. ayetin tefsiri)

yazar : dr. yahya şenol

--- alıntı ---

http://www.suleymaniyevakfi...
devamını gör...
şaban ayının 14. gününü 15. gününe bağlayan gecedir. yani bu gece, 30 nisan pazartesi gecesine tekabül etmektedir. mübarek olsun, hayırlar getirsin.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar