berber çırağına saç tıraşı olmak

saçımın önü şöyle olsun yok ense böyle olsun triplerinde değilseniz, kazı saçlarımı diyorsanız bu çırağa güvenebilirsiniz bu çırağın usta olması için sizin gibilere ihtiyacı vardır. sevaptır olm.
devamını gör...
karadenizde dağlar denize paralel ama alnımda saçlar kaşlara paralel değil. ege kıyıları gibi girintili çıkıntılı. zaten sakalımda da yazları sıcak ve kurak kışları soğuk ve yağışlı. abi yanakları ağdayla alma küçük makinayla al. kulakları da çakmakla temizle. şurdan da bana bi maltepe getir.
devamını gör...
işin ucunda tipi yakmak olsa da bir genci işe ısındırmakla soğutmak arasındaki ince çizgide kalmaktır. ne güzel demiş şair böyle durumlar için:

ben yanmasam,
sen yanmasan,
biz yanmasak,
nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa..
devamını gör...
tuhaftır o çırak
yeteneklidir o çırak
işini sevendir o çırak

o çırak ki her seferinde kendisine 3 numara yapacaksın denmesine rağmen her defasında farklı model yapabilen çıraktır. nasıl yapıyor bilmiyorum.

ve o çırağın sadece saç kesme işinde sizin üzerinizde deneme yapmasına dua edin. kollara dikkat.
devamını gör...
geçenlerde bir hırtoya oldum tıraşı. saçın arkasını alırken baktım bir anda makinenin başlıklarını değiştire değiştire vurmaya başladı. belli ki bir şeyleri düzeltmeye çalışıyordu. rengi de attı eşeğin. "ne oldu dedim?", "bir şey yok abi" dedi. neyse daha bir şey demedim, devam etti kesmeye. tıraş bitince aynayı tutarak kafanın arkasını, sağını, solunu gösterdi. arkayı bildiğin biçmiş. "arkası olmamış sanki dostum" dedim, "katlar mı abi? hemen hallediyorum" dedi, aldı makineyi panikle bir şeyler yapmaya çalıştı. neyse bitirip tekrar tuttu aynayı. düzeltemediği gibi saçı fazlasıyla da kısaltmış. daha da kötü hale gelmişti ama bir şey desem iyice panikleyecekti. "canın sağ olsun koçum, giden saç olsun" dedim içimden, verdim parasını çıktım.
devamını gör...
bir zaman sonra fark etmeyecek aksiyon. benimkini zaten 3 numara vurup çıkıyorlar.
geçenlerde babama bir traş makinesi aldım. çıraklığımı babamda geçirdikten sonra kendi kendimi traş etmeyi düşünüyorum. *
devamını gör...
ben düzenli olarak aynı berbere gitmek istiyorum ama düzenli olarak gittiğim bir berber yok. bunun nedeni gittiğim berberlerde kusur bulmam.

olayı en son çırağa bağlamadan bu vesileyle bir olay anlatayım. yeni açılan bir kuaför gördüm. kuaför diyorum çünkü berber demek için fazla lüks. yeri de merkezi bir yer.

malum pandemi sürecinde saç sakal traşı okurken hastalık kapma riski var. bu risk her zaman vardı ama pandemi sürecinde daha da arttı. bu nedenle sağlık bakanlığı berberleri açarken bazı düzenlemeler yaptı. bu düzenlemeye göre her şey tek kullanımlık olacak, kesim ürünleri dezenfekte edilecek. personel maske ve siperlikli olacak.

bu bahsettiğim lüks kuaföre gitme nedenim de koşulsuz müşteri memnuniyeti çerçevesinde bu bahsi geçen önlemlerin alınacak olduğuna güvenmemdi.

adama maske ve siperlikli çalışıyor musunuz dedim. görüyorum çalışmıyorlar. bu şu demek, ben istiyorum maske ve siperlik. 100 dolar da veririm.

adam dedi maske var. gitti benim zoruma maske aldı. yan tarafta da çırak var. onun maskesi var. o hep maske ile çalıştı. diyeceğim saçınız yamuk olsun ama ciğeriniz yamulmasın.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar