berlin duvarı

20 yıl öncesine kadar almanyayı ortasından ikiye ayıran utanç duvarıdır bir tarafı batı ve abd destekliyor diğŸer tarafı rusya destekliyordu en sonunda yıkıldıda ayıp kapatılmışŸ oldu.
devamını gör...
89 da yıkılmıştır. güncel tarihi belgesellerin olmazsa olmaz görüntülerindendir. duvarın üzerine çıkmış insanlar ve çekiçle falan delmeye çalışanların olduğu kareler.
devamını gör...
ikinci dünya savaşından sonra almanya'nın başkenti berlin sovyetler birliği ve batı bloku tarafından idari olarak paylaşılmıştı. 1961 yılında doğudan batıya kaçışları engellemek için berlin'i ikiye bölen bir duvar yapıldı. aslında bir duvar değil aralarında belli bir mesafe olan iki duvardı. komünist doğu berlin'den batıya kaçmak isteyen birçok alman bu duvarda öldürülmüştür. sovyetlerin ve doğu blokunun dağılması ile duvar 1989 yılında binlerce kişinin katılımıyla yıkılmıştır.
devamını gör...
bir zamanlar hatıra niteliğinde parça parça kırıp poşetleyip sattıkları berlin duvarının fotoğrafı için meraklılarına aşağıdaki linki tıklamalarını öneririm.


devamını gör...
3.5 metre yüksekliğinde ve 155 kilometre uzunluğunda olan bu duvarın doğuda kalan tarafı beyaz, batıda kalan tarafı ise rengarenktir. zira doğu tarafında beyaz üzerine yazılmış siyah kiril alfabesiyle uyarılar, dökme demirden babalar falan varmış. diğer tarafta ise graffiti falan.

bu arada cümlelerin sonunda geçmiş zaman eklerinden kafanıza göre artık...
devamını gör...
yakınlarında, parçalarının anı niyetine poşet içinde ikibuçuk eurodan satıldığı eskilerin almanyasına sınır olan şimdilerin yıkık duvarı.
devamını gör...
duvarın yıkılmasının yıldönümünü törenlerle kutluyorlarmış şu sıralar.

komünistler niçin batıya kaçıyorlarmış anlamadım. sloganlarda çok hoş şeyler söylüyorlar oysa.

devamını gör...
yıkılması soğuk savaşın otoriter olmasına sebebiyet verdiği ideolojilerle bezenmiş ulus devlet anlayışına vurulan ilk balyozdur. murat belge gibi söylersek: dünya artık federal yapılı tek devlete doğru giderken ki eskiyi pekiştiren tüm sembollerin yıkılması gerekiyor. duvar yıkılalı 20 yıl olmuş bu insan ömründe oldukça uzun zamandır ama devletler için 100 yılın bile bir ehemmiyeti yok. yeni dünya düzeni aksamalı olarak uygulamaya koyulalı beri 20 yıl geçmiş şeklinde de yazabiliriz duvarın yıkılmasını.

federal tek devlet inşaası bir ütopya gibi gözükse de gidişat o yönlüdür. tüm milletlerin tek çatı altında birleştiği bm ile süper denilen güçlerin yetki sorunu aşıldığında hiçbir sınır, hiçbir asker'e de gerek duyulmayacaktır. ve yetki sorunu çözümünün uzaması da silah üreten devletlerin yanısıra silah üreten şirketlerin ayak diretmesi yüzünden aksamalı olarak gelişiyor. bu herifçioğulları için herşey sermayedir, ulus devlet ve savaşan anlaşamayan bir dünya yaşam kaynaklarıdır. bunların yerine güvenlik için gelişmiş aklı, arındılmış bir zihni koyabiliriz. gelişimi ve illa olacaksa kamu otoritesinde hukuk ön plana çıkacak.

bu bir nizam mı anarşizm mi? immanuel kant diyor ki: her şeyi yönetebilirsiniz zapturapt altına alabilirsiniz ama aklı olan insanı yönetemezsiniz diyor. ne diyorsunuz dünya buna doğru mu evriliyor?

dünya neleri konuşuyor biz neleri: hala daha şeriat mı gelecek, türban, paranoya, önyargıları, vıcık vıcık siyaseti konuşuyoruz.
devamını gör...
doğu almanya vatandaşlarının batı almanya'ya kaçmalarını önlemek için doğu alman meclisinin kararı ile 13 ağustos 1961 yılında berlin'de yapımına başlanan 46 km uzunluğundaki duvar.
devamını gör...
batı'da yıllarca "utanç duvarı" (schandmauer) olarak da anılan ve batı berlin'i bir ada gibi abluka altına alan bu betondan sınır, 9 kasım 1989'da doğu almanya'nın, isteyen vatandaşlarin batı'ya gidebileceğini açıklamasının ardından tüm tesisleriyle birlikte yıkıldı.
devamını gör...
insanoğlunun inşa ettiği yüz karası duvarlardan biridir. berlin duvarı görünür bir duvardı, görünmeyen daha nice duvarlar insanlar arasında. bakmayın öyle reklamlarda yıkılan duvarlara, gerek dünya görüşü, gerekse ekonomi alanındaki paylaşımlarda birçok duvarlar mevcut halihazırda. bugüne kadar duvarsız yaşayamadı insanlık, belki bundan sonra yaşar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar