besle kargayı oysun gözünü

3. (Tematik)
bir şeyler paylaştığımız ve hayatımız da bize yakın olan birinin attığı ya da atmış olduğu kazıktan sonra söylenebilecek özlüsözdür... güzel sözdür ayrıca bifiil yaşamadıkça...
devamını gör...
4. (Tematik)
yanlış kuşun beslenme sonucu ortaya çıkan pişmanlık belirtisi.

1- karga denen kuşu hangi aklı başında insan evladı beslerki? kanarya, bülbül gibi ihanet etmeyecek kuşlar tercih edilmelidir.

2- kargayı ne kadar beslersen besle gözünü oymaz. akbaba değil çünkü.

3- sonuç olarak yanlış seçim yaptığını hafifletmenin bir yolu olarak uydurulmuş söz öbeğidir. hangi kuşu besleyeceğini iyi bilmeli insan.
devamını gör...
9. (Tematik)
yaptığı her iyiliği bir kenara yazıp karşılık bekleyen bazı insanların gereksiz yere kullandığı bir sözdür aynı zamanda.
devamını gör...
10. (Tematik)
gün boyu hemsire gibi, arkadasimin basinda nöbet tutmama sebeb olan durum. besledigi kusu limon gözünü gagalamis. dr. saat basi damlatilmasi gereken bir damla verdigi icin, her saat göze takilan bandaj aciliyor ve bir damla damlatiliyor. geceden beri kac damla damlattim Allah bilir. simdi bu limon un yaptigi hak mi? sen besle, bak, üstüne titre, kiz severken gözünü gagalasin. iste bu, budur.
devamını gör...
14. (Tematik)
şahan sanıp koynuna alıp besleyip büyüttüğü mahlukun aslında, arkadan iş çeviren, dalevereci, yalancı, yılan gibi sinsi bir karga olduğunun geç farkına varan birinin aklına gelen atasözü.
devamını gör...
15. (Tematik)
nankör insanlar için sarfedilen söz.

--- alıntı ---

iyiliği, öyle gelişigüzel kimselere yapmamalıyız. nice insanlar vardır ki yaratılış gereği bayağı ve nankördürler. iyilik edip yetiştirdiğimiz öyle sütü bozuk, iyilik bilmez kimseler vardır ki insana en büyük kötülüğü yaparlar.

--- alıntı ---

(bkz: celal talabani)
devamını gör...
16. (Tematik)
gecenin bir yarısı uykunuzu bölüp emzirmek için kalktığınız bebeğinizin emerken zevk olsun diye saçınızı başınızı yolması hadisesidir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar