betelgeuse'un yüzeyindeki sönükleşme

aralık 2019 ve ocak 2020 aylarında çekilen fotoğraflar karşılaştırıldığında avcı takımyıldızında bulunan süper dev yıldız betelgeuse'un yüzeyinde bir kararma gözlemlendi. gözle de farkedilebilir olduğu yazıyor bir sitede. yüzeydeki bu sönüklüğün nedenin ise patlama öncesi bir olay olup olmadığından emin olunamıyormuş çünkü daha önce süpernova patlaması öncesi yıldızlarda, ışık değişimi hakkında yeterli bilgi sahibi değilmişiz, aşağıdaki kaynağa göre.

kaynak

devamını gör...
2020 nin finalinde yapılacak havai fişek gösterisinin ön hazırlığıdır efendim. yıldız patlaması da ancak 2020 'ye yakışır zaten. yani öyle olmasını umuyorum diyelim. şöyle süper nova izlemiş bir nesil olarak bi ayrıcalığımız olsun dimi?

ayrıca bu yıldızla ilgili yaptığım araştırmalar sırasında patlamaya en yakın yıldız olması zamanında nick olarak seçmemde etkili olmuştu.

patlamasının çok büyük ihtimal ile bize bir zararı olmayacak ama gökyüzünde ay ile güneş arası bir cisim görmemize sebep olacak.

tabi bu olay çok nadir yaşandığı için esasında sönükleşme başladıktan sonra ne zaman patlayacağını Allah tan başka kimse bilemez. şöyle de bir gerçek var aradaki mesafeyi düşününce patlamış olması da muhtemel. sadece görüntüsü bize daha ulaşmamış olabilir.
devamını gör...
aynı zamanda kutup bölgeleri içeri çökmeye başlamış ve yuvarlak şeklini kaybetmeye başlamıştır. 642 yıl önceki görüntüleri bunlar. eğer 642 yıl önce patlamış ise bu iki gözümün çiçeği sayesinde dünya gözü ile bir süpernova göreceğiz. gökyüzü haftalarca geceleri aydınlık olacak.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar