betelgeuse

güneşin çapının 600 katı çapa sahip dev yıldızdır. yine güneşten 60000 kat daha parlak bir yıldız olup eğer güneş sisteminde güneşin yerinde olsaydı 5. gezegen olan jupiter'in yörüngesi kadar yer kaplardı dünya dahil geri kalan 4 gezegen ise bu yıldızın içinde kalırdı. o kadar dev bir yıldızdır. ve kendisinden çok daha büyük yıldızlarda vardır.
devamını gör...
güneşimizle kıyâsen hakkında edindiğimiz bilgilere göre, tehlike de arz etmektedir.

dünyanın, güneşle arsındaki mesafe, hem, güneşin sıcaklığı ile kavrulmamasını ve zararlı radyoaktif ışınların, atmosferce gerektiği gibi süzülmesini sağlayacak, hem de donmasını engelleyecek kifayettedir.

betelgeuse'nin, bildirilen ebatı nedeni ile, konumu da önemlidir ve bu ebat itibariyle, dünyaya, şimdiki güneş kadar yakın olursa, közde kalmış patlıcana döneriz.

(bkz: gelişmeleri izliyoruz)
devamını gör...
beet-əl-jooz diye okunan, orion'un sağ omzundaki dev parlak yıldızın ismi. orta çağda, yad al-jawza kelimesindeki ye harfinin be olarak okunması sonucu batıya betelgeuse diye geçmiş. yad al jawza, jawza'nın eli anlamına geliyor. jawza ise merkezi olan anlamında. ayrıca al-jawza orion'un arapça'daki eski ismi. rönesansta ise, ibt al jawza yani jawza'nin koltuk altı versiyonunundan ötürü böyle söylendiği, wiktionary'de geçiyor. tüm bunların yanı sıra al-jawza arap mitolojisinde gizemli kadın olarak da geçiyormuş. hikayesini okumak isteyenlere link bırakıyorum.

not : wiktionary'den ve bir kaç ing. siteden bilgiler derlenerek yazıldı. yanlış çeviri yaptıysak affola.al-jazwa
devamını gör...
yavaş yavaş patlama alametleri gösteren, enerjisini kaybederek giderek soğumaya başlayan orion takımyıldızına ait gök cismi. 642,5 ışık yılı uzakta olduğu ve 100 ışık yılından fazla mesafelerde meydana gelen patlamalar dünyaya zarar vermediği için şimdilik bir tehlike arz etmiyor. fakat patlamadan sonra süpernova'nın etkisi ile bir süre de olsa gökyüzünde ikinci bir ay misali parlaklığı görülebilecek. eğer yakın tarihte gerçekleşirse her insanoğluna nasip olmayacak enteresan bir fenomene şahitlik etmiş oluruz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar