bey vs bay

ikisi de türk kökenli kelimelerdir. fakat bay kelimesi kadim türkçede "zengin" manasına gelir. cumhuriyet devrinde yapılan kasıtlı sahtekarlık ise; bey kelimesi atılarak yerine bay kelimesinin getirilmesidir. bu kelimenin asıl manası olan "zengin" unutturulmuş ve erkek isminin önüne getirilen bir unvan sözüne dönüştürülmüştür. şu bir misal bile harf devriminden sonra yapılan dildeki kelimeleri tasfiye çalışmalarının esas maksadının türkçe'yi korumak, muhafaza etmekle uzaktan yakından alakası olmadığını göstermeye yeter. çünkü türkçe kökenli kelimeleri müdafaa etme davası güdüldüğü halde onlardan birinin altını oymakla dil ilerlemez bilakis geriler. (tek bir kelime ile genelleme yaptığım zannedilmesin bunun yüzlerce misali var.)

demekki asıl hedef dildeki "yabancı"* kabul edilen unsurları temizlemektir. bu yabancı unsurlar da bilhassa arapçadır. batıdan çok sayıda kelime ithal edilmiştir aynı devirde. nerden baksan tutarsızlık nerden baksan aynı tiksinti verici ideolojik karmaşa. üzüntü verici ama gerçek bu ne yazıkki.
devamını gör...
biri isimden sonra diğeri isimden önce kullanılır. bay ahmet/ahmet bey. ayrıca iyelik eki getirildiğinde biri eşit düzeyde birine seslenmeye dönüşürken diğeri üst statüye seslenmeye dönüşür. bayım/beyim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar