beyaz çay

doğadan'ın piyasaya yeni sürmüş olduğu çay. her yeni ürünü gönderdikleri gibi bunu da göndermişler sağolsunlar. kokusu güzel,ama tadı şekersiz içince bişeye benzemiyo.
devamını gör...
bu yıl türkiye'de ilk kez üretilen çay. sadece 70 kiloluk üretildi. baktık talep fazla daha fazla üretilecek.
devamını gör...
henüz açılmamış tam olgunlaşmamış yapraklar toplanarak yapılır. yani siyah çayla aynı bitkiden üretiliyor. şundan; "camellia sinensis"

--- alıntı ---
faydaları

-beyaz çayda bulunan kateşinler, kanserli hücre oluşumunu önleyerek kanserli tümörlerin büyümesini yavaşlatabiliyor.
-beyaz çay içmek kalp hastalıkları riskini düşürüyor. bunun nedeni olarak, beyaz çayda bulunan kateşinlerin damarları genişleterek tansiyonu (kan basıncını) düşürmesi ve vücut genelinde kan akışını iyileştirmesi gösteriliyor. beyaz çay bu noktada yeşil ve siyah çaya göre bir adım önde çünkü “kateşinler” bakımından daha zengin.
-serbest radikallerin sayısı arttığında oksidadif stres oranı yükselir ve cilt hücreleri de dahil olmak üzere tüm hücrelerde yapısal tahribat meydana gelebilir. beyaz çayda bulunan antioksidanlar, vücutta bulunan serbest radikallere karşı koruma sağlayarak oksidatif stresi önlüyor ve bunun ciltteki olumsuz etkilerini engelliyor.
-“uluslararası obezite dergisi” tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre beyaz çay içerdiği polifenoller ve kafein ile kilo vermeye yardımcı oluyor. beyaz çayın kilo vermedeki etkisi üzerine yapılan bir başka araştırma sonuçları ise “beslenme ve metabolizma” adlı dergide yer alıyor. bu araştırmaya göre beyaz çayda bulunan “epigallocatechin-3-gallat” adlı polifenol, yağ hücresi oluşumunu baskılıyor ve vücutta yağ birikimini önlüyor. kafein ise metabolizmayı hızlandırarak gün içinde yakılan kalori miktarını arttırarak kilo vermeye yardımcı oluyor.hazırlanışı

suyun sıcaklığının 70-75 derece arasında olmasıdır. yani suyu ocaktan alır almaz, kaynar haldeyken beyaz çay yapraklarının üzerine dökmeyin. kaynamış suyu, ocağı kapattıktan sonra 5-7 dakika kadar bekletin ve öyle kullanın. kaynar su, çay yapraklarının haşlanmasına ve çayın tadının acılaşmasına neden olur. 1 büyük bardak çay için 2 çay kaşığı beyaz çay yeterli olacaktır.

suyu beyaz çay yapraklarının bulunduğu bardağa döktükten sonra 7-10 dakika kadar demleyebilirsiniz. suyun sıcaklığı ne kadar düşükse, demleme süresini o kadar uzatın. yani 50-60 derecelik bir su için 11-13 dakika demleme süresi gerekir. kullanılan çay miktarını ve demleme süresini ağız tadınıza göre değiştirebilirsiniz ama kaynar su kullanmamaya dikkat edin.

beyaz çay hafif aromalı ve yumuşak içimli olduğu için sade olarak tüketilebilir. tatlandırmak isterseniz süt, limon veya şeker kullanabilirsiniz.
--- alıntı ---


demleyince sarı renkli oluyor.* tavşan kanı olmaması elbette tercih etmeme sebebidir. *
devamını gör...
çay iksiri ambalajında 20 gramı 80,00 tl'den satışına çaykur başlamış durumda.

20 gramı 80,00 tl ise gramı 4,00 tl oluyor. 1.000 gr * 4,00 = 4.000,00 tl

ilgilenenler şuradan sipariş verebilir: http://www.caykursatis.com/...

"beyaz çay, tatlı ve fındıksı aroması ile hafif içimli ve ferahlatıcı özelliğe sahip bir çaydır. tarihçesi ms 600'lü yıllara dayanan beyaz çay, en yüksek düzeyde antioksidan içeren çay olarak bilinmektedir. dönemin çin imparatorunun "zarafetin zirvesi" olarak ilan ettiği beyaz çayın gelişimi için harekete geçmiştir. yüzyıllarca çin dışındaki ülkeler için gizli kalan ve yalnızca imparator ve ailesine sunulan beyaz çay, günümüzde de dünyada en az üretilen çay çeşididir. beyaz çay, sağlık üzerinde sayısız olumlu etkisinin yanı sıra cilt üzerinde yaşlanmayı geciktirici etkisi ile adeta bir "gençlik iksiri"dir.

beyaz çay'ın üretimi, büyük dikkat ve çaba gerektirir. en iyi beyaz çay, erken ilkbaharda toplanır. doğru zaman geldiğinde, gümüşi beyaz tüylerle kaplı, ipeksi tomurcuklar hassas bir şekilde elle toplanır ve özel yöntemlerle muhafaza edilir." *

devamını gör...
milletin hücum ettiği çay.

--- alıntı ---

çaykur’dan edinilen bilgiye göre, internet üzerinden ilk etapta 5 bin adet olarak satışa sunulan 20 gramlık 80 tl değerindeki beyaz çay şişelerinden bin adeti ilk saatlerde satıldı.

beyaz çay almak isteyenler ’http://www.caykursatis.com’ adresine yoğun bir şekilde girince sistemde zaman zaman kilitlenmeler yaşandı.

devam eden yoğunluk yüzünden alış veriş sırasında banka tahsilat onaylarındaki gecikmelerin kilitlenmelerin devam etmesine neden olduğu belirtildi. sistemdeki kilitlenmelere rağmen ikinci günde 5 bin beyaz çay paketinden yaklaşık bin 500’ü satıldı.

talebi karşılayabilmek için üreticiden alınan bin 531 kilo tomurcuktan elde edilen 370 kilo beyaz çayın kalan kısmının paketlemesine hızla devam edildiği bildirildi. iki gün içerisinde gerçekleşen beyaz çay satışlarından çaykur’un kasasına yaklaşık 120 bin tl girdi.

--- alıntı ---
devamını gör...
gramlık paketlerde sunulan, bu yıl türkiye de yalnızca yaklaşık 575 kilo üretilebilmiş olan, özel üretim bir çay türü. çaykur bu yıl üreticilerine beyaz çay alımı karşılığında kilosu 300 liradan toplam 460 bin lira ödeme yaptı. dünyada kilosu 1000 dolardan 15 bin dolara kadar değişen fiyatlarla satışı yapılıyor.

yani öyle rizeli amcanınızın dayınızın bahçesinde kolay kolay yetiştirip, sade sofralarınızı süslesin diye hediye edebileceği türden bir çay türü değildir. tabi dayı var, dayı var diyorsanız bilemem. öyle dayıya ben de dayı demek isterim, köprü başı köprü sonu, sapak tabelası fark etmez, her türlü derim yani.

kaynak sabah vereyim de tatmin olun
http://www.sabah.com.tr/eko...
devamını gör...
anam her sabah bundan demlerdi ben küçükken, wagner eşliğinde höpürdeterek içer, içerken ingilizasilzadesileyin çiçe (serçe) barnaamı havaya dikerdim.

işte böyle soba başında, sade bir kahvaltı kültürümüz vardı bizim. sonra ben anamın ayaanın altını öperdim. ee bi taraskonlu kolay yetişmiyi gençler..
devamını gör...
cumhurbaşkanlığı maaşının %5 ile bir ay içilebilecek çay.

chp den sıradan bir milletvekili çok daha fazlasını şaraba içkiye veriyordur eminim.

en azından helal bir gıda. afiyet olsun.
devamını gör...
bir tavşan kanı çay değildir.
ya bakın şimdi çok merak ettim; bu beyaz çayın içicileri de 'ben şekersiz içiyorum' havalarına giriyor mudur?
devamını gör...
bir kısmi çay üreticisi olarak saray a kapak atma ihtimalini ortaya çıkaran çay.

çay 'ın akıbetini değiştirebilir. tarım ana başlığı altında çayın parlak bir geleceği yok dostlar. üreticilik gittikçe değer kaybediyor ve azalıyor. ne anlama geliyor bu. gelecekte ya pahalı ama kaliteli yerli çay içeceğiz yahut daha fazla katkılı ithal çaylar.. yani siyah çay eskisi kadar para etmiyor.

düşük gramajlı değerli ürünlerin artırılması elzem.
devamını gör...
doğadan markasının piyasaya ilk çıkardığında bana hediye olarak gönderdiği çay. kokusu çok güzel. amma velakin ben bitki çayı içemiyorum.
devamını gör...
sadeliğin göstergesi olan çay.

bir kaçak çay değildir. kaçak beyaz çay bulursam hayatıma biraz sadelik katmayı düşünebilirim. 20 gr falan.
devamını gör...
sırf sade bir hayat yaşamak için içmek istiyorum. size de tavsiye ediyorum genşler.

devamını gör...
sarayda sade bir hayat yaşamak için çöpe atılmayan limon ve portakal kabukları ile karıştırılıp içilen çay.
devamını gör...
beyaz mı çay? çay mı beyaz? o ne olm? tavşan kanının suyu mu çıkmış?
tanım: içilmesinin pek de zevk vermeyeceğini düşündüğüm bir nevi içecek.
devamını gör...
kilosu 300tl imiş oğlum kalk beyaz çay üretelim demek demesi kadar kolay değil maalesef.
beyaz çay elde etmek için gereken taze çay filizi dokunduğunuzda bile ezilen ve suyu çıkıveren aşırı hassas bir filiz ve bir kg toplamak için en az 3 5 gün dolaşmanız gerekir çünkü her fidan da olsa olsa 10 tane 1 gr lık filiz vardır . siz 3 5 gün dolaşana kadar da ilk gün topladığınız filizler çoktan ölüvermiştir zaten (bkz: emekli adam işi)
devamını gör...
abartmadılarsa, yudumu 2 tl olan çay.
içmezsem ölmem galiba.
evet fakiriz biz.
devamını gör...
adını bile ilk defa duydum. saraylara layık bir şeyse demek ki.
devamını gör...
siyah olmadıktan sonra zaten tadı çıkmaz onun.
olsa da içmem zati.
tırt.
devamını gör...
sade bir hayat için vazgeçilmezdir. kilosu 4000 tl'den başlıyormuş, olsun yahu nolcak maksat sadelik.
devamını gör...
birçok insanın kendi parası ile içemeyeceği kadar pahalı olan.

içmek için ya gerçekten zengin olmak gerek ya da maliyetini başkaları karşılamalı.
devamını gör...
çok büyütüldüğünü düşündüğüm çay. hangimiz çocukluğumuzda salçalı ekmeğin yanında beyaz çay içmedik ki.. çocukluğunuza inin orda biryerde kenarda köşede görürsünüz.
devamını gör...
güne başlama içeceğim. daha sonra martini ile devam ediyorum. zenginim ben ya la...
devamını gör...
keske nesli tükensegillerden. sadece 30 kilo kalsın savaş çıksın.
devamını gör...
demlendiğinde rengi merak edilen çay. ıhlamur gibi sarı mı çıkıyor, yoksa davşan kanı gibi mi? hiç içmedim.
devamını gör...
atamamın gerçekleşmesi hâlinde isteyen cogitanlara ısmarlayacağım çaydır.

devamını gör...
sözlüğü meşgul etmesiyle en sonunda tüketim çılgınlığına sebebiye veren şey efenim.

beyaz çay çay dediniz, gece gece gittim aldım. aromasızı nasıl bilmem de bu gayet güzelmiş, soğuk içeceğe ve beyaz çikolotaya şu an erişemeyenler hakkını helal etsin artık:
devamını gör...
çaykurun bu sene üretimine başladığı yeni mahsülü. kilosu 4 bin tl'dir. sarayda da bundan içiliyormuş bunu sarayda israf yok haberinde öğrendim evet.
devamını gör...
bilinmeyenleri yazalım da sarayda havyar artı cemaatcilerin kof etinden maklube partileri duzenleniyormus.. fransanın balta girmemis ormanlarında damıtılan alkolsuz bordo sarapları esliginde tuketilen naneymis... çay-kur hayatta sevmem iceni de sevmem.
devamını gör...
eğer çaykurdan ambalajlı değil de bitkicilerden açık çay olarak alırsanız fiyatı o kadar da pahalı değildir.

tadı da çok hafif ve sadedir. çayın hiç işlenmemiş hali yani ilk halinin kurutulmasıyla elde edildiğinden diğer çaylar gibi zararlı değildir.
devamını gör...
toplanması çok meşakkatlidir. bir kişi sabahtan akşama 100 - 200 gr. arası ancak toplayabiliyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar