beyaz ekmek

buğdayın nişasta dediğimiz safi şeker olan kısmından yapılma boş kalori bombası anlamsız ekmek türü. ruşeym denen buğdayın faydalı denebilecek tek kısmının içinde olmadığı kısım. bu taam padişah efendilerin sofralarında has ekmek olarak yer alırmış. zira o zamanlar saf un elde etmek pek meşakkatli olduğundan ancak yüksek tabakaca tüketilirmiş. ayrıca beyaz ekmek üretiminde enteresan ama bildiğimiz şekerde kullanılır. yaklaşık her dilime 1 adet şeker gibi. buna mukabil sindirim sistemimiz pekte tahıl sindirmeye müsait değildir. ahmet aydınla yapılmış mülakat için : http://www.memurlar.net/hab.... daha da fazlası için david perlmutter'in yeni kitabı (http://www.drperlmutter.com.... o kadar okuyamam eğlenceli bir şey olsun diyenler için, ilkel insanın beslenme biçimini anlatan nat geo'nun eylül 2014 sayısı.
devamını gör...
canan karatay 'ha sigara, ha beyaz ekmek' dedikçe, fırından çıkan sımsıcak ve çıtır ekmeğin içine tereyağ, peynir sürüp üstüne bir de sigara içesim geliyor.
şuna bakın hele, haksız mıyım?
devamını gör...
beyaz un ile yapılan ekmek. diyet ve sağlıklı beslenme yöntemlerinde yerine esmer ekmekler tercih edilmesi gerektiği söylenir. aslında onlara göre beyaz ekmeğin kalorisi bir tık düşüktür fakat diğer ekmeklerin insülin fırlatma oranı daha düşük ve lif oranı da yüksek olduğu için tavsiye edilir. aslına bakarsan ekmeğin rengi önemli değil. ekmek ekmektir. seviyorsan ye, sevmiyorsan yeme. sağlıklı olmak istiyorsan da yeme tabii, beyazı, esmeri, buğdayı, çavdarı falan farketmiyor.
devamını gör...
tüketip tüketmemek tercihe ya da sağlıksal sebeplere bağlı olmakla birlikte nimettir neticede kötü söz etmemekte faide var.

kendisi için ekmek bayilerinde az sıra beklemedik küçükken, vuslata erdikten sonra eve dönüş yolunda bir miktarını hiç etmeden de olmazdı tabi. onun tadı bi ayrı oluyordu be.
devamını gör...
tadını sevmediğim ekmektir. bana çok hamur geliyor. ama çavdar ekmeği öyle mi miss gibi. heleki birde fırınınız bizim ki gibi ortadoğu ve balkanların en iyi fırınıysa...
devamını gör...
anam olsa onu bulamayanlar var oğlum derdi. ekmeğe nimet muamelesi yapıp marul'un bütün dallarını utanmadan çöpe atanlar, karpuzun kabuğunu yemeyenler, domatesi üst üste koyup ezenler, patatese yolda görünce tekme atanlar Allah belanızı versin.
devamını gör...
beyaz ekmek ismini duyunca aklıma ananem geliyor. ufakken sürekli köy ekmeği yedikleri için bu ekmeği normalde çok sever. tadından ziyade eskiden dev gibi fırınlar yakılır ve yoğun emek harcanırdı bu hazırdan geliyor ve bayatlsmıyor ondan da seviyor olabilirdi. köye gittiğimiz zaman köy ekmeği ile change ediyorum karlı bir anlaşma.
devamını gör...
doyurmayan ekmektir. ulan günde zaten avucumun çapı kadar iki dilim ekmek yeme hakkım var, onda da yani beyaz ekmek diye satılan, içine attıkları katkılar yüzünden sünger olmaya selam çakan ekmekleri yemek istemiyorum.

tamam nimet, Allah muhtaç etmesin o ayrı! ama yani insan daha sağlıklı ekmek tüketmek istiyor.
devamını gör...
kaç senedir yemiyorum bilemiyorum. bir kaç ay öncesine kadar kepek, çavdar, bilmem kaç tahıllı ekmek tüketiyordum onları da bıraktım. böyle hayat çok daha güzelmiş.
yük taşımaktan başka bir şey değil. küçükken ucunu kopardığım ekmekler için çok pişmanım.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar