beyin fırtınası

#özgürler 

arkadaşŸ arasında, dost meclislerinde kitlenip kaldığŸımızda dur lan bi beyin fırtınası yapalım, bu işŸe çözüm bulalım diye sulandırdığŸımız ama ciddiyetinin de aslında farkında olduğŸumuz bir çeşŸit fikir jimnastiğŸi
devamını gör...
bir konuya çözüm getirmek, geleceğe yönelik düşünmek, gerçekleştirilebilen hayaller kurmak ve fikir üretmek için kullanılan buluşçu bir öğretim olan konuşmak ve tartışma tekniğidir.
devamını gör...
klasik olarak çeşitli teknikleri kullanarak yeni fikirlerin teşvik edilmesi ve oluşturulması yöntemidir. 1941 yılında alex osborn tarafından geliştirilen bu yöntem, özel bir grup oturum şeklinde olup değerlendirme ve geliştirme için bir soruna çok sayıda çözüm bulma tekniğidir.

tabi toplumumuz da bir grup insanın toplanıp da beyin fırtınası yaptığı pek görülmemiştir. çünkü bu fırtınanın oluşması için tüm bireylerin etkin, üretken ve yaratıcı bir şekilde katılabilmelerini sağlamak adına koyulmuş bazı kurallar mevcuttur. bu kuralların uygulanması ve oturumun bu kurallar doğrultusunda gerçekleşmesini oturum yöneticisi sağlar. burada amaç, eşitliğin sağlanması ve bireylerin motivasyonudur.

bu temel kurallar aşağıda sıralanmıştır:

-- yönetici oturuma geçmeden önce, katılımcıların ortama ısınmasını sağlamak amacıyla güncel bir sohbet konusu açar. üyelerin motivasyonunun sağlanmasıyla birlikte oturuma geçilebilir,
-- öncelikle üzerinde beyin fırtınası yapılacak konu ortaya koyulur,
-- 4–15 katılımcıdan oluşan bir grup, beyin fırtınası oturumu için idealdir,
-- takım üyelerinin aktif katılımı sağlanır,
-- üretilen fikirler, paylaşım esnasında yorumlanmaz,
-- üyeler fikirlerini sırayla söylerler ve bu fikirler harfiyen not edilir,
-- üretilen fikirlerin tüm bireyler tarafından anlaşılması sağlanır; fikirler netleştirilir,
-- aynı mesajı veren fikirler birleştirilir ve tek bir “sonuç fikir” oluşturulur,
-- değerlendirme bütün üyelerin katılımıyla yapılabileceği gibi oluşturulacak bir değerlendirme ekibiyle de yapılabilir,
-- her üye ve her fikir eşit değere sahiptir,
-- belirli bir zaman sınırı olmalıdır,
-- üretilen fikirler gereksiz olarak nitelendirilmez. fikirlerin oylama yoluyla eliminasyonuna gidilir,
-- çok sayıda fikir üretilmeye çalışılmalıdır. bu aşamada öneri kalitesi değil, öneri miktarı önemlidir,
-- her birey, aklında kaç fikir olursa olsun sırası geldiğinde yalnız bir fikir önermelidir,
-- beyin fırtınası bir turda herkes pas deyince biter,
-- beyin fırtınası oturumunda mutlaka bir sonuç elde edilme şartı aranmaz. bu durumda sonuca ulaşmak için yeni bir seans tertip edilmesi gerekir.
devamını gör...
karşılaşılabilecek problemlere karşı önlem alınmazsa hiçbir işe yaramaz.

şu sorunlara önlem almak kaliteli bir beyin fırtınası için şarttır:

--katılımcıların hata yapma korkusu olmamalı, olanlar varsa da teşvik edilmeli.
--yönetici eşitliği çok iyi sağlayabilmeli ve özellikle kimseyi yargılatmamalı.
--tekniğin tüm kurallarının çok iyi bir şekilde bilinmesi ve uygulanması gerekir. aksi takdirde, beyin fırtınası uygulamasından bir sonuç elde edilemez ve bu tekniğe karşı bir güvensizlik oluşur.
--beyin fırtınası toplantılarında, iyi sonuç alınamaması riski her zaman mevcuttur. uygun teknik, yazılım ve kuralların uygulanması ile bu risk asgari seviyeye indirilebilir. bu noktada oturum yöneticisinin izleyeceği yöntem ve katılımcıların özverili yaklaşımları oturumun kaderini belirleyecektir.
devamını gör...
ülkemde işe yaramayan yöntemdir.
anlamadım gitti. patronların hepsi bu usule uyuz olurlar. illa onlar konuşacak siz dinleyeceksiniz. toplantıdan ya da problem çözmeden anladıkları o!
devamını gör...
fikirlerin saçmalığına bakılmaksızın en kısa zamanda en çok fikir üretmeye çalışan tekniktir.kaç yaş grubuna uygulanmalıdır bilmem.çok az işe yaradığını gördüm ergenlerde.teorikte mantıklı gibi görünüyor ama duygular,tecrübe,zeka seviyesi,yaş vs. işin içine girdiğinde öyle fikirler çıkıyor ki bazen, insanın ağzında diş kalmıyor sıkmaktan.
(bkz: vur deyince öldürmek)
devamını gör...
aklıma hep brain storm olarak kalmış kavram.
ortaokuldayken ingilizce hocamız devamlı brain storm yaptırırdı bize. çok hızlı bir şekilde ingilizce bir kelime sorar ve cevap beklerdi. ne heyecanlı anlardı o anlar. "ya bilemezsem" korkusu hele. adrenalin tavan yapardı o anlarda. o zamanlar sinir olurduk tabi ama epey faydası olmuş. bilememe korkusundan dolayı eşşşek gibi kelimeleri ezberlerdik. **
devamını gör...
katılımcıların hayal güçlerini ortaya koyacakları bir öğretim tekniğidir. ortamın serbest, neşeli ve rahat olması önemlidir. sorun çözme becerisi de kazandırır ama değerlendirme aşaması zaman alabileceğinden ekonomik değildir.
devamını gör...
yeni ve ileriye odaklı fikirlerin karşılıklı konuşulması, mevcut durumun geliştirilmesi amacı güdülerek üst kadroların toplantılarını oluşturan ana unsurdur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar