beyoğlu

eskilerin deyişi ile '' ah o eski beyoğlu yokmu o '' dedikleri kravatsız, sakal traşsız kimsenin dolaşmadığı, istanbul' un en mutena yerlerinden birisi.
devamını gör...
"15. yüzyılda, istanbul'da hem zengin bir tüccar, hem de venedik cumhuriyeti'nin elçisi olan andrea gritti, sarayda saygınlık kazanmıştı. gritti bey'in istanbullu bir rum kadınla olan ilişkisinden üç oğlu oldu. venedik'te kabul görmeyen bu oğullardan alvise gritti osmanlı sarayına yakınlığıyla bilinir. kanuni'nin kendisini pera sırtlarındaki büyük konağında ziyaret etmesi saraya yakın çevrelerce şaşkınlıkla karşılanmıştır. 15. ve 16 yüzyıl osmanlı belgelerine 'bey oğlu' olarak geçen 1534 yılında erdel'de öldürülen alvise gritti, konağının bulunduğu bölgeye adını vererek istanbul tarihine geçmiştir."
(bkz: fotoğraflarla beyoğlu'nun 150 yıllık öyküsü)
devamını gör...
fetihten önce beyoğlunun tarihine bakılınca istanbuldan ayrıldığını görürsünüz, beyoğlu avrupalıların, levantenlerin, bankerlerin mekanı iken, sur içi bölgesi de ağırlıklı müslümanlar vardır. beyoğlu ilk sinemaların, ilk sirkin, ilk tiyatronun ve modern anlamda belediyeciliğin pilot bölgesi olmuştur. zenginliğin ve lüksün çekici merkezidir beyoğlu, ayrıca karanlık işlerin de ilk evsahibi. tarih kokar sokaklarında, eski yapılar dönemin izlerini taşır. nüfus çeşitliliğini şimdi de caddelerinde görebiliyoruz aslında.
devamını gör...
istanbul'un en güzel muhiti. bide şu tarlabaşından, dolapdere'den ve diğer kıytırık muhitten gelen apaçi teamleri olmasa inanılmaz derecede güzel olucak.
devamını gör...
10.
20 seneye yakındır ikamet ettiğim yer. boğaz köprüsüne gerek duymadan avrupa ve anadolu arasında git-gel yaptırtan tek ilçesidir istanbul'un. taksim'e çıkıp batı'ya selam eden insan, hasköy'e ve kasımpaşa'ya* inip şark anılarını tazeleyebilir.
devamını gör...
osmanlının son yüzyılında canlanan bir bölgedir. osmanlı hükümetleri gayri müslümlerin toprak taleplerini reddetmeleri sonucu gevurlar: birbirimizin üstüne çıkacak değiliz, gelin apartman yapalım diyerek şuan ki istiklal caddesi ve civarını oluşturan binaları inşa etmişler. popülerliğin zirvesine ise 2. wilhelmin istanbul ziyaretlerinde ulaşmış.
devamını gör...
cikolatasi superdir. hani su elde yapilanlarindan. findiklisini yemediyseniz siddetle tavsiye edilir.
yakinda hakiki beyoglu cikolatacisi, oz hakiki , en gercek hakiki vb isimli dukkanlarin acilmasindan endise etmekteyim.
* *
devamını gör...
iğne atsan yere düşmeyecek tarzdaki kalabalığında her türden insanın yer aldığı ama kimsenin kimseyi yadırgayarak dönüp bakmadığı istiklal caddesini içinde barındıran semt.
ismi bile yüzümde gülümseme oluşmasına yetiyor.
devamını gör...
birleşmiş milletler cemiyeti misali her ırktan insanı barındıran doğu'nun batı'ya açılan kapısı hüviyetindeki istanbul'un en nadide ilçesi, 18. yy'da daha ziyade ermeni ve yahudi asıllı kodoman ailelerin ikâmet ettiği yeni istanbul. ayrıca yanılmıyorsam özellikle karaköy semtinde hatrı sayılır derecede camii olmasına karşın ilçenin mozaiğini bozmaması için minareler oldukça küt bir tarzda inşaa edilmiştir. istiklal caddesi, nevizade, çiçek pasajı, balık pazarı, tünel, galata kulesi, taksim ve sent antuan kilisesi gibi mekanları mutlaka görülmesi gerekenler arasında.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar