biberli ekmek

#özgürler 

*

mayalı hamur üzerine ince kıyılmış soğan, bol biber salçası ve susamla pişirilecek harcın yayılmak suretiyle sürülmesiyle fırında hamur pişene kadar tutulduktan sonra afiyetle yenilen hamur işi.
devamını gör...
birazdan yapacağım lezzet bombası. hamurun üzerine domates salçası, biber salçası, ceviz,yağ, pul biberi, susam, lor peyniri ve tabii ki zahter*... bunca zaman neden yapmadım hala bilmiyorum. geçen ay yapmıştım. hamuru falan harika oldu. şimdi yeniden yapıcam, biraz fazla yapıp dondurucuya atıcam inşallah. kolları sıvayalım. bismillah.
devamını gör...
hatay'a ait ama insanlığa mal olmuş canım hamur. sokaklarda ya da bazı arap fırınlarında da satılıyor ama güvenip alamıyorum. dayanamayıp kendim denedim. aman Allah'ım benim yaptığım bile güzel olmuştu. düşünün yerinde yenince nasıl güzel. çocukluğumdan komşularımızın yaptığı geliyor aklıma da ağzım sulandı. gidip biraz salça yiyeyim.
devamını gör...
hasını yiyebilmek için adama hısım akraba yaptıran yiyecek. ciddiyim. anneannem hataylı gelinini almadan evvel kız evine oturmaya gitmiştik. bir biberli ekmek yapmışlardı, dedim “anneanne, bu kızı alıyoruz”. bu beceriden daha değerli bir kriter olabilir mi, soruyorum size. aldık, gül gibi bir evlilikleri var, üstüne üstlük enfes yemekler yapıyor toplantılarımızda. hayallerimin yengesi...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar