bilerek inanmak

hiç röportaj vermemesiyle tanınan romancı ihsan oktay anar bir youtuber’ın yaptığı sokak röportajında “evrim teorisi” hakkındaki görüşlerini açıklamıştı.

romancımız önce “ben bu konunun uzmanı değilim, bu soruyu bir biyoloğa sorsanız daha iyi olur” gibi bir şeyler söylüyor ama bilahare din ve bilimin uzlaştırılmasına ilişkin bir soru gelince galiba dayanamıyor, “ben inanmayı değil bilmeyi tercih ederim” şeklinde bir kelam ediyordu. bu sıralar evrim teorisinin tartışıldığı günlere dönülmesinin mutlaka bir nedeni vardır diye düşünüyorum. ya bir şeyler kemale ermiştir ki, bu anlamda sıcak servis yapılır oldu. ya da kemale ermesine ramak kala, yapılan operasyondur bu. her neyse , inanmak adına bir açmaz ve çıkmaz sokakları tarif ediyor gibi bir his var içimde. bu tartışılır unsurların, neye nasıl inanırım diye soranların kazançlı çıkacağı söylenebilir.
devamını gör...
insan için bilmek diye bir şey yoktur, olamaz. insanın bilgi dediği her şey, her şey inançtır. basitçe örneklersek bir adamın boyunu ölçtüğün metreye inanırsın. sen o adamın gerçek boyunu asla bilemezsin. çünkü ne gözün mutlak anlamda senin, ne metre senin, ne beyin senin. algılarına inanmaktan başka çaren yok. mutlak bilgi sahibi olabilmek ilahlıktır. bilgi ilahtan doğar. bilen ancak ilahtır.
devamını gör...
yaşayan kamus anar'ın "ben inanmayı değil bilmeyi tercih ederim” vecizesi. tırnak içi ile başlık pekçe uyumsuz geldi bana. belki de algı değişkenliği. bilmek inanç mıdır? ya da şöyle soralım, bilmek inancı mı doğuruyor?

bilmek ve inanmak çok ayrı şeyler. bir şeyin güçlü olduğunu bilip inanmamak, ya da inancın içindeki şüphe. şüphe dedim de; misal bilmenin içinde şüphe yoktur, biliyorsun ve nokta. ama inancın içinde fazlasıyla şüphe vardır.
tabii şöyle bir durum da var: ibrahim, musa ve muhammed aleyhisselam şüphe duyunca oooov garibim ojala şüphe duyunca tu kaka... yanlış!

şüphe kesintisiz bir hakikattir. şüphe ve inanç yol arkadaşıdır. hangisinin bezirgan olacağı içsel bir hadise.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar