bilim

Allah'ın yarattığı sistemi araştırır. dolayısıyla Allahsız değildir. bilakis bilim insanı Allah'la en çok buluşturan eylemleri ve bilgileri içerisinde barındırır.
devamını gör...
firavun halkına der ki; "bende neyi eksik buluyorsunuz, bakın ben de insanları öldürüp diriltebiliyorum." sonra iki adam çağırır, birini öldürür, diğerini ise serbest bırakır. işte pozitivist ateist bilimin, firavunluğu da böyledir. bilimin öldürmesi de yaşatması da böyledir, firavunca. ve bilime ve bilim adamlarına iman eden modern insanın durumu da firavununu rabb bilen o insanların haline benzer.
devamını gör...
maalesef gunumuzde cok sayida muslumanin hafife aldigi, umursamadigi, uzerinde ugrasmadini tecrubeyle sabit bilgiler toplulugu. ne zamanki biz buna gereken onemi verir, kahvede, macta, geyikte harcadigimiz zamanin bir kismini, carsina pazarda luks esyalar icin harcadigimiz paranin bir kismini veririz, o zaman sistematik ve istikrarli bir sekilde kalkinmaya baslariz. ogrenecek cok seyimiz var, kesfedilecek cok sirlar, alemler, guzellikler var. ayrica din kavraminin da kardesidir. her ikisi de bize lazim, farkli ihtiyaclar icin, ama genel amac insanin mutlulugu.
devamını gör...
insaligin ortak malidir. her millet, din, ideoloji, kultur, dil, cinsiyet, cografyadan insanlarin katkida bulundugu ortak degerlerimiz. gecmisi insanlik tarihiyle yasit olan muazzam bir eser. her dalinda ayni bir lezzet barindiran, hayati anlamaya yarayan sozluk. muslumanin yitik mali.
devamını gör...
gunumuzde "adami"ndan ziyade "bilim insani" sozu daha ragbet gormustur. her ne kadar erkeklerin katkida ustunlugu cok olsa da (kadinlari kucuk dusurmek icin soylenmemistir, cunku erkekler hep daha cok avantaj sahibi olmustur), cok degerli bilim kadinlari da yetismistir, ve de yetistirilmelidir.
devamını gör...
ogrendikce aslinda ne kadar az sey bildiginizi dusunmeye basladiginiz, ogrenmediginiz zaman da kendinizi cok sey biliyor sanmaniza sebebiyet veren bilgiler yumagi.

basimiz agridinda ictigimiz aspirinin, bindigimiz otomobilin, seyrettigimiz televizyonun, yazi yazdigimiz klavyenin ve bilumum urunun cikis noktasi.
devamını gör...
bilgilerin sisitemli olarak biraraya getirilmesidir. sistemli de olsa ortaya çıktığı topluma kıyak geçer. pozitif alanlar için mümkün, konusunun insan olduğu sosyal alanlar için tartışmalıdır. insanı, doğa kümesine almaya çabalamaları başka bir saçmalıktır.
devamını gör...
beşerin yönlendirmesiyle milyonlarca insanın canını alan katilde olabilcek, milyonlarca insanı ölümden kurtaran hekimde olabilecek uğraştır...şöyleki atomun parçalanmasını isterseniz atom bombası yapımında kullanırsınız, isterseniz kanser tedavisinde kullanırsınız nihayetinde seçim beşerin....
devamını gör...
dalları -loji ile türer.

ilimin yerine getirilmeye çalışılsa da yakışıksız olur, yerini dahi tutamaz.

ilim samimi, bilim soğuk.
ilim irfana gebe, bilim kısır, bilmekten gelir sadece.

bilimadamı olmak da sığ bir makam. mertebe değil. olsa idi üst mertebesi de olması icap ederdi.
devamını gör...
şu bilim yerin dibine girse; eskiden zatüre gibi basit sayılabilecek hastalıklar geri gelse acaba atom bombasından, kurşundan, mayından daha çok can alır mıydı? bu tartışmaya kapalı: hayır. bilim, sadece dördüncü kata çıkan asansör, musluğu açtığım zaman akan sıcak su benim için. bilim bir fitne. bilim bir keder. zulüm. değersiz bir şey. insanlar onu keşfettikçe kibirleniyor, Allah'a isyan ediyor, hayatı zehir ediyor.

ilaç nedir? ilaç, zararından daha çok faydası olan şeydir. peki zehir nedir? zehir de faydasından çok zararı olan şeydir. zira her iki jargonunun da hem zarar hem yararı mevcut. fakat oranları farklı olduğu için fraksiyona ayrılıyor. bilimin zararı faydasından kat be kat üstün olduğu için bilim bir tehlike ve yok edilmesi gereken ütopik bir şey olarak nesilden nesile intikal edecek.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar