bilinçdışı

ilinç-altı olarak da kullanılan psikoanalitik kavram. sigmund freud'un psikanaliz kuramında gelişŸtirilmişŸ bir kavramdır.buna göre, bilinç yapısı ikili bir nitelik taşŸır, yani görülen bilinç hallerinin gerisinde çok daha derinde ve görünmez bir bölgede işŸleyen baska bir yapı daha sözkonusudur. bu bölgenin adı bilincdışŸıdır ve bilinc durumunu etkileyen asıl olarak bu yapıdır.
devamını gör...
insan ruhu sürekli olarak metafor ve sembol yaratarak şiir yazar der freud. ve yine kendisi, işte bu sembol ve metaforlar bütünlüğü ile rüyalardan yola çıkar, inşa sürecine başlar. bizi bağlamadığına inandığımız her şey için üç kez: o an kendimde değildim!
devamını gör...
genellikle bilinçaltı kavramı ile karıştırılan hede. aslında aynı şeyler kastediliyor. bilinçdışı daha felsefi bir ifade. çünkü kavramı fıroyd kullanmadan evvel birçok felsefecinin kullandığı biliniyor. hatta fıroyd daha ortadalar yokken carl carus adında bir adam ilk defa psikoloji literatürüne sokuyor. bizimkinin yaptığı şey reklamı iyi yapması.
devamını gör...
bence bilinçdışı denilen şey; içgörülerden oluşuyor. superego ile bunu gizliyoruz. gestalt psikolojisine göre öğrenme gibi şeyler iç görü ile oluyor.
her neyse örneğin;
nietzsche ağladığında kitabında nietzsche'nin net bir şekil de migren ağrısı, kısmi körlük yaşarken insanın motivasyonunun kaynağı kendisini sevmesidir deyip, tedaviyi red ederken dr.breur'un niçe'nin odasına girdiğinde onun baygın bir şekilde lütfen yardım et diye sayıklamasını irvin d. yalom bilinçdışı bir istek olarak kabul ediyor.
bu bağlam da baktığımızda, içgörü oluyor.
devamını gör...
#5982552 tanımını okuyunca üşenmeden kitabı* açarak bilinçdışı konusunda okurken benim de dikkatimi çeken ırvın d. yalom satırlarına yeniden göz attım. aynı zamanda bir psikiyatr olan yazar, eseriyle uzmanlığını konuşturmuş sanki..

"haklısın, saçma gibi görünüyor; ama delillere bir baksana, çok önemli problemleri rüyalarında çözdüğünü söyleyen bilim insanı ve matematikçileri bir düşün! üstelik, bunun başka bir açıklaması da yok. ne kadar saçma görünürse görünsün, orada bir yerde ayrı, bilinçdışı bir zeka olmalı. eminim..."

"başını iki yana sallayarak bu kötücül düşünceleri silkip atmayı denedi. bunlar nereden gelmişti? nietzsche'yle yaptığı ölüm hakkındaki konuşmalardan mı? hayır, bunları kafasına nietzsche sokmamış, yalnızca dışarı çıkabilmelerini sağlamıştı. zaten hep kafasındaydılar; hepsini daha önce düşünmüştü. peki ama bunları düşünmediği zamanlar, kafasının neresinde saklanıyorlardı? freud haklı: beyinde karmaşık düşüncelerin saklandığı bir depo olmak zorunda; bilincin ötesinde ama hep uyanık, her an kendini göstermeye ve bilinçli düşünceler sahnesine çıkmaya hazır, diye geçirdi aklından.
bu bilinçsiz depoda saklanan yalnızca düşünceler değildi, orada bir de gizli duygular vardı!.........."

devamını gör...
biraz araştırma ile çoğunun dürtü ile tabir edilen şey olduğunu farkettim. yahu bunların bilinçdışı dedikleri şey bildiğimiz nefis ve şeytan. bu nefis ve şeytan vesvese veriyor, dürtüklüyor. bunlar da kendi düşünceleri sanarak bilinçdışı diyor.

onların sizden gelmediğine kanıt, rahatsız olmanız.
devamını gör...
freudçu bilinçdışı iki temel görünüm almıştır. birinci topikte bilinçdışı sistemi bilincin dışında tutulan, bastırmayla bilinçten radikal biçimde ayrı olan ve onu tanınmaz kılan bir çarpıtmaya maruz kalmadan bilince geri gelemeyendir. ikinci topikte ise bilinçdışı ayrı duran bir yer değildir, tüm ben, üstben ve id düzenekleri ondan türer.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar