bilişsel davranışçı terapi

--- alıntı ---

bilişsel davranışçı terapi psikoloji ve psikopatoloji (ruhsal rahatsızlıklar) alanındaki bilimsel bulgulara dayalı olarak geliştirilmiş, bilimsel ilkelerin psikoterapi alanına uygulanmasıyla ortaya çıkmış çağdaş bir psikoterapidir. psikoterapi ruhsal rahatsızlık veya sorunları sözel etkileşim yoluyla (görüşmelerle) çözme tekniğine verilen genel addır. bilişsel davranışçı terapi ruhsal rahatsızlıkları açıklarken ve nedenlerini araştırırken psikoloji biliminin verilerine dayanır. bu rahatsızlıkların çözümünde kullandığı sözel ve davranışsal yöntemler de aynı şekilde bu bilimsel ilkelere ve öğrenme kuramlarına dayalıdır. ortaya konulan bu tedavi yönteminin etkinliği bilimsel olarak sınanmış ve yüzlerce klinik araştırmayla birçok ruhsal rahatsızlıkta etkili olduğu gösterilmiştir.

--- alıntı ---

devamını gör...
aaron t beck tarafından bulunmuş ve ilk dönemlerinde yalnızca depresyon tedavisinde kullanılmış yöntemdir. günümüzde ise en yaygın kullanılan ve etkin terapi türüdür.

bilişsel davranışçı terapi otomatik düşünceleri merkez alır. otomatik düşüncelerin duygulara, duyguların da davranışlara etki ettiğini ve dolayısıyla düşünceyi değiştirerek duyguyu ve davranışı da değiştirebileceğini savunur.

kafamızın içinde kontrol edemediğimiz, orada olmasını istemediğimiz düşünceler oluşabilir. bu düşünceler de kendi duygularını ve hemen akabinde de davranışlarını yaratabilirler. bu istenmeyen davranışı engellemenin yolu en baştaki davetsiz düşünceden kurtulmaktır. bilişsel davranışçı terapi o düşünceyi, düşünce sahibi yerine ortadan kaldırmaz. otomatik düşüncenin sahibinin, o düşüncenin yersiz olduğunu kendi kendisine anlatmasını sağlar. böylelikle terapist bilişsel davranışçı terapi ile "doğru yönlendirme" gerçekleştirmiş olur.
devamını gör...
fizyolojik semptomları merkeze alan biofeedback terapi yönteminden farklı olarak, tedaviyi bilişsel ve davranışsal alanlarda gerçekleştiren yöntem.

peki bu ne demek? acizane bilişsel bilim dersinde yaptığım okumalardan hatırladığım kadarıyla zihnimizdeki düşünceler davranışlarımızın temel sebebi. davranışçı perspektife göre ise davranışlar dış çevreden gelen etkiler sonucu oluşuyor. bu tedavi yöntemi de bu iki görüşü birleştiriyor. yani davranışlar, zihinsel düşünceler ve dış çevre arasında karşılıklı ilişkiler olduğunu varsayıyor. dolayısıyla düşüncedeki değişimin davranışta da değişim getirmesi bekleniyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar