bill gates

bir zamanlar televizyonda bir reklam filminde "21 yaşŸında hapisten yeni çıkmışŸ bir genç size hiç duymadığŸınız bir işŸ ile çok para kazanabileceğŸini söyleseydi inanır mıydınız?" şŸeklinde tasvir edilen, zamanının "21 yaşŸında hapisten yeni çıkmışŸ genci".

peşŸin peşŸin not: reklam tam aklımda kalmadığŸından baya bir hayali tamamlama yapmışŸ olabilirim.
devamını gör...
dünyanın en zengini olmasına rağmen pintinin önde gidenidir... buna rağmen yine de (muhtemelen bot işi ) bana "maddi sıkıntılarınız için çok üzgünüz" diye bir mail gönderilmiştir zat-ı alilerinden... hayır hesaplarıma göre ayda 30.000 dolar ( $ (u.s.d )) harcasa bilmemkac yüzyıl yetecek parası... geçen de türkiye'ye geldiğinde de garsona bahşiş bırakmamış... adam ne sövmüştür ama ya..
devamını gör...
bir rivayete göre yere 500 dolar düsse, egilip almasinin bir manasi yokmus, lakin kendisi zaten saniyede 250 dolar kazaniyormus, yere düsen 500 dolari elmak icin egilip kalktiginda 2 sn x 250 euro dan 500 dolar kazaniyormus. degmezmis, zügürtün malida benim gibilerin agzini yorarmis.

edit: zügürt degil zengin olacakmis. yarimden haber geldi...
devamını gör...
amerikalı girişimci gates iki kişilik şirketini (microsoft) başta gelen bir bilgisayar software (yazılım) şirketine dönüştürdü. gates 20. yüzyılın son döneminde en başarılı şirket patronlarından biri oldu. seattle/washington'da avukat bir babayla öğretmen bir annenin oğlu olarak dünyaya gelen gates, henüz oniki yaşındayken özel bir okulda ilk informatik (bilişim) kurslarına gitti. okul arkadaşı paul allen ile birlikte boş zamanlarını çoğunlukla bilgisayar programları üzerinde çalışarak geçiriyordu.


yakınlarındaki bir şirketin büyük bilgisayarını para ödemeden kullanabilmek için, iki arkadaş kullanıcılar için yazılım hatalarını arayıp buluyorlardı. bu şekilde bilgisayar konusunda uzmanlaşan öğrenciler, 1972'de ilk şirketlerini (traf-o-data) kurdular. bu şirket bir trafik sayım ve kontrol sistemi için programlar üreterek hemen 20.000 dolarlık satış yaptı. gates bundan bir yıl sonra trw adlı silah işletmesinde staj gördü, ardından da babasının önerisi üzerine harvard üniversitesi'nde hukuk eğitimi almaya başladı.


kişisel bilgisayarlar 70'li yılların ortasında henüz gelişimlerinin ilk aşamasında bulunuyorlardı. mıts şirketinin altair adını verdikleri en önemli modeli henüz standart bir kullanma programına sahip olmayıp ancak tamamlanmamış bir işletme sistemine sahipti. gates ve allen'ın, altair için 1964'te geliştirdikleri program dili basıc sayesinde bilgisayar kullanıcıları aletlerini kendileri programlayabiliyorlardı. mıts firması genç araştırmacılardan pazarlama lisansını satın alarak kendilerine sistemi daha da geliştirmeleri için sipariş verdi. gates bunun üzerine tahsilini bırakarak allen ile birlikte albuquerque/new mexico'da microsoft adlı şirketi kurdu.


microsoft, kendini sebatla mikro bilgisayarlar için yazılımı geliştirmeye adayan ilk işletmelerden biridir. aradan kısa bir süre geçtikten sonra general electric gibi şirketler, devamlı müşterileri arasında bulunmaktaydı. gates 1977'de, aletlerini basıc ile donatabilmek amacıyla, apple, tandy ve commodore gibi pc (personal computer - kişisel bilgisayar) üreticileriyle lisans sözleşmeleri imzaladı. ayrıca fortran, cobol ve pascal gibi program dillerini geliştirmekle, microsoft'a bir üstünlük ve uluslararası pazar yolunun kendilerine açılmasını (1978'den sonra ilkin japonya olmak üzere) sağladı. gates 1979'da yalnızca 13 çalışanıyla yaklaşık 3 milyon dolarlık bir satış gerçekleştirebildi.


1980'den sonra pc pazarına girip gates'i bir pc işletme sistemi geliştirmekle görevlendirince, hızlı yükselişleri sürüp gidegeldi. microsoft'un kısa zamanda tasarladığı ms-dos (microsoft disc operating system - diskli işletme sistemi) 80'li yıllarda dünya çapında satış rekorları kırdı (120 milyon nüsha). gates akıllıca bir öngörüyle haklarını mahfuz tutarak diğer donanım üreticilerine de satış yapabildi. bunu izleyen zamanda giderek daha çok firma ıbm ile bağdaşan aygıtları piyasaya sürünce, geliştirdikleri işletme sistemi bütün bilgisayarlar için standart hale geldi. bu arada 1.000 çalışanı olan şirket, 80'li yılların ortasından sonra avrupa'da şubeler kurdu. åžirketin başkanlığını yürüten gates, tutarlı ekip çalışmasına ve katı bir performans ilkesine önem veriyordu. bütün çalışanların performansları altı ayda bir değerlendirilmekteydi.


gates işletme sistemine paralel olarak uygulama programları alanında da son derece başarılı çalışmalar ortaya koyuyordu. multiplan çizelge hesap programından (1982) sonra, 1983'te ilk kez fareyi (mouse) kullanan ms-word adlı metin işleme sistemini başlattı. özellikle word avrupa'da çok satılırken, abd'de lotus 1-2-3 ve wordperfect adlı rakipleri karşısında, ancak yavaş yavaş başarıya ulaşabildi.


microsoft'un yazılım alanındaki kesin başarısı, apple şirketinin kendilerine verdikleri siparişle gerçekleşti. macintosh adını verdikleri örnek oluşturacak nitelikteki bilgisayar için çeşitli uygulama sistemleri (örneğin word ve excel) geliştirildi. gates şirketini 1986'da anonim şirkete çevirdi. aradan çok geçmeden yalnız kendi payının (% 45) borsa değeri 1 milyar doların üzerindeydi.


ms-dos işletme sisteminin grafik bir iyileştirmesi olan wındows'un geliştirilmesi çalışmalarına gates 1985 yılında başlamıştı. wındows'u piyasaya sürdükten (1987) üç yıl sonra bir pazarlama kampanyasıyla başarılı oldular. microsoft bu sistemi sürekli olarak daha ileri program elemanlarıyla genişletiyordu. gates özellikle wındowsu daha basit ve daha kullanışlı bir biçime sokmaya önem veriyordu. microsoft 1993'te tartışmasız piyasanın lideriydi (yıllık ciro: 3.75 milyar dolar; borsa değeri: 20 milyar doların üstünde). gates'in kişisel serveti yaklaşık olarak 7 milyar dolar olarak tahmin edilmektedir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar