yeter, gözünüzü sevem daha kıyaslamayın dediğim mevzu. biz biliyoruz zaten nasıl bir cendere içinde olduğumuzu. günde kırk defa almanların, norveçlilerin, kanadalıların bizden 8 kat 10 kat fazla alım gücü olduğunu görmek daha da yoruyor.
devamını gör...
diğer ülkelerin durumuna göre kıyaslanan alım gücü dış göçün sebepleri arasında yer alır.
bu nedenle hem alım gücü yüksek hem de daha fazla ücretle maaş veren ülkelere göç daha cazip gelir.
devamını gör...
her alanda kıyaslama yapılmadan belirtilen sığ görüştür. örneğin; kuzenimin eşi avusturyalı adam diyor ki bizim için dışarıda yemeğe çıkmak lükstür ya da avusturya'da viyana'da kıç kadar evlere o kadar fazla kira istiyorlar ki aklın hayalin durur diyor. en basiti biz de tamirat,montaj tarzı şeyler ya ucuzdur ya da içinde sayılır alınan cihazın,onlarda bir tesisatçı çağırmak 300 euro misal.öteki yanı adamlar sosyal devlet olduğu için çocuk başı para veriyorlar hem de okuyorsa 23 yaşına kadar.özel okul kavramı yok çok iyi eğitimi ücretsiz alıyorlar ve en önemlisi işçi sınıfı iyi para kazanır. ingiltere'de sue chef olarak çalışan bir arkadaşım var hem de gordon ramsey ' in restoranlarından birinde ve diyor ki hayat o kadar pahalı ki para biriktirme gibi bir şey mümkün değil. müthiş bir hayat yaşıyoruz demiyorum , zar zor geçinen insanlar var ,evine ekmek götüremeyen insanlar var ama kıyaslamaları da her konu özelinde yapsak bence hem daha gerçekçi olur hem de daha ümitvar olmamızı sağlar. yoksa ülkeyi toptan tahliye edelim,buyurun...
devamını gör...
(#6887565) avrupa'da asgari ücretle çalışan sayısı türkiye'deki gibi %50'lere yakın mı acaba?
ki daha 1,5 milyona yakın asgari ücretin altında çalışan olduğunu da okumuştum geçenlerde
asgari ücret de ise ab ülkelerine göre zaten sondan dördüncüyüz. onlar da asgari ücret alan kişi oranı kaç acaba?
devamını gör...
davulun sesi uzaktan hoş gelir kıyaslaması diyorum ben buna... size bir öneri, gidin 3 ay avrupada herhangi bir ülkede asgari ücretle, türkiye'deki gibi yaşamayı deneyin... sonra gelin kıyas yapın...

o öve öve bitiremediğiniz avrupada almanya'da insanlar kaç işte çalışıyor bir bilseniz...
devamını gör...
savaaşlar, bulunulan coğrafya, imkanlar, katma değeri yüksek markalar... bunlar hep kıstas. tamam reisi yalnız bırakacak değiliz. komplekse de gerek yok. ama ekonomi kötü gerçekçi olmak herkesin yararına. kıyaslamak eğer özeleştiriye sebeb olacaksa yapılsın. biraz moralimiz bozulsun ki ona göre fikir hayatımız şekillesin.
devamını gör...
almanya ile yapılan kıyaslamalarda ciddi fark olsa dahi kalan ülkeler için aman aman bir farktan söz etmek zor.

ama almanyada aldi'ye girip 200 euroya bir aylık mutfak masrafını kapatmak mümkün. bu bir gerçek.

öte yandan, bu gerçek, bilinmeyen yahut göz kapatılan bir gerçek değil. biz almanya'ya yığınla işçi göçü vermiş memleketiz. şartlar tabii ki daha iyi olacak ki böyle bir geçmişimiz olsun.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar