bin muhteşem güneş

#edebiyat 

bin muhteşŸem güneşŸ

khaled hosseini nin bir kitabıdır

kitabın adı pers şŸairi saib-i-tebrizi'nin kabil'i anlatan bir şŸiirinden gelmektedir.

bu kentin ne çatısını aydınlatan ayları sayabilirsin,
ne de duvarlarının gerisine gizlenen bin muhteşŸem güneşŸini.

insanın içini acıtan hıçkırarak ağŸlatan bir kitap tır. meryem ile leyla nın hayatı kahreder insanı okurken.yazar o kadar güzel anlatır ki o an'ı içiniz acıya acıya yaşŸarsınız..ölmeden önce mutlaka okunması gereken kitaplar dandır.

devamını gör...
geçen dönem çağdaş amerikan romanında okuduğumuz roman. afganistan tarihini yarattığı karakterlerle çok güzel anlatmış hosseini. ataerkil düzende kadının yeri, islam'ın farklı yorumları, sovyetler, taliban romanın konuları arasında. kesinlikle bir "page turner" şiddetle tavsiye edilir.
devamını gör...
afganistanda kadın olmanın ne kadar kötü bir durum olduğunu anlatan, amerikayı özgürlük ve demokrasi getiren kahraman ülke olarak lanse eden, afganistandaki çarpık islam inancını eleştiren oldukça acıklı bir romandır.o kadar acıklıdır ki annem henüz 20. sayfada gözleri yaşlı bir şekilde yanıma gelmişti.zaten romanda anlatılan meryem adlı karakterin başına gelen pişmiş tavuğun başına gelmemiştir, bu kadının hayatında bir tane bile iyi olay olmaz mı canım? spoiler için yıldıza bakınız... *
devamını gör...
--- alıntı ---
şu ıslık sesi, kahrolası vınlama; en çok ondan nefret ediyorum. aslında ıslığın kendisi değil, diye düşündğ kız daha sonra, başladığı anla çarptığı an arasındaki saniyeler. muallakta kaldığını hissettiğin o kısa, bitmek bilmez süreç. bilememek. beklemek. hükmü duymak üzere olan bir davalı gibi.
--- alıntı ---
devamını gör...
afganistandaki çarpık şeriat anlayışını halkın gözüyle anlatan kitap. şeriat karşıtlarının ekmeğine yağ süren kitap. er kişi eğer "erkek olarak yaratılmış olma" durumuna kafayı takıp bunun getirdiklerini yanlış yorumlarsa ne çeşit katliamlara, yıkımlara sebep olabileceğini gösteren kitap.

kitabın başlarında yer alan

--- alıntı ---
"bunu öğren, kafana iyice sok, kızım" dedi nana. "pusulanın hep kuzeyi gösteren ibresi gibi, bir erkeğin suçlayan parmağı da daima, mutlaka bir kadını gösterir. her zaman. bunu hiç unutma, meryem."
--- alıntı ---

kısmının ne yazık ki gerçekleşebildiğini, erkeğin canavarlaşmaya ne yatkın olduğunu gösteren kitaptır da aynı zamanda. nerden okudum bilmem ki. okumayın. okutmayın. uzak durun.
devamını gör...
430 sayfa uzunluğunda, ortalama 3 saatte bitebilme potansiyeli olan hoş bir kitap.

duygusal bünyeler okumamalı. çünkü benim gibi duygu yoksunu bir insan bile, arada bir buruklaştı. duygusal kişilikler hüngür hüngür ağlarlar muhtemelen.

kitap boyunca celil'e ve raşit'e saymadığım hakaret kalmadı, tabi içimden. ek olarak islam'ın bu kadar çarpık anlatılması da hiç hoşuma gitmedi. müslümanlar neyin ne olduğunu anlayabilir, gerçek islam'ın kitapta anlatılan olmadığını bilir ama o kitabı okuyan diğer din mensuplarının kafasında islam'ın ne kadar gerici bir din olduğu dışında başka bir düşünce uyanmayacaktır. bu, kitabın eksi yönlerinden biriydi bence.

velhasılı kelam, okunmaya değer.
devamını gör...


--- spoiler ---

43. sayfası ile ilk vurgununu yapmış kitaptır.
215. sayfada ki mecburi ayrılık! *
245. sayfadaki ölüm haberi bir süre kitabı elimden bırakmama bile neden olmuştur.


--- spoiler ---


ve bu kitabı okurken tanıştığım yasmin levy şarkısı
levy'nin her 'aaaay' demesi, bir kadın çığlığı olmuştur bende.
meryem'in, leyla'nin,fariba'nin,citi'nin,azize'nin....
kadınlar var bu kitap ta, kaderlerine boyun eğmiş kadınlar,
savaşın gölgesinde yaşamaya çalışıp,
şeriat adı altında * değeri olmayan kadınlar,
halimize binlerce şükretmemiz gerektiğini anlatan kadınlar * ,çocuklar,savaşlar...
ve boğazınıza oturacak bir düğüm * ....
belki de ilk defa bir erkeğin sevgisine,verdiği sözleri tutmasına inandım bu kitapta. *

okuyunca göreceğiniz,düşüneceğiniz belkide anlamaya başlıyacagınız o kadar çok "şey" varki...
kesinlike okunmalı,okunmalı, okunmalı !!--- alıntı ---

“Pusulanın hep kuzeyi gösteren ibresi gibi, bir erkeğin suçlayan parmağı da daima, bir kadını gösterir. Her zaman. Bunu hiç unutma Meryem….Seninle benim gibi kadınlara hayatta yalnızca bir, tek bir marifet gereklidir, o da zaten okulda öğretilmez. O da tahammül. Sabretmek. Katlanmak. Sahip olduğumuz tek şey bu yeteneğimizdir…. Bir erkeğin kalbi fesat, habir bir şeydir, Meryem. Bir ananın rahmine hiç benzemez. Kanamaz, sana yer açmak için genişlemez.” * *

--- alıntı ---

devamını gör...
insani bogum bogum bogan, arada gozlerinizin sulanmasina sebep olabilecek kitap.

yazarin afganistan tasvirleri bizzat gidip gormus biri olarak yerindedir, sadece kitapta isim sonlarinda kullanilan co kelimesi con dur.

meryem co degil meryem con.

ayrica yine kitptan bir hata, herat iran sinirindadir ancak kitapta kabil iran sinirinda diye gosterilmistir.
devamını gör...
okurken insanı ikileme düşürür.
hızlı okursunuz, elinizden bırakamazsınız, akıcılığına kapılırsınız, sonunu öğrenmek için
olmadık yerde bırakırsınız, okumamak için kendinizi sorlarsınız, bitesin, hemen kitaptan kopmayayım diye..

öyle bişey işte.
devamını gör...
11.
uçurtma avcısı'nın yazarı khaled hosseini'nin bir diğer eseri bin müheşem güneş. afganistan'ı, afgan kültürünü, afganistan'da kadın olmayı, afganistan'da yaşanan savaşların ailelere-çocuklara-hayatta kalanlara neler yaptığını, umudun hiç bitmediğini, dostluğu, anneliği, aşkı, babanın ve ailenin bir çocuktaki yerini, sosyal baskıların nasıl insanları acılara sürüklediğini...... ve daha bir çok şeyi anlatan dili yalın, anlatımı muhteşem kitap.

2 kadın...meryem ve leyla... babaları, anneleri, ölümler, çocukları, kocaları. dozunda verilmiş bir duygusallık asla cıvıklaştırmadan, hep gerçekçi. sanırım bu yüzden khaled hosseini'nin eserlerini seviyorum. duygusallığı cıvıklaştırmadığı, yapış yapış etmediği, sündürmediği, hep gerçekçi olduğu için. yine de celil'in meryem'e yazdığı mektubu okurken gözyaşlarınızı engellemeniz hiç kolay olmayacak.... *
devamını gör...
okunması gereken bir kitap.


''pusulanın hep kuzeyi gösteren ibresi gibi, bir erkeğin suçlayan parmağı da daima, bir kadını gösterir.''
devamını gör...
sözcüklerin, acıların denizine düşüp sırılsıklam olmasıdır. acının, pişmanılığın, çaresizliğin, ölümün, rejimlerin, hislerin, savaş ve yıkımın, hüsran ve yenilginin, dost ve düşman mefhumunun, aile içi şiddetin, aynı mahallede yaşayan iki ailenin farklı hayat görüşü açısının, doğunun nasırlı el sahibi kadınlarının ve acıya binaen ne varsa; boğazda düğümlenen hıçkırıkların, kapana kısılmanın, şiddet ve dayağın tavan yapmış hali. kadına ve kadına dair ne varsa aklınızda; hepsini unutun.
devamını gör...
çok yakın bir tarihte hala daha süregelen afganistan karışıklığını derinlemesine anlatan kitap. o kadar duygu yüklü ki kardeşimiz olan müslümanların neler çektiğini, özellikle kadınların savaş zamanında çektiklerini, kocalarından, askerlerden, yokluktan, açlıktan başlarına gelen çaresizliklerini anlatmaktadır. khaled hosseini kendi topraklarını bu kadar iyi anlattığı için, hala oradakilere yardım sağladığı için, belki yalnış belki doğru ama mükemmel bir insan. Allah ihtiyacı olan herkesin yardımına onun gibileri koştursun.

devamını gör...
kitabı okudukça, bu insanlar bunları yaşarken ben ne yapıyordum, ne kadar basit şeylerle kendimi kahrediyordum, onlar için ne yapabilirim diye düşünüp durdum. ayrıca uçurtma avcısı kitabına göre afganistan'daki olaylar daha detaylı anlatılmış.
devamını gör...
bir solukta okunan ama bir solukta okunan çerezlik romanlardan çok çok farklı bir kitaptır.gözardı edilmek isteneni kelimeleriyle önünüze sunar.
devamını gör...
afgan kadınların hayatlarından bir kesiti gözler önüne sermesi ve insanların hangi şartlar altında yaşamaya çalıştığını göstermesi açısından adı gibi muhteşem bir kitaptır. ama yazarın diğer kitabı olan uçurtma avcısı ise sanırım bu kitaptan daha güzeldir.
devamını gör...
beni hıçkıra hıçkıra ağlatan ilk kitaptır. oryantalist bakış açısının nahoş kokusu beni rahatsız etse de kitabı kapattığımda yazarına helal olsun dedim, bazen böyle başka hayatlar için kendini kaybederek ağlamak güzel oluyor.
devamını gör...
hem afganistanı yakınlaştıran,hem ne kadar gereksiz şeyleri sorun ediyormuşum hayatımda diye insanı düşündüren, hem ağlatan bir kitap.mutlaka okunmalı diye düşünüyorum.
devamını gör...
ramazan ayında kitap fuarında satıcının çok övmesi üzerine aldığım khaled hosseini kitabıdır. Güzel, sıkmayan bir anlatımı var. Ve gerçekten etkileyici bir kitap. Küçük yaşlarda farklı sebeplerden dolayı evlenmek zorunda kalan iki kadının öncesinde ve sonrasında yaşadıklarını anlatır. Ve tabii afganistanda yaşanan savaşı,catışmayı da ele alır.


--- alıntı ---

Nereye giderseniz gidin, ülkeniz peşinizden gelir. Artık siz orada yaşamasanız da o içinizde yaşar. Afganistan 'ın Khaled Hosseini'de yaşadığı gibi. *

--- alıntı ---

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar