binali yıldırım

#siyaset  #özgürler 

gözüm yolda gönlüm darda
ne kendin gel ne de haber yolla

duyarim yaptırmissin iki karış tren yolu
sürdürmüşsün treni halini unutup

hızlı tren gecikir belki hiç gelmez
daglarda salinirda derdimi bilmez
dumanim savurur halimi görmez
gam dolar yüregim göz yasim dinmez

yara bende derman kimde?
ne kendin gel nede bana gel de

duyarim yaptırmışsın iki karış tren yolu
sürdürmüşsün treni halini unutup


bu da gönlümden geldi.
devamını gör...
bence şu sürekli trenlere kaza yaptıran makinistleri onların amirlerini ve onlarından amirlerini falan bir meydanda toplayıp kıta düzenine geçirip bir konuşma yapması gerekiyor.

bakan: makinist kamil sen öldün! karın var mı?
makinist : var bakanım.
bakan: tcdd lojmanında mı kalıyor?
makinist : evet bakanım.
bakan: söyle hemen yeni ev arasın. lojmanda çok fazla tutmayacaklar. çünkü sen öldün. anan, baban hayatta mı?
makinist : evet bakanım.
bakan: iyi cenazeni ona göndeririz. sen diğer makinist!
makinist : hakan atakan, hatay. emret bakanım!
bakan: öldün sen hataylı. annenizin gözü yaşlı, hüngür hüngür ağlıyor kadın. komşularınızın kolları arasında. bileklerini ovuyorlar kolonyayla. 'evladım' diye ağlıyor. babanız da ağlıyor. göstermiyor ama yıkılmış bir köşeye içten içe ağlıyor adam. ama ağzında bir cümle, 'allah belanı versin,milletin canını aldın, bir oğlum olsa onu da makinist yaparmıyım hiç' diye ağlıyor. aldılar hepinizi, aldılar. gönderdik cenazeleri ailenize, yıkarlar sizi. bir güzel de kefene sararlar. böyle öldü. en değer verdiğim adam böyle öldü. ama uyuduğu için değil, buraya hızlı gelelim diye. koydular lokomotife, gönderdiler memleketine. televizyona bile çıkarsınız. 45 saniyeliğine rezil olursunuz. çıkar süslü bir karı, hüzünlü sesle anlatır. hekim bulut, tren kazasında bi sürü insanı öldürdü. 45 saniye. sonra da magazin haberleri. treni adam gibi mi kullandınız? hayır. bu adam uyuduğu için öldünüz. kızmayın ona. kızmayacaksınız. kendinize kızın. burası bir kurum. arkadaşınla hareket edeceksin. o uyusa bile uyumayacaksın. uyurken ölemeyeceksin! uyursan ölürsün! ölürsünüz! sen uyursan herkes ölür. bak 'hazırım' yazıyor. neye hazırsınız? uyurken ölmeye hazırsınız. uyumayacaksınız! çok hız yapmayacaksınız, otomatik sistemi devre dışı bırakmayacaksınız. sizin cesetlerinizi, sizin cenazelerinizi ailenize göndertmeyeceğim. ölmenizi yasaklıyorum. anlaşıldı mı makinistler?
makinistler: emredersiniz bakanım.
devamını gör...
bakanlığı sırasında 22 temmuz 2004 günü pamukova faciası meydana gelmiş, kendisi sorumluluk kabul etmemiş, kamuoyunun yoğun baskısına rağmen görevinden istifa etmemiştir.“ben zor anlarda bırakıp kaçacak bir adam değilim. yaptığım her uygulamanın arkasındayım” demiş pişkinliğin böylesine alıştık tabi ne de olsa bunlar ak partili ya müslüman ya, zübüksün sen zübük hep siz haklısınızda milyonlarca insan haksız,bu koltuğa kurulana,yapışana kadar harcadığım paraları daha denkleştiremedik yauuuv daha sermayesi kurtarmaz oluyor her hal söylediği sözlerin meali.
devamını gör...
bunun çocuğuda tayyibin,unakıtanın çocuğu gibi süper zekidir şöyleki:
ulaştırma bakanı'nın 24 yaşındaki oğlu, çeşme ile italya arasında yolcu ve araç taşımacılığı yapmak için gemi aldı 3/7/2003

ulaştırma bakanı binali yıldırım'ın 24 yaşındaki oğlu erkan yıldırım, bir buçuk yıl önce kurduğu 10 milyar lira sermayeli şirketi adına 720 milyar liraya (445 bin euro)ro-ro gemisi satın aldı. genç girişimci, italya'da açık arttırmaya girerek aldığı portekiz bandıralı gemiye 700 milyar lira masraf ederek türk bayrağı çekti. yıldırım şimdi italya-çeşme arasında yolcu taşımak için gün sayıyor. genç gemici erkan yıldırım, vatan'a 1.5 trilyon liralık harcamanın tamamını cebinden yapmadığını, yabancı acentalardan da destek aldığını açıklarken "yolcu taşıyıp borcumu ödeyeceğim" dedi.

erkan yıldırım, kardeşi bahar büşra ile birlikte 1.5 yıl önce derin denizcilik gemi taşımacılık sanayi ve ticaret limited şirketi'ni kurdu. genç yıldırım, bu ilk ticari girişimini mütevazı ölçülerde tutup şirket sermayesini 10 milyar lira olarak belirledi. merkezi üsküdar'da olan şirketin faaliyet konusunu da "yurt içi ve yurtdışında deniz taşımacılığı" olarak tanımladı.

'mutlu yunus' satışta
erkan yıldırım, geçen yılın sonlarında, italya'da "happy dolphin" adlı bir feribotun borçlarından dolayı satışa çıkarıldığını öğrendi. alacaklıların açtıkları dava sonucu la spezia mahkemesi, 13 kasım 2002 tarihli mahkeme kararıyla feribotu açık arttırma ile satışa sundu. portekiz bandıralı gemi, 800 yolcu ve 250 otomobil kapasiteliydi.

25 mart 2003'teki ihaleye birkaç italyan şirketinin yanı sıra, hindistan'dan 2, birleşik arap emirlikleri, yunanistan bir ve türkiye'den altı şirket katıldı, italyan yasalarına göre ihale sonucundan itibaren herhangi bir firma yüzde 15'lik bir fark teklif ederse ihaleyi kazanmış sayılıyor. yıldırım 15 gün bekledi ve talibi çıkmayınca 445 bin euro'ya geminin sahibi oldu.

o artık derin deniz!
istanbul'a getirilen "happy dolphin (mutlu yunus)" bakıma alındı. önce boyası yenilenen geminin sonra da adı değiştirildi, istanbul liman başkanlığı'na 6 haziran 2003 tarih ve "uluslararası yolcu ve yük gemisi" ibaresiyle kaydı yapılan "derin deniz", çok kısa bir süre içinde çeşme-italya arasındaki seferlerine başlamayı planlıyor.
1.5 milyon dolar versinler satayım!
ulaştırma bakanı erkan yıldırım'ın üç çocuğundan biri 'e en büyüğü olan erkan yıldırım, birbuçuk yıl önce kızkardeşi büşra ile ortak olarak 10 milyar lira sermayeli derin denizcilik ltd. şti'ni kurdu.
lise eğitiminin ardından, babasının çevresinde iş ve denizcilik dünyasıyla tanışan erkan yıldırım, çeşme'deki acentaları kanalıyla yıllardır yolcu ve araç bileti satışı yaptığını ve ödediği paranın önemli bir kısmının da kendi birikimleri olduğunu iddia etti.
• sayın erkan yıldırım, 24 yaşındaki bir genç için epeyce fazla sayılabilecek 445 bin euro'yu nasıl buldunuz? ailenizden destek aldınız mı?
- birincisi ben yıllardır acenta işi yapıyorum, izmir çeşme'de iki acentam var ve doğal olarak da birikimlerim oldu. bunun yanı sıra beraber çalıştığım bazı uluslararası seyahat acentelerinden de destek gördüm. bu karşılıklı bir menfaat ilişkisi, ben ölü haldeki bir gemiyi canlandırıken onlar da kestikleri biletlerden para kazanacak. bu işten asıl kârlı çıkacak olan türkiye olacaktır.
• uzmanlar böyle bir geminin 445 bin euro'ya alınamayacağını söylüyor.
bunu söyleyenler şu anda gelsinler bu gemiyi onlara 1.5 milyon dolara hemen satarız. italyanlar 445 bin euro bedel biçmişler, ben onlara "olmaz, bu para az biz size 3 milyon euro verelim" mi deseydim?
• 445'e alıp 1.5 milyona satabilmek de epey kârlı değil mi?
o sizin hesabınız. ben bu gemiye 445 bin euro ödedim ama harcamalarımız bu kadarla sınırlı değil. gemiyi uluslararası taşımacılık kurallarına uygun hale getirmek için de bir o kadar harcama yaptık. hesabı yanlış yapmayın lütfen.
• ihale sürecinde, babanız sayın binali yıldırım'ın isminden güç aldınız mı?
tam aksine, babamı bu işe hiç karıştırmadım. hatta babam pek sıcak bakmadı, ihale herkese açıktı, böyle bir etkinin olmadığım oradaki ihaleye katılan diğer türk firmalar da biliyor.
• sizden başka hangi türk firmalar katıldı?
hatırladığım şimşekler denizcilik ve butoni denizcilik var. onlara sorarsanız teyit edeceklerdir.
• hedefiniz ne?
ilk hedefimiz, yıllık 100 bin yolcu kapasiteli çeşme-brindisi hattında çalışarak hem ülkemize döviz kazandırmak hem de gurbetçilerimizi ülkemize taşımak. haber : selahattin kınalı

devamını gör...
hükümeti eleştirelim ama haksızlıkta yapmayalım. binali yıldırım'ın zaten bakan olmadan öncede filosu vardı ve türkiye ile avrupa arasında yük ve yolcu taşımacılığı yapıyordu. şimdi bu bilgi eklenmezse sanki bakan olduktan sonra bu işe başlanmış gibi bir intiba oluşuyor.
devamını gör...
16.
ak parti izmir milletvekili, son 8.5 yılın ve cumhuriyet tarihinin en iyi ulaştırma bakanı. bu adam izmirle ilgili projelerini açıkladıkça içim gidiyor. tvde izliyorum ellerinde ellerinde planlar, proğramlar, projeler, insanlara anlatıyorlar gösteriyorlar. o vakit ben düşünüyorum benim şehrimin neden binali yıldırım'ı yok, niye bizde de projeler yok, anne bize niye yok diye feveran ediyorum.
devamını gör...
ak parti'nin aldığı 21.5 milyon oyda büyük payı vardır. bunu gözardı etmeyen tayyip erdoğan her defasında kendisini bakan yapmıştır. hak ediyor da...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar