binali yıldırım

#siyaset 

şiir yazdım kendisine

ankaradan kalktı tren
istanbula varamadan yaptı fren
binali yıldırımla laf yarışına giren
ya alekspudur ya da akılveren

sonu uymamış olabilir.
devamını gör...
gözüm yolda gönlüm darda
ne kendin gel ne de haber yolla

duyarim yaptırmissin iki karış tren yolu
sürdürmüşsün treni halini unutup

hızlı tren gecikir belki hiç gelmez
daglarda salinirda derdimi bilmez
dumanim savurur halimi görmez
gam dolar yüregim göz yasim dinmez

yara bende derman kimde?
ne kendin gel nede bana gel de

duyarim yaptırmışsın iki karış tren yolu
sürdürmüşsün treni halini unutup


bu da gönlümden geldi.
devamını gör...
bence şu sürekli trenlere kaza yaptıran makinistleri onların amirlerini ve onlarından amirlerini falan bir meydanda toplayıp kıta düzenine geçirip bir konuşma yapması gerekiyor.

bakan: makinist kamil sen öldün! karın var mı?
makinist : var bakanım.
bakan: tcdd lojmanında mı kalıyor?
makinist : evet bakanım.
bakan: söyle hemen yeni ev arasın. lojmanda çok fazla tutmayacaklar. çünkü sen öldün. anan, baban hayatta mı?
makinist : evet bakanım.
bakan: iyi cenazeni ona göndeririz. sen diğer makinist!
makinist : hakan atakan, hatay. emret bakanım!
bakan: öldün sen hataylı. annenizin gözü yaşlı, hüngür hüngür ağlıyor kadın. komşularınızın kolları arasında. bileklerini ovuyorlar kolonyayla. 'evladım' diye ağlıyor. babanız da ağlıyor. göstermiyor ama yıkılmış bir köşeye içten içe ağlıyor adam. ama ağzında bir cümle, 'allah belanı versin,milletin canını aldın, bir oğlum olsa onu da makinist yaparmıyım hiç' diye ağlıyor. aldılar hepinizi, aldılar. gönderdik cenazeleri ailenize, yıkarlar sizi. bir güzel de kefene sararlar. böyle öldü. en değer verdiğim adam böyle öldü. ama uyuduğu için değil, buraya hızlı gelelim diye. koydular lokomotife, gönderdiler memleketine. televizyona bile çıkarsınız. 45 saniyeliğine rezil olursunuz. çıkar süslü bir karı, hüzünlü sesle anlatır. hekim bulut, tren kazasında bi sürü insanı öldürdü. 45 saniye. sonra da magazin haberleri. treni adam gibi mi kullandınız? hayır. bu adam uyuduğu için öldünüz. kızmayın ona. kızmayacaksınız. kendinize kızın. burası bir kurum. arkadaşınla hareket edeceksin. o uyusa bile uyumayacaksın. uyurken ölemeyeceksin! uyursan ölürsün! ölürsünüz! sen uyursan herkes ölür. bak 'hazırım' yazıyor. neye hazırsınız? uyurken ölmeye hazırsınız. uyumayacaksınız! çok hız yapmayacaksınız, otomatik sistemi devre dışı bırakmayacaksınız. sizin cesetlerinizi, sizin cenazelerinizi ailenize göndertmeyeceğim. ölmenizi yasaklıyorum. anlaşıldı mı makinistler?
makinistler: emredersiniz bakanım.
devamını gör...
bakanlığı sırasında 22 temmuz 2004 günü pamukova faciası meydana gelmiş, kendisi sorumluluk kabul etmemiş, kamuoyunun yoğun baskısına rağmen görevinden istifa etmemiştir.“ben zor anlarda bırakıp kaçacak bir adam değilim. yaptığım her uygulamanın arkasındayım” demiş pişkinliğin böylesine alıştık tabi ne de olsa bunlar ak partili ya müslüman ya, zübüksün sen zübük hep siz haklısınızda milyonlarca insan haksız,bu koltuğa kurulana,yapışana kadar harcadığım paraları daha denkleştiremedik yauuuv daha sermayesi kurtarmaz oluyor her hal söylediği sözlerin meali.
devamını gör...
bunun çocuğuda tayyibin,unakıtanın çocuğu gibi süper zekidir şöyleki:
ulaştırma bakanı'nın 24 yaşındaki oğlu, çeşme ile italya arasında yolcu ve araç taşımacılığı yapmak için gemi aldı 3/7/2003

ulaştırma bakanı binali yıldırım'ın 24 yaşındaki oğlu erkan yıldırım, bir buçuk yıl önce kurduğu 10 milyar lira sermayeli şirketi adına 720 milyar liraya (445 bin euro)ro-ro gemisi satın aldı. genç girişimci, italya'da açık arttırmaya girerek aldığı portekiz bandıralı gemiye 700 milyar lira masraf ederek türk bayrağı çekti. yıldırım şimdi italya-çeşme arasında yolcu taşımak için gün sayıyor. genç gemici erkan yıldırım, vatan'a 1.5 trilyon liralık harcamanın tamamını cebinden yapmadığını, yabancı acentalardan da destek aldığını açıklarken "yolcu taşıyıp borcumu ödeyeceğim" dedi.

erkan yıldırım, kardeşi bahar büşra ile birlikte 1.5 yıl önce derin denizcilik gemi taşımacılık sanayi ve ticaret limited şirketi'ni kurdu. genç yıldırım, bu ilk ticari girişimini mütevazı ölçülerde tutup şirket sermayesini 10 milyar lira olarak belirledi. merkezi üsküdar'da olan şirketin faaliyet konusunu da "yurt içi ve yurtdışında deniz taşımacılığı" olarak tanımladı.

'mutlu yunus' satışta
erkan yıldırım, geçen yılın sonlarında, italya'da "happy dolphin" adlı bir feribotun borçlarından dolayı satışa çıkarıldığını öğrendi. alacaklıların açtıkları dava sonucu la spezia mahkemesi, 13 kasım 2002 tarihli mahkeme kararıyla feribotu açık arttırma ile satışa sundu. portekiz bandıralı gemi, 800 yolcu ve 250 otomobil kapasiteliydi.

25 mart 2003'teki ihaleye birkaç italyan şirketinin yanı sıra, hindistan'dan 2, birleşik arap emirlikleri, yunanistan bir ve türkiye'den altı şirket katıldı, italyan yasalarına göre ihale sonucundan itibaren herhangi bir firma yüzde 15'lik bir fark teklif ederse ihaleyi kazanmış sayılıyor. yıldırım 15 gün bekledi ve talibi çıkmayınca 445 bin euro'ya geminin sahibi oldu.

o artık derin deniz!
istanbul'a getirilen "happy dolphin (mutlu yunus)" bakıma alındı. önce boyası yenilenen geminin sonra da adı değiştirildi, istanbul liman başkanlığı'na 6 haziran 2003 tarih ve "uluslararası yolcu ve yük gemisi" ibaresiyle kaydı yapılan "derin deniz", çok kısa bir süre içinde çeşme-italya arasındaki seferlerine başlamayı planlıyor.
1.5 milyon dolar versinler satayım!
ulaştırma bakanı erkan yıldırım'ın üç çocuğundan biri 'e en büyüğü olan erkan yıldırım, birbuçuk yıl önce kızkardeşi büşra ile ortak olarak 10 milyar lira sermayeli derin denizcilik ltd. şti'ni kurdu.
lise eğitiminin ardından, babasının çevresinde iş ve denizcilik dünyasıyla tanışan erkan yıldırım, çeşme'deki acentaları kanalıyla yıllardır yolcu ve araç bileti satışı yaptığını ve ödediği paranın önemli bir kısmının da kendi birikimleri olduğunu iddia etti.
• sayın erkan yıldırım, 24 yaşındaki bir genç için epeyce fazla sayılabilecek 445 bin euro'yu nasıl buldunuz? ailenizden destek aldınız mı?
- birincisi ben yıllardır acenta işi yapıyorum, izmir çeşme'de iki acentam var ve doğal olarak da birikimlerim oldu. bunun yanı sıra beraber çalıştığım bazı uluslararası seyahat acentelerinden de destek gördüm. bu karşılıklı bir menfaat ilişkisi, ben ölü haldeki bir gemiyi canlandırıken onlar da kestikleri biletlerden para kazanacak. bu işten asıl kârlı çıkacak olan türkiye olacaktır.
• uzmanlar böyle bir geminin 445 bin euro'ya alınamayacağını söylüyor.
bunu söyleyenler şu anda gelsinler bu gemiyi onlara 1.5 milyon dolara hemen satarız. italyanlar 445 bin euro bedel biçmişler, ben onlara "olmaz, bu para az biz size 3 milyon euro verelim" mi deseydim?
• 445'e alıp 1.5 milyona satabilmek de epey kârlı değil mi?
o sizin hesabınız. ben bu gemiye 445 bin euro ödedim ama harcamalarımız bu kadarla sınırlı değil. gemiyi uluslararası taşımacılık kurallarına uygun hale getirmek için de bir o kadar harcama yaptık. hesabı yanlış yapmayın lütfen.
• ihale sürecinde, babanız sayın binali yıldırım'ın isminden güç aldınız mı?
tam aksine, babamı bu işe hiç karıştırmadım. hatta babam pek sıcak bakmadı, ihale herkese açıktı, böyle bir etkinin olmadığım oradaki ihaleye katılan diğer türk firmalar da biliyor.
• sizden başka hangi türk firmalar katıldı?
hatırladığım şimşekler denizcilik ve butoni denizcilik var. onlara sorarsanız teyit edeceklerdir.
• hedefiniz ne?
ilk hedefimiz, yıllık 100 bin yolcu kapasiteli çeşme-brindisi hattında çalışarak hem ülkemize döviz kazandırmak hem de gurbetçilerimizi ülkemize taşımak. haber : selahattin kınalı

devamını gör...
hükümeti eleştirelim ama haksızlıkta yapmayalım. binali yıldırım'ın zaten bakan olmadan öncede filosu vardı ve türkiye ile avrupa arasında yük ve yolcu taşımacılığı yapıyordu. şimdi bu bilgi eklenmezse sanki bakan olduktan sonra bu işe başlanmış gibi bir intiba oluşuyor.
devamını gör...
türkiye'nin gördüğü en iyi ulaştırma bakanı. yaptıkları yapacaklarının teminatıdır.
devamını gör...
yeryüzünün gördüğü en iyi ulaştırma bakan'ı.paso bakıyor bir şey yaptığı yok.trafik polisi olacakmış kıyıdan dönmüş.
devamını gör...
ak parti izmir milletvekili, son 8.5 yılın ve cumhuriyet tarihinin en iyi ulaştırma bakanı. bu adam izmirle ilgili projelerini açıkladıkça içim gidiyor. tvde izliyorum ellerinde ellerinde planlar, proğramlar, projeler, insanlara anlatıyorlar gösteriyorlar. o vakit ben düşünüyorum benim şehrimin neden binali yıldırım'ı yok, niye bizde de projeler yok, anne bize niye yok diye feveran ediyorum.
devamını gör...
ak parti'nin aldığı 21.5 milyon oyda büyük payı vardır. bunu gözardı etmeyen tayyip erdoğan her defasında kendisini bakan yapmıştır. hak ediyor da...
devamını gör...
tc'nin gelmis gecmis en basarili (ulastirma) bakanlarindan biridir. konusmaya gerek yok zira eserler konusuyor.
bakanlik koltugunu korumasi isabetli bir karar olmustur.
devamını gör...
8 yıl 2 aylık ulaştırma bakanlığı ile, en uzun süre bu görevde kalan kişi olmuştur.

6 temmuz günü 61.hükümetin açıklanan bakanlar kurulunda aynı görevle yer almıştır.

7 temmuzda ise, anayasaya göre seçimden 3 ay önce habip soluk'a devrettiği görevini sabahın köründe geri almıştır (u: )
devamını gör...
ak parti icraatlerinin en önemli kalemi olan ulaştırma konusunu gayet başarılı yürüten bakan. izmir den aday gösterilmesi izmir açısından bir güzelliktir zira kabinenin önemli bakanlarından biri.

yardımcılığına müsteşarı habip soluk un getirileceği konuşuluyor.
devamını gör...
seçim öncesi izmir parti binasında yüz yüze görüştüğümüzde "hedeflerime nasıl ulaşırım sayın bakanım?" sorumla muhatab olan kişi. bu soruma "sevdiğin şeylerden fedakarlık ederek canım kardeşim" gibi basit bir cevap alarak onun da aslında anam babam gibi sıradan bir ebeveyn olduğunu anlamıştım. çok zarif, bir o kadar alçak gönüllü bir insan. kendisi izmir'den aday gösterilmekle iyi edildi diye düşünüyorum
devamını gör...
son derece alçak gönüllü, mazbut(düzenli, düzgün, beğenilen manasında. tdk'ya bakınız) birisidir efendim. Allah razı olsun, memlekete ulaşımda çağ atlatmıştır. sadece son beş yıla bakmak bile kâfidir, 10 yılı komple görmeye gerek yok.
devamını gör...
sırf 2004'teki hızlı tren faciası sonrası bile istifa etmesi gerekirdi, ama pişkinlik bizim memlekette genetik bir özellik olduğu için koltuğunda kalmaya devam etti.birde keşke iki lafı bir araya getirse.ibretlik!. otobüs durağından birisini çevirsem ulaştırma bakanı olur daha da iyi konuşur.
devamını gör...
koltuk sevdalısı amcalardan sadece biridir. literatüründe istifa kelimesi bulunmaz.
devamını gör...
binalim sen gafani yorma, bulut mulut onlar ne ki, coluk coccuh oynuyo onlarlan internet atari salonlarindan, bilisim felan cok neymis, onlar senn gibin gayisinin cekirdeenen acimi datlimi cikacagini biliyorlarmi? o zaman neye bilisim deyollar, esas sen bilisimiyon herseyin.
devamını gör...
--- alıntı ---

yıldırım ismine “büyük medyadan” kimse itiraz etmeyecek. sebebi ise doğan holding’in vergi cezalarında, karamehmet grubunun davalık işlerinde hükümet içinde kulis çalışmaları yapan isim olması. cezaların hafifletilmesi için yıldırım’ın yaptığı çalışmaları, ankara’da bilmeyen yok gibi.


yıldırım’ı asıl zorlayacak nokta ise eşinin yeğenleri. ender ve yavuz haberdar’ın aldıkları ihaleler. ak parti iktidarıyla birlikte haberdarların yükselişleri dikkat çekici. deprem güçlendirme işlerinin neredeyse tamamı kendilerine verildi.

--- alıntı ---

http://www.tumkoseyazilari....
devamını gör...
denizcilik sektörünü bu ülkede en iyi bilen 3-5 kişiden biridir ama hala sektör can cekişmektedir birde şu yollardan, trenlerden sonra bizede el atsın diyorum...
devamını gör...
istesek üç ayda yerli uçak yapabiliriz beyanatında haklılık payı da yok değil hani.

bu konuda japonlardan yardım alınabileceğini ima ederek zihinleri origamiye yönlendirmiştir.
japonlar origami noktasında çok iyiler.
bize de bu konuda yardım edeceklerinden hiç şüphe yok.
hatta sürecei biraz hızlandırırsak bakanın dediği gibi üç aydan daha kısa bir sürede bir uçağımız olabilir.

http://www.videotutkusu.com...

(bkz: i have a dream)
devamını gör...
trenleri bir ulaşım aracı olarak kullanamadığımızın farkındamıdır bilmek isterm.

kendisine tavsiyem, şu kurban derilerini biraz da tcdd için kullansınlar. hiç olmazsa belki halk da faydalanır.
devamını gör...
meslektaşımdır..şüphesiz izmir bb başkanlığına aday gösterilmesi akparti'nin izmir'i kazanması için çok önemli bir adım olacaktır,normal şartlarda tayyip erdoğan partideki en has 3 adamından biri olan binali yıldırım'ı belediye başkanlığıyla harcamaz derdim,ama partideki 3 dönem üstüste milletvekilliği yapan 1 dönem ara vermek zorunda şeklindeki tüzük binali yıldırım'ı akparti'nin izmir hamlesi haline getirecektir..
devamını gör...
--- alıntı ---

"ya boğaziçi üniversitesi'ne ya da istanbul teknik üniversitesi'ne girecektim. önce boğaziçi üniversitesi'ni ziyaret ettim. bir baktım farklı bir dünya. değişik binalar, surlarla çevrilmiş alan. sonra bahçesinde gençler kızlı, erkekli oturuyor. ben çok şaşırdım. burada yoldan çıkarım dedim. benim okumam lazımdı. ondan sonra teknik üniversiteyi seçtim. okula girdikten sonra ikinci senede evlendim. üçüncü sene çocuğum oldu. dördüncü sene bir çocuk daha oldu. okul sonrası asistanlık baktık, bizi kurtarmıyor. sekiz ay sonra dış piyasaya açıldık."

--- alıntı ---

evet çünkü her yan yana oturan kızlı erkekli gruplar yoldan çıkıyor. çok haklı.
devamını gör...
neden insanları bu derece kızdırmış anlamadığım bir konuşma.elbette her kızlı erkekli grup yoldan çıkar diye bir şey yok. burada bakan kendi zaafının farkında nacizane bir tespit yapmıştır.her kızlı erkekli gruba karışan yoldan çıkar dememiş burada yoldan çıkarım demiştir.ben demiştir.size ne oluyor!!!
devamını gör...
vay yobaz vay! kızlı erkekli oturmalarla insanın yoldan çıkacağını söylemiş. belli ki herkesi kendi gibi kalbi bozuk sandı, yoksa kalbi temiz insanların o durumlarda yoldan çıkmayacağını pek ala bilirdi. ha gerçi kalbi temiz olan insanlara da aklım çok ermiyor (sanırsam o da benim yobazlığımdan). misal kendi kızkardeşlerinin veya başka bir yakınının bu ortamlarda bulunmasında onlarında kalpleri bir anda bozuluyor. şöyle bir şeyler düşünüyorlar sanırım, ''ulan bu lavuklar da kesin benim kız arkadaşlarımla takıldığımda düşündüklerimin aynısını düşünüyorlardır'' yakınlarıyla oturan elemanların yerine bir an kendini koyunca anında ayıkıyor duruma. yoksa elin kızıyla gezip tozmak, gülüp eğlenmekte hiç bir beis görmez. misal kızlar da kendi sevdiceklerinin başka bir kızlı erkekli ortamda takılmasında kıskançlık krizine girerler, sakın onlar da bu kızlı erkekli takılmaların dışarıdan görüldüğü gibi pek de masum olmadığının bilincinde olmasınlar?...

neyse anam, alın razı veren razı ise biz kalbi kötü yobazlara susmak düşer.

bu arada yanlışım varsa düzeltin ''tahrif'' edilmemiş islamda da bakanı haklı çıkaran şeyler vardı, çağa uyum sağlayan okumuş etmiş adamlar olarak gene de siz bilirsiniz...
devamını gör...
kızlı-erkekli gruplarda yoldan çıkacağını fark etmiş. fark etmiş yani. haramdan korunmak için de evlenmiş.

seküler hayat tarzını benimseyenlere diyecek bir şey olamaz. ama kendini "müslüman" olarak tarif edip, dinin koyduğu sınırların kaybolduğu ortamları normal zannedenler var bir de ortalıkta.. inandığı gibi yaşamayıp, yaşadığı gibi inanmaya başlayıp zamanın ruhuna teslim olanlar.. savunduğunuzu yaşamıyorsunuz bari en azından yaşadığınızı savunacak kadar münafık olmayın.

devamını gör...
muammer gülerle çok güzel ikili olabilecek bakan.

anlattığı olayın benzerini lise kaydında yaşadığımı belirtmek isterim. fazla kızmayın adam haklı.
devamını gör...
öz eleştiri yapmış bakan ve sözlerinde de sonuna kadar haklı.üniversitelerdeki ahlaki durum belli.
devamını gör...
adam haklı beyler. aslında biraz da öz eleştiri var söyleminde zira iradesizim şeklinde yorumlanabilir sözleri. bunda kötü bir şey yok, insan kendini tanımalı. misal ben de çok çabuk kafaya gelirim. kaypak bünyem yoldan çıkmaya çok müsait. afyon yerine eskişehirde okusaydım üniversiteyi, korkarım hala okuyor olurdum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar