bioshock

denizin altında oluşŸturulan ütopik bir dünyada işŸlerin çığŸırından çıkmasını konu alan bir oyun . oyundaki seçimlerin sonucu etkilemesi ve oluşŸturulan ütopik ortamın garipliğŸi oyunu oyun tarihinin unutulmaz oyunları arasına yerleşŸtirdi.

oyunda oluşŸturulan ütopyanın içinin güzel doldurulması ve oyun için çok emek verilmesi oyunu çok kaliteli yapan unsurlar.oyunda inanılmaz sahneler görmek mümkün örneğŸin elinizde silah bir koridorda gidiyorsunuz ve koridorun sonundaki odada olanlar duvara gölgelerle yansıyor. odada bir doktor bir kadını öldürüyor ve inanılmaz çığŸlıklar duyuluyor , siz tam odaya girip bu doktoru öldürücem derken ışŸıklar kesiliyor.


böyle değŸişŸik sahnelre sahip olan oyunun sonradan ikinciside geldi . ve şŸuan üçüncüsü yapım aşŸamasında , üçüncü oyunun tanıtım videosunu izlemek için
devamını gör...
oyun tarihinde yapılmış en gerçekçi su ve kan efektine sahip, atmosferi, baş karaaterimizin birbirinden güçlü saldırıları, oyun ilerledikçe upgradeler ile hayvani bir güce ulaşan silahları, senaryosu, big daddyleri, little sisterları ile oynayabileceğiniz en kaliteli ve eğlenceli oyunlardan biri..uçak kazasından kurtulan ve rapture dünyasına yabancı olan bir adamı kontrol ediyoruz. denizin yüzlerce metre derinliklerinde kurulan ölümcül ve gizemli bir dünyada hayatta kalma mücadelesi veriyoruz...oyunun sonu ilginç bir hal alıyor ve bir süpriz bizi bekliyor. * bioshock un 2. oyunu da mevcut. ilk oyundan farklı bir kaç eklenti olsa da hemen hemen aynı. ben oynamaya doyamadım. yakın zamanda da 3. oyunu çıkacak. kesinlikle oynamanızı tavsiye ederim...

1. oyunun trailer:

http://www.dailymotion.com/video/x19ruvx_bioshock-trailer-officiel_videogames

2. oyunun trailer:

http://www.dailymotion.com/video/x1agrj4_bioshock-2-trailer-v10b_videogames


--- alıntı ---

gen haritasıyla oynanmış bir oyun bioshock. her şeyi silah olarak kullanabilir, vücudunuzun biyolojik yapısını plasmid lerle değiştirebilir, cihaz ve sistemleri hack leyebilir, silahlarınızı upgrade edebilir, yeni cephane türleri üretebilir ve onlarca farklı dövüş tekniği uygulayabilirsiniz.
ütopik bir su altı dünyası olan rapture, sivil savaşla ikiye bölünmüş durumda. bu dünyaya kazara düşen bir karakteri canlandırıyoruz. karakterimiz, güçlü tarafların çapraz ateşinde kalmış ve genetik yapısı değiştirilerek geliştirilmiş splicer lar ile ölümcül güvenlik sistemleri tarafından yakalanmış durumda. ileri teknoloji ve etkileyici karakterlere sahip bu ölümcül ve gizemli dünyada mücadele etmeli ve yolunuzu bulmalısınız. parametrelerin ve olasılıkların sayısız olduğu bu detaylı oyunda, hiçbir mücadele aynı değil ve hiçbir oyuncunun hikayedeki ilerleyişi aynı olmayacak.
bioshock da çok sayıda modifiye edilebilir silaha sahibiz. ancak rapture ın kurnaz ve sinsi yapay zekasını yenmek için bunlar yeterli olmayacak. düşmanları yenmek için kullanabileceğiniz yüzlerce farklı strateji var. rakibinize uygulayabilceğiniz stratejik hamlelerden bazıları:

size fırlattığı el bombalarını havada yakalayıp ona geri fırlatın

onu dondurun ve ingiliz anahtarıyla vurarak param parça edin

onu ve yanındaki arkadaşlarını suya sürükleyip 1000 volt elektrikle çarpın

ev yapımı molotof kokteylleriyle onu yakın

sağlık düzelten makinelere bubi tuzağı kurun ve makinenin suratına patlamasını
seyredin

beynini yıkayıp onu köleniz haline getirin

zayıf tarafına saldırmak için kendi cephanenizi icat edin

onun güvenlik sistemine sızın ve kendine saldırmasını sağlayın

onu ateşe verin ve ısı güdümlü füzelerinizi fırlatın

baş belası böceklerinizi üzerine salarak ona işkence edin

hassas noktalarını öğrenmek için onun araştırma fotoğraflarını çekin

onu tavana vurarak bayıltın


hiçbir mücadele tekrar etmeyecek, aynı şekilde iki defa görülmeyecek. hiçbir oyuncu, bioshock u aynı şekilde oynamayacak.
--- alıntı ---

devamını gör...

--- alıntı ---


ütopik hayaller distopik kabuslara gebedir!
tarih boyunca bilim hep tartışılmış hep sorgulanmıştır. gerek din, gerek toplum yapıları bilimin getirdiği değişikliklere uyum sağlamakta zorlanmıştır. yüzyıllardır süren tartışmalar ise günümüzde hala devam etmekte, başroldekiler ise hiç kuşkusuz nükleer güç ve genetik. nükleer araştırmalar tehlikeli olmaları sebebiyle sivil toplum örgütlerinin ve benzeri kurumların eleştirilerine maruz kalırken, genetik bilimi insan doğasının yapısını araştırma ve değiştirme gibi unsurları incelediğinden yine benzeri eleştirilerle boğuşuyor.

işte bu eleştirilerin sonucunda alternatif bir geçmişte hayalperest bir yatırımcı, bilim insanlarının, sanatçıların, düşünürlerin daha rahat çalışabilecekleri rapture fikrini ortaya atar. şehir, denizin gizlice altına inşa edilecektir. bu sayede seçilmiş aydınlar çalışmalarını daha rahat, daha güvenlikli olarak sürdüreceklerdir.

adrew ryan'ın bu rüyası gerçek olur ve rapture 1946’da dünyanın dört bir yanındaki seçilmiş beyinlere kapılarını açar. 1946'dan bir yıl önce japonya'da felakete yol açan atom bombasının, insanların bilime olan bakış açılarında değişimlere yol açmasını gözden kaçırmamış oyun yapımcıları. rapture artık bir zorunluluktur.

şehir bir süre dış dünyadan izole bir biçimde yaşamını sürdürür. ama insanoğlu bu ya yapar yapacağını. frank fontaine, adrew ryan'a karşı olanları kendi çatısı altına alarak rakip şirketi kurar. artık rapture'un dış dünyadan pek farkı kalmamıştır. daha sonraları şirket bünyesindeki bilim insanlarından biri olan dr. tenenbaum okyanusun derinliklerinde yaşayan bir canlı türü keşfeder. bu canlıdan elde edilen madde (adam) rapture'u sonsuza kadar değiştirecektir.

adam adlı madde insanların genetik yapılarını değiştirmekte ve onlara insanüstü özellikler kazandırmaktadır. fakat madalyonun diğer yüzü hiç de iç açıcı değildir. madde, bağımlılık yapıcıdır ve kullanan insanlar çıldırmaya hatta ölmeye başlarlar. şehir yavaş yavaş maddenin etkisiyle çökerken, fontaine için çalışan dr. tenenbaum ölen insanlardan adam toplamak için şehirdeki küçük kız çocuklarını genetik mutasyona uğratır ve little sister'ları ortaya çıkarır. onları korumak için de gelişmiş bir prototip olan big daddy'ler yaratılır. hemen ardından fontaine ve andrew ryan arasında savaş başlar.
rapture artık hayaller şehri değil karanlıklar şehridir.

--- alıntı ---


devamını gör...
ilk iki oyunu su altında inşa edilmiş rapture şehrinde geçen, oyun boyunca atmosferiyle, karakterleri ve müzikleriyle gerim gerim geren distopik bilim kurgu serisi. su altında kocaman bir şehir inşa ederek, buraya günümüz modern dünyasını taşımaya çalışan andrew ryan, adam isimli genetik değiştiren bir maddenin şehirde icat edilip insanların mutasyona uğratılmasıyla şehrin yönetimini kaybeder. kahramanımız jack ryan tesadüf eseri zannettiği bir uçak kazası sonucunda bu şehre ulaşan bir deniz feneri bulur ve olaylar başlar. oyun aynı zamanda bir totaliter/kapitalist rejim eleştirisi sunmaktadır, andrew ryan karakteri, filozof ayn rand'a göndermedir.
devamını gör...
seriyii daha yeni oynuyorum. shame on me! shame on me!
yapımcı en sevdiğim oyun olan mafia the city of lost heaven in yapımcısı 2k games. kötü bir oyun olamazdı bu yüzden başlarda sıkılsam oynama dinamikleri beni içine almasa da biraz daha oynadım, sonra oyun öyle bir açıldı ki, her yeni plazma özelliğiyle oynanış çeşidi renklendi,yavaş uyuşuk oyun bir anda yön değiştirdi. küçük sevimli kızların içindeki enerjiyi alıp öldürebilirdim de az enerji alıp onları kurtarabilirdim de oyunun bunu sunmasına bayıldım. bununla birlikte oyunun gidişatı yine değişiyordu. ve her küçük kız çocuğunu kurtardığimda icimde tatmin edici bir mutluluk oluyordu. bu oyun için mükemmel bir başarıdır.
devamını gör...
oyunlarda ufak kız çocuğu furyasının başladığı oyun. yaz indirimlerinde herzaman ki gibi paket halinde sericek indirime girmiş oyun
devamını gör...
oyunun sonlarına yaklaştım ve işin gerçeği artık bitmesini istiyorum. oynanış olarak yılına göre fena değil, silah upgradeleri, plazmalar, hackler vs hoş ama vuruş hissi rezalet silahlar hava tabancası gibi hissettiriyor lakin gormezden geldim. takıldığım nokta çok fazla nbc (düşman) var oyun içinde. aşırı derecede gereksiz hem de. bir yeri temizliyorum aynı yerden yine geçtiğimde aynı salak tipleri yine öldürüyorum ve sürekli bir şeyler toplamani isteyen görevler yüzünden oradan oraya mal gibi dolaşıyorsun. bu benim oyunlardaki en sevmediğim şeylerden biri ve bu bitmiyor bioshock da. etrafa doğru düzgün odaklanamıyorsun mekân tasarımlarına doğru düzgün bakamıyorum salak ucubeler yüzünden sürekli alarm halinde durman lazım oradan buradan sürekli birileri önüne çıkıyor. bu durum oyunun 10. saatinde yeter alüminyum yapacağınız işe bilmem ne yapayım dedirtiyor ve dedim de aşırı küfür ettim oyunda. doom mu quake mi serious sam mi?. bioshock; hikayesi ve atmosferi ile var olması gereken bir oyun neden bu kadar manyak gibi aksiyon yaşatıyor. saçma ve gereksiz. call of duty de ben aralıksız bu kadar adam öldürmüyordum lan.
onun haricinde oyunun dünyası hikâyesi beni içine çekmedi fantastik futuristic bir dünyası da olsa kesinlikle metro nun hislerini yaşatmadı.
bioshock a vadettigi mükemmel hikâye için başladım lakin hikayesini benimseyemedim kaybolamadim. bunun bir sebebi de oyunun manyak gibi önünüze sürekli düşman atması. eminim romanı çok daha etkileyicidir lakin oyunda o havaya giremedim.. metro da iliklerime kadar hissettim çünkü her şeyi cok dozundaydi bioshock da nefes almaya neredeyse vaktiniz olmuyor.
sevdiğim yönleri tâbi ki de var bunlardan en önemlisi oyunda orda burda çalan jazz müzikler beni benden alıyor. oyunun yapımcı firması 2k games oyunlarda caza bayılıyor öyle güzel geliyor ki ekolu ekolu durup dinlemek istiyorsun ama oyunun gereksiz hızı müsaade etmiyor.
küçük kız çocuklarına hasta oldum. koca sevimli kafalarından tutup opesi geliyor insanın. onları öldürmek yerine kurtardığim için yanlarına gittiğimde aralarında beni kurtaran kişi vs konusmalari harika bir detaydi.
fotoğraf çekip yeni özellikler upgrade etme olayı ilk 1,2 saat iyi hoş gelse de sonra aşırı bayiyor. meh dedirtti bilmiyorum olmasa olurmuş.
bioshock notum hikayesine 8/10, oynanışına ise 5/10 veriyorum.
ekleme; ve oyunda ara sahne diye bir şey yok. tamam bu kadar aksiyon olsun ama ara sahne olsaydı biraz kafa toplamaya fırsat verirdi lakin ara sahne diye bir şey yok oyunda.
devamını gör...
"çocuklar neden yavaş büyür ki? aynı bir domuz gibi yer ve içerler karşılık olarak hiç bir şey vermezler. bu süreci hızlandıracak bir çözüm bulmalıyız." dr. suchong
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar