bipolar bozukluk

modern tıpta "duygu durum bozuklugu" olarak da tabir edilen insana gel gitler yaşatan bir çeşit psikolojik halden hale girip çıkma.mevsimsel olarak uygunlugun arttıgı dönemler de olabiliyor.bahar aylarında coşkunluk dönemlerinin arttıgı kış aylarında çöküntü yaşandıgına rastlanılmıştır vakalarda.bipolar deyince tek tip insan aklımıza http://gelmesin.kişinin içinde yaşadıgı toplum çevreden edindigi kültür aile yapısı inançları gel gitlerin açıga çıkışındaki algılama biçimlerinde çeşitliliğe yol açmaktadır.mesela dini uğraşları yogun olan ya da bu konulara çok kafa yoran birinde "ben mehdiyim"ya da "peygamberim" ve hatta "enel hak" demeye kadar varacak sonu olmayan bir coşkunluk dönemine sokabilir insanı.kişi eger bu iddialarından ve algılama biçiminden çabuk çıkarsa sorun yok lakin uzun sürerse ciddi sorunlar yaşayabilir ve çevresine de yaşatabilir.
devamını gör...
iki uçlu duygudurum bozukluğu, eskiden manik depresyon, manik atak veya manik depresif bozukluk olarak bilinen hastalıktır. kişinin depresyon veya mani, hipomani ve karışık durumlar geçirdiği duygudurum bozuklukları sınıfını tanımlayan tanısal kategoridir.
devamını gör...
bu rahatsızlık tamamen yaşadığınız ortamdaki yaşam koşulları, zaman ve çevrenizden alacağınız tepkiler sayesinde yaşam kalitenizi doğrudan etkilemesi ile ilgili bir durumdur. bir köyde çiftçilik yapan bir adamın bipolar olması ona ciddi avantajlar sağlayabileceği gibi şehirde muhasebecilik yapan birinin hayatını zindana çevirebilir. aşırı coşkunluk ve pratik zekasını bir kayserili bipolar ticari başarıya dönüştürebileceği gibi, tokyolu öğretmen harakiri ile hayatını sonlandırabilir.

bipolarlar, kendinden rahatsızlarsa ya da çevresindekiler ondan rahatsızsa ilk önce bu durumu kabullenme yoluna gitmelidirler. çünkü yanlış zamanda yanlış yerde yanlış işleri yaptıklarından dolayı bu rahatsızlık hayatlarını zindana çeviriyordur.

en yakın örneği annemden verebilirim. kendisi bipolardır. bunu kabul etmez. içinde her zaman taşıdığı bir hüzün ama üzerinde çevresine daima neşe saçan bir insandır. sevenleri ile nefret edenlerini toplasanız fenerbahçe galatasasaray taraftarları kadar stadyum doldurabilirler. peki bu kadının hayatında bipoların zararı var mıdır? ben hemen söyleyeyim ilk okul mezunu bir ev hanımı olması münasebeti ile altın günlerinde her zaman baskın karakter, tüm düğün organizasyonlarında danışılan kişi ve aynı zaman da cenaze törenlerinin lideridir. görüldüğü üzere bir kasabada yaşayan annem için bipolar süper bir rahatsızlıktır

ama acı gerçeği sona sakladım. aynı genetik kodlara sahip olan çocuğu mondern şehir yaşamı içinde o kadar şanslı olamaya bilir**
devamını gör...
psikatristlerde de zaman zaman görülmüştür. manik depresiflerin özelliklerini taşırlar.

normal hayatta bu tür kişilerle çok karşılaşıldığı düşünülsede aslında onlar farklıdır.

dışardan bakıldığında tutarsız, dengesiz duygulanmalar yaşarlar. çok çabuk gülüp bir anda gözyaşlarına boğulabilirler. zihinleri sürekli yoğundur, uykusuzluk şikayetleri çoktur genellikle tavşan uykusuna dalarlar. çok eğlenceli, çok melankoliklerdir...

aşırı derece alış veriş yapma istekleri olabilir....normalleri yoktur.

sakin sakin konuşurken birden çığlık sesi duyulabilir....

yorgun olduklarını söyleselerde bir gece yarısı bütün evi ayağa kaldırabilirler...

aşırı duygusal müthiş aşıklardır ama çabuk ta sıkılabilirler....

yüksek entelektüel zevklere sahiplerdir. asla vasat tipler bunlardan çıkmaz....

enerjileri çabuk düştüğü gibi bir anda tavan da yapabilir...

hal böyle olunca bünyeleri kaldırmaz bitap düşerler, ilerleyen zamanlarda sakin dingin hayat özlemi çekerler.(deselerde inanmamak lazımdır)

(bkz: belinka)

petit nã©te: ilaç ismi vermek yasak değil mi, isteyen olursa benim ilacın ismini verebilirim çok sağlamdır . uçuş garantilidir.
devamını gör...
belirtilerini yaşayanlara tavsiyeler:

-psikolojik danışmana ya da psikoloğa değil psikiyatr'a gitmeniz gerekiyor. psikoloğa giderseniz zaten o da psikiyatr'a yönlendirecek.
-verdiği ilaçları söylediği şeklin zerre kadar dışında içmeyin. yarım başla sekiz gün yarım iç dediyse, 7 gün yarım içip sekizinci gün tam içseniz dahi zarar edebilir. aynı şekilde bırakırken de yine doktor kontrolünde bırakın.
-lithium verirse içmeyin. öyle moloz moloz gezinirsiniz ortalıkta iyileştim zannedersiniz. hissiyatınız geçici olrak kaybolur.
devamını gör...
tek devası lithuril ( lityum ) ve muadilleridir.

bu rahatsızlığı dengeleyen tek ilaç lityumdur. lityum 1800'lü yıllarında mani'ye yardımcı olarak bulunan ilk ve tek ilaçtır.
devamını gör...
17.
daha önceleri manik depresif bozukluk ya da manik depresyon şeklinde bilinen bipolar (iki kutuplu) bozukluk, depresyonun bir türü olup; derin depresyon periyot­ları ile biperaktivite ve kontrolsüz sevinç (mania) periyotlarının birbirini art arda takip etmesi halidir. bipolar bozukluk, dönemler şeklinde devam ederek tekrarlayan bir hastalıktır. dönemin bir kısmı, depresyon semptom­ları taşır. diğer kısım, manik evredir ve kişiler mutlu, konuşkan ve enerjilidir. mania kontrolden çıkana kadar, kişi son derece üretken ve mükemmel refakatçi olabilir. mania büyüdükçe, kişi verimsiz olmaya, yüksek sesle, hızlı ve devamlı konuşmaya, düşünceden düşünceye atlamaya başlar. az uykuya ihtiyaç duyarlar ve her saatte arkadaşlarını arayabi­lirler. abartılı derecede kendilerine güvenleri vardır, güç ve zenginliğe ilişkin şatafatlı sabuklamalar geliş­tirebilirler. manik evredeki kişiler, deli gibi parasal yatırım yapabilir ya da çılgınca harcayabilir; aniden büyük projeler başlatır ve kısa sürede bunları terk ederler. bu pervasız, gözü kara ve pahalı mutluluk, çabucak sinirlilik, öfke ve parano­yaya dönüşebilir. mania genel­likle, alkol ve diğer ilaç bağımlılığına, işlerini kaybetmeye, iflasa, sadakatsizlik ve zinaya, ve boşan­maya götürebilir.

ukdeci : birvarmisbiryokmus
devamını gör...
bir insanın kendini aşırı yücelttiğini işittiğinde akla getirilmesi gerekendir(manik epizod).cümleleri tipiktir:
-mesela ben hiç uyumam,çok az uyurum,2 saat uyku bana yeter de artar.bir duyduğum şeyi bi daha hayatta unutmam.
daha ileri evredekiler uçmaya başlarlar:"ben mehdiyim,mesihim,peygamberim"gibi.
onun da ilerisi bunlara psikozun da eklenmesidir.(bir hasta tip olarak stalin'e benziyordu.biri kalkıp buna 'sen aynı stalin'e benziyon haa'falan mı dedi ne dediyse artık,kendinin stalin olduğuna inanmış,lenin'le arada kahvede takıldığını falan söylüyordu,o derece.)
duygudurum dengeleyicilerle(lityum,valproik asit,karbamazapin) tedavi görüyorlar,fakat asla tam tedavi olmuyorlar,diğer psikiyatrik vakalar gibi.
devamını gör...
çok zor bir hastalıktır. bazen ananas görüpte içleri hayat neşesiyle dolarken, denizi görüp depresyona girebilirler. bir anda, saman alevi gibi, maniyi yaşayıp, günün geri kalanında depresif olurlar. bir tabir vardır, dünya göçtüde altında mı kaldın diye. o hissiyatı yaşarlar gün boyu. yalnız olurlar, birisi onları farketsin diye çok ümit ederler. bazen bir merhaba ile dünyanın en mutlu insanı olurlar. yataktan kalkmak istemezler.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar