bir bardak çaya 18 lira ödeten esnaf

alaçatı esnafı.

işte bu yüzden bu ülke adam olmaz. en tepedekinden en alta kadar fırsatçı ahlaksızlar olmuşuz. insanda utanma olur biraz.
devamını gör...
aracıya kâr hesabı sorulmaz baboo.
evet burası türkiye; serbest piyasanın olduğu bir iktisadi düzene sahip bir ülke.
"ne mutlu paranın yönüne dokunmadan bu sisteme abdest aldırıp, namaz kıldıranlara"
devamını gör...
alaçatı esnafı tek olsa eyvallah.birçok tatil yöresi böyle.
tatil yerlerinin içine etmiş,gelen turistlere kazık atıp attığı kazıkla övünen esnafları görüyorum bazen.
yeri gelince de misafirperverliğimizle övünüyor milletimizin ne kadar mert olduğundan dem vuruyoruz. tepki koymak şart böylelerine. mevzu sadece kazık olarak kalsa iyi. ya kaybedilen itibarı nereye koymalı?
devamını gör...
bir türlü tatmin olmayan, sürekli ağlayan turizmcilerimizin tarifesi.
adamlar o çayı zorla satmıyor. piyasada talep var, talep olunca da fâhiş fiyattan arzın önüne geçilmiyor. o parayı verenlerin içtiği çaydan çok, kaç beğeni aldıkları umurlarında olduğu için ne bu esnafla ne bu müşterilerle bir yere varılamayacağının göstergesidir.
devamını gör...
bence az bile. bana kalsa 100 tl falan yaparım. sonuçta arz talep meselesi. kimseyi kolundan zorla tutup içeri almıyorlar. insanlar instagram denen şeyden iki tane böyle foto paylaşmak uğruna neler neler yapıyorlar.
emin olun oraya giden her müşteri artist artist paylaşım yapmıştır. hatta faturanın fotoğrafını bile paylaşmıştır.
bu kafalara az bile la.
devamını gör...
gösteriş köpekliği yapmak uğruna, alaçatı ve bodrum'a doluşanlara yapılmasına üzülmediğim satış.

"herkes yaşadığı oyuğun soğukluğu ile doğru orantılı bir kasıntı içinde. eşyalar bile sahiplerinden daha sıcak, daha kişilikli."

dünyaya teslim olmak/ şükrü erbaş
devamını gör...
esnaf tercih edilme yoğunluğu sebebiyle eşeğin kulağına su kaçırmayı kendine misyon edinmiş.. küçük detaylara takılma diyor aklınca ama o detayları gözü acıtacak kadar büyütüyor.. hoş alaçatı da bulundum bu yaz diyebilmek ve bülent serttaş ın şarkısı eşliğinde kendini kaybetmek isteyen milyon tane vatandaş varken, o hesaplar kabarır ve bir yazlıkçı nın da asaletinden sebep, aklından “ilaç parası ossun” cümlesi geçmez ki diline de vursun..
devamını gör...
bakın içmesin diyenler de bir derece haklı. ama şöyle de düşünelim bir...
eşini çocuğunu almış böyle güzel bir memlekete gidiyor adam... şehirden uzak vs.şöyle bir deniz kenarı ya da ne bileyim tarihi bir mekan vs. nihayetinde bu güzellikler de insanın seyretmesi var.

bu kişi yanında çay getirse...dışarıdan içeçecek getirmek yasak derler... oturmanız gerek... ne bileyim bir şekilde ailenizle. mekan sahibi kimler? belli başlı kişiler...fiyat belirleyenler de onlar.

efendim içmeyin...tamam... ancak o mekan üzerinden bu kadar rant devşirmek de bu kimselerin hakkı olmamalı. örnek yukarıdaki arkadaş alaçatı esnafı demiş. o mekanın güzelliğinin sahibi o esnaf değil. alaçatı bu ülkenin bir güzelliği. hasbelkader orada işyerinin olması fiyatı istediği gibi yapacağı anlamına gelmiyor. serbest piyasa vs diyen arkadaşlar var. peki neden devlet bazı durumlarda müdahele ediyor. 1 doların 7 tl olması dış güç ama 1 bardak çayın 18 tl olması hak. yok bence onu da trump yaptı. ya da ikisi de serbest piyasa. boşuna debelenmeyelim o zaman.
devamını gör...
zorla mı ödetmiş kardeşim. aklıma öksüzler filmini getirdi bu haber. tee yıllar öncesinden millet smokinlerini giyip eşek almaya müzayedeye katılıyor bu filmde. şu meşhur eşek fıstık, babası zengin bir oğlan var filmde, binicem üstüne vurucam kırbacı fıstık benim olacak diyen hani.
o sevimsiz oğlan çocuğu, 'babamm cok zengin benim çuvalla para verir gene de alır' diyor. ahanda tam bu çocuğun kafası var bir çaya 18 lira veren de. afiyet olsun, yarasın içenlere. ingiliz asilzadesi olmak bunu gerektirir. siz ne anlarsınız fakirler!.
devamını gör...
Allah bilir saatlerce demlenmekten zehir gibidir o çay. o parayı veren enayi düşünsün. çay dediğin 15-20 dakika içerisinde tüketilmelidir. aksi taktirde burda dile getirmeyeceğim bir şey tüketmiş sayıyorum kendimi.
devamını gör...
şimdi ben hanımla gidip oturucam, sadece 2 çay içip kalkıcam ve hesap 36 lira gelicek he ? aga delikanlı gibi tertemiz dövüşürüm, gerekirse adam gibi dayak yerim, ama o parayı sittin sene cebimden alamaz. işletme politikası dahi olsa bu fiyatlar, masaya elime en fazla 5 lira bırakır çıkarım. beyefendi bu miktar eksik derse de, "delikanlıysan gel al" demekten de hiç çekinmem. gelsin alsın kardeş döverse helali hoş olsun der bırakırım kalanını. dövmeden alamaz. yok öyle kovboy.
devamını gör...
ahlaksız,düzenbaz ve sahtekardir.
her türlü vergi kaçırmak için de kırk takla atar o tıynet.

peki o sahtekari geçtim su an.
çayın çok sıradan bir cafede bile 4 liraya satılması az sıkıntılı bir durum mu? kar denip geçilebilir mi bu ya?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar