bir dikili ağacım olsun

merhabalar değerli dünya sözlük yazarları.

kuyu nickli yazar kardeşimizin isteği ile uygulamaya karar verdiğimiz bir kampanya ile karşınızdayız. hem sözlüğümüz adına bir sosyal sorumluluk projesini hayata geçirelim hem sizlerin toprak ile buluşmasına vesile olalım hem de "kıyametin kopacağını bilseniz elinizdeki fidanı dikiniz" diyen peygamber efendimize kulak verelim istedik. diyoruz ki dileyen yazarlarımız bir fidan diksin yahut bir tohumu toprağa bıraksın, kendi eliyle can suyunu versin ve çektiği bir fotoğrafı da bizimle paylaşsın.

daha önce birçok sosyal sorumluluk projesini uygulamaya koydu sözlüğümüz. bu kampanya ise belki de bunlarda en kolayı. hem de son derece keyifli. açıkçası biz bu kampanya için heves ettik, umarız ki sizler de bizim kadar hevesli olursunuz.

iki hafta boyunda devam edecek olan kampanya süresince bolca çamurlu eller görmek dileğiyle...
devamını gör...
android kullanıcıları eco browser indirsin her kullanım başına bir ağaç dikiliyormuş. dikilen ağaç sayısı tarayıcı üzerindeki sayaçtan takip edilebiliyor.
devamını gör...
kısa zaman önce philip k. dick'in vulcan'ın çekici kitabını okudum, orada akılcı dünya düzeni denilen bir sistemden bahsolunuyordu. düzen dahilinde birilerinin senin adına karar vermesi oldukça normaldi. bireylerin sistem için ne kadar gerekli birer meta olduğunu yeniden idrak etmek sıkı bir lokmaydı. dikili ağaç meselesini de bu bağlamda alıyorum. benim kişisel olarak dikeceğim bir ağaç, gün gelecek birileri tarafından köklenecek ve benim fikrim bile alınmadan yerine kimbilir neler yapılacak. hezeyan dolu bir tanımlama yaptığımın farkındayım, üzgün değilim.
devamını gör...
bir limon ağacı da benden. henüz toprak altında nazlı bir tohum ancak fide olduğunda buraya fotoğrafını koymak borcum olsun.

ekleme: geçen sene iki leylak dikmiştim bahçeye. onlar da sayılır mı ki?
devamını gör...
süresinin uzatılmasını talep ettiğim muhteşem etkinlik. benim gibi boşlukta süzülen biri için bile bunca zaman kısmet olmadıysa işi gücü okulu olan arkadaşların daha çok zamana ihtiyacı olacaktır.

nihayetinde bugün liliput ailesi toprakla buluştu. ablamın çekirdekten çimlendirip yetiştirdiği limon fidanlarımız annesine, toprağa kavuştu. 5 tane minik fidandan oluşan aile uzun zamandır saksıda ikamet etmekteydi. çekirdekten yetiştiği için yabani olmuşlar ancak belli zaman sonra kendilerini aşılayacağız, bize limon verecekler. gerçi benim elimden iki aya meyve verme olasılığı da var ama neyse. bu harika etkinliği düşünen duyuran herkese teşekkürler.

fidanları dikerken bana yardımcı olan başta anneannem olmak üzere pamuk prenses ve yedi cüceler'e de teşekkürü borç bilirim. liliput ailesi sizlerin sayesinde büyüyecek ve büyütecek pek çok güzel hissi. limon satıp zengin olacağım sözlük, yazıyorum buraya!*odaklayamıyordu... resmen fotoğraf çekmeyi unutmuşum sözlük.*

devamını gör...
mesajla geri dönen ilk üç kişi adına da dikeceğim iddiasıyla kızıştırmak istediğim rekabet.

ilk dönen için üç seçenek olacak: ceviz, çınar çam
ikinci dönen için kalan iki seçenek.
son dönen için seçme şansı olmayacak şansına ne kaldıysa artık.

i want to play game, make your choice...

dikimden sonra koordinatlarıyla birlikte, fotisi başlığa eklenecektir. belki yıllaaaar yıllaaar sonra gelip görürsünüz.

not: tüm kontenjanlar doldu.
çınar: rebelin korubenisi
çam: parpali
ceviz: we born we play we die

herkese teşekürler.
devamını gör...
arkadaşlar çok güzel bi iş yapıyosunuz ağaç dikmek anı dikmek gibi bir şey. bi aksilik olmazsa yıllar sonra bakıp ilk diktiğiniz anı, sözlüğü falan hatırlayacaksınız. seri eksicileri, laf sokan bi yazarı, kavga ettiğiniz birini...**

botanik adına tek girişimim olan müge çiçeğimin açmadan vefat etmesi sonucu bitkisel hayata küstüm size başarılar diliyorum. müge'nin yası bittiğinde belki ben de denerim ve bi bitkinin daha katili olurum.
devamını gör...
inşallah yarın sabah da ağaç dikme girişimine devam edeceğiz. yıllar sonrasını falan merak ettiğim yok inanın.insanoğlunun özüyle irtibatını sağlayan yegane şeyin toprağa dokunmak olduğuna inanıyorum.

bunca boş uğraş içinde gerçekten bizi mutlu edecek bir eylem olacak,diktiğimiz ve can suyunu döktüğümüz anda kendimizi çok iyi hissedeceğiz. şu modern zamanın bütün iğrençliğinden bir nebze de olsa kurtulacak harbiden güzel bir iş yapmış olacağız.

toprağın çok da yabancısı sayılmayız. nihayetinde her geçen gün biraz daha yakınlaşıyoruz oraya. arayı iyi tutmak lazım.

ağaçlarını diken bütün arkadaşların ellerine sağlık diyorum. dikemeyip de içinden güzel şeyler geçiren bütün arkadaşların da yüreklerine sağlık diyorum. yapandan da yapmayandan da Allah razı olsun.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar