bir güneş doğuyor

aynı adlı iki ezgi vardır. cezayir'de, filistin'de, türkiye'de doğan/doğması beklenen güneşleri anlatan "bir güneş doğuyor" ve "ceketini alıp gelenler"e yakılmış olan diğeri.
devamını gör...
eşref ziya'nın sesi ile de bildiğimiz bir ezgi.

ikincisinden:

kara bulutlarda bir şimşek çaktı,
çatlayan yer tohuma kucak açtı.
çöplükte gül yetişmeye başladı,
müjde veriyor, bir güneş doğuyor.

ah ulan bee.
devamını gör...
bir güneş doğuyor 1 ve 2 olmak üzere iki albüm vardır. hem aykut kuşkaya, hem eşref ziya hem de diğer irticacı abilerimizin terennüm ettiği seçme marşlar ezgiler yer alır albümlerde. ikisi de birbirinden güzeldir.
devamını gör...
çocukluğumu , ilk gençlik yıllarımı hatırlatan ezgidir. ezgi derlerdi o zamanlar şarkı falan demek olmazdı. dinler coşardık. 1 ve 2 diye adlandırılan iki ayrı bir güneş doğuyor vardı. eşref ziya, emirhan ertürk, hakan aykut, aykut kuşkaya vardı söyleyenler arasında yanılmıyorsam. kaset kapağında fotoğrafları değil ama resimleri vardı. sakallı, bıyıklı, yakasız gömlekli abilerdi o vakitler.
devamını gör...
uzuunca bir aradan sonra bu güzel bayram akşamı dinlediğim, etkisini hiç yitirmeyen, dipten uca tüm vücudumu ürperten, çocukluğumuzun fon müziklerinden.

yukarıda bahsi geçen *kaset kapağı için :


arkadaki minarede bana iskenderpaşa camiini çağrıştırdı doğrusu ama tam emin değilimsi gibi???


devamını gör...
yoktu o zaman televizyon. peder henüz eve televizyon almayacak kadar radikaldi. radyomuz vardı bir tane.o zamanın islami eğilimli rodyolarını dinlerdik, ayyıldız fm, çağrı fm, vs... arada telefon edip çocuk halimizle ilahiler marşlar isterdik çalsınlar deyu. tgrt nin band tiyatrolarını, peygamber efendimizin hayatını, evliyaların örnek yaşamlarını, barbaros hayrettin paşa nın hatıraları nı, istanbul un fethi ni, kanije yi dinlerdik, tekrar tekrar. sadece şeyh şamil i 30 kez dinlemiştim en az. o mübarekleri kafamızda canlandırmaya çalışırdık.

laik sitemi ti ye alan eyvah irtica, patagonya nın sesi gibi ibrahim sadri nin yazıp yönettiği skeçleri dinlerdik. her anımız heyecandı, umuttu. sonra televizyon geldi. sabahın köründe çizgifilm seyretmek için uyanmaya başladık. ve bir devir öyle kapandı. lakin o heyecana o manevi gerilime duyduğumuz özlem hiç kapanmadı. ne olduk biz yahu? dünyevileştik mi ne? bu da ayrı bir imtihan bize galiba. o zamanki dinamizmimiz neticesinde bize bahşedilen nimetle imtihan olunuyoruz galiba. asıl büyük cihadı nefsimizle yaşıyoruz. ve mırıldanıyoruz: bir güneş doğuyor. inşallah....
devamını gör...
romantik devrin sembol ezgilerindendi. hala arada bir dinlerim hüzünlenmek için.

"kara bulutlarda bir şimşek çaktı
çatlayan yer tohuma kucak açtı
çöplükte gül yetişmeye başladı
yağmurlar dindi bir güneş doğuyor

çoğaldı ölüme sevda çekenler
bahçesine ilahi aşk ekenler
zevkle şehadet şerbeti içenler
müjde veriyor bir güneş doğuyor

akabede biat edenlerdenim
kalbinde hicrete gidenlerdenim
cesedini alıp gelenlerdenim
bu naaşıma bir güneş doğuyor"


devamını gör...
bu şarkı (islamcılar ısrarla ezgi dese de ezgi başkadır şarkı başkadır bu tam bir şarkıdır, murat bardakçı gibi oldu ama öyle) 90 lı yılların başından beri islamcı romantikleri türlü hülyalara sürüklemiş bir zavallı ruha sahip eziklikler abidesidir aynı zamanda

cezayirde doğduğunu iddia ettikleri güneş fis tir. fis askeri darbeyle fıssss oldu, filistinde doğan güneş ne onu pek anlamış değilim, 1967 den beni orda bir güneş doğdu mu sormak lazım, peki türkiyede doğan güneş ne... işte orası karışık...ben çözemedim çözebilen beri gelsin, gel beri yar gel beri şarkısını söyleyelim birlikte...


islamcı gençlere öğüt kısmına gelince;

buyurdum ki ; siz siz olun çocuklar böyle şarkıları iplemeyin, bunlar konjonktür çocuğudur. ha tam o bildiğinden evet. sen ona o bildiğini de söyleyebilirsin, ben formata takılıyorum. bu şarkılardan bir şey olmadı olmaz... git beatles dinle... bak ne diyor john lennon...

daha korkuncu da var bunun o da şehit tahtında rabbe gülümser... adı bu olmayabilir ama böyle bir dizesi var... öyle bir müzik ki bir büyük rakı aç yanında boğaza karşı oh be... fena kafa yapar. adamlar marş diye yazmış ama şaşırmayasın dinlerken. islamcının amelesi böyle şeyler üretir adamım. sen ne et et islamcının amelesinden uzak dur.
devamını gör...
eskileri hatırlatan çok güzel bir marştır.

zalimler zulmüne, kafirler küfrüne,
inat edip devâm etse...
Allah nurun tamamlar, çünkü bir vaadi var,
kafirler istemese bile...

bir güneş doğuyor, bir güneş cezayir'de,
bir güneş doğuyor, bir güneş filistin'de,
bir güneş doğuyor, bir güneş türkiye'de,
bir güneş doğuyor, bir güneş ülkemde.

mekke'de başladı bu diriliş muştusu,
bugün de devam eder...
Allah erleri canlarını seve seve,
rahman'a teslim eder...

bir güneş doğuyor, bir güneş cezayir'de
bir güneş doğuyor, bir güneş filistin'de
bir güneş doğuyor, bir güneş türkiye'de
bir güneş doğuyor, bir güneş ülkemde.

onun için yaşamak güç veriyor bize,
ve yolunda şehit vermek..
meleklerle konuşup semaya yükselmek,
ne güzel resul'ü görmek...

bir güneş doğuyor, bir güneş cezayir'de
bir güneş doğuyor, bir güneş filistin'de
bir güneş doğuyor, bir güneş türkiye'de
bir güneş doğuyor, bir güneş ülkemde.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar