bir kitabı iki kez okumak

kimi kitap değil iki defalarca okumakla anlaşılmaz lakin oturup bir kürk mantolu madonna veya bu tür bir kitaba aşık* olup bir sene sonra ayy ben bunu bir daha okuyum demek ağır saçmalıktır. balık hafızalı mısınız diye sormak isterim böyle insanlara.
devamını gör...
bir filmi iki kere izlemek gibidir, bazen eylemi yaparken o kadar tad alirsiniz ki tekrar tekrar yapasiniz gelir. illa felsefe kitabi olmasi gerekmiyor.
devamını gör...
belli bir süre aralığında yapılabilendir, özellikle mahalleden arkadaşlar gibi mizah yüklü bir kitapsa.

bir üst versiyonu da filmini/dizisini iki kez izlediğin kitabı iki kez okumaktır.
devamını gör...
daha önce hiç yapmadığım bir uygulama. beni 2. kez okumaya sevk edecek bir kitap daha denk gelmedi çünkü. olsa bile aradan uzun zaman geçmesi ve kitabı unutmam gerekiyor. okuyacağım yerleri hatırlarsam heyecanı kalmaz.
devamını gör...
temelde baştan sona değil de, öylesine ara sıra kitaplıgımdan bir tane çekip öyle alelade 8-10 sayfa okumayı severim. sonra iş kontrolden çıkabiliyor bazen. kendimi kaptırıp 50-100 sayfayı da okuyabiliyorum, bazen de kitabı bitiriyorum, dolayısi ile yeniden okumuş oluyorum.
devamını gör...
o canım dünya klasiklerini ilk okuyuşunuz 12-13 yaşlarınıza denk geliyorsa muhakkak yapılması gerekendir. insan büyüdükçe değişir... dünyayı farklı algılar... bakış açısı gelişir... seneler önce okuduğu bir kitabı tekrar okumaktan aldığı tat çok daha farklı olur... çıkardığı dersler, gelişen bakış açısına göre çeşitlenir... henüz okuma şerefine erişemediğim pek çok kitap olduğu için kitapları tekrar okumak gibi bir fırsatım olmuyor ama içimde hep bir uktedir bu...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar