"abcim/ablacım, bana malımı anlatma, ben malımın arkasındayım, fiyatı bu. alacaksan al, almayacaksan dükkanın önünü kapama" diyerek, bu çabalar çok kolayca bertaraf edilebilmektedir. hatta sonrasında, müşteri tamam alıyorum dediğinde, nazlanıp, "tok satıcı tribi" yapıp, yalvartmak da işin cilasıdır. tabi bu dediklerim, perakende sektöründe değil, toptan da test edilmiştir.
devamını gör...
kaygısızlarda vardı böyle bi sahne.baba kaygısız ev arayışlarında ve kendi nüfusuna yetecek evbulamamakta.daha önce gittiği evlerde karıları hepsini beğenmiş bu çok güzel tutalım burayı nidalarında yüksek kiralarla karşılaşmıştır.en sonunda karılarına tembih eder:

-ev ne kadar güzel olursa olsun "üf çok kötü,karanlık,sular akmıyor"deyin tamam mı?

velhasıl eve girerler.ev tam istedikleri gibi.kira da uygun.ama eşler susmaz.sürekli
-öf çok kötü,karanlık,sular akmıyor
der.
ev sahini sinirlenir kovar.

bu da böyle bir sahnedir.
devamını gör...
az önce başıma gelen hadisedir. ttnet'in verdiği tp-link anlaşmalı ttnet markalı modemi satıyorum, adam mesaj atıyor. "bu orjinal değil. orjinali başka" diyor. anlatıyorum "aynı modelde iki tane modem var" diyorum. "olabilir, öteki daha iyidir" diyor. ben zaten sıfır fiyatının yarısına satıyorum o da üçte bir fiyatını veriyor. üstüne bir de kalkmış "kabul edersen" diyor. beyefendi lütufta bulunmuş yani. terslememek için kendimi zor tuttum.

o daha iyiyse git ona üçte bir fyatını ver.*
devamını gör...
klasik müşteri çemkirmesidir efenim.

+evladııım bakar mısın şunun fiyatı ne kadar?
-30 lira abla.
+aaa hiç olur mu canım ay kumaşına bak naylon bu zaten yakar bu havada
- ama ablacım onlar mark..
+aa yok yok sen al şu 20 lirayı hadi bakayım koy poşete.
devamını gör...
bunun aksi ise dandik malını kıymetenin çok üstünde gösterip pahalıya kakalamaya çalışmaktır. şahsen ikisini de ahlaka aykırı buluyorum. bizim ülkemizde iki tip insanı bulmak da mümkün güya bir de müslümanız, dürüst olmayız, adaletli olmalıyız. kusura bakmayın ama burda çoğu vatandaşımızı eleştirmek zorundayım, tam köylü kurnazı zihniyetindeyiz. bu mantıkla hareket ettikçe ne birbirimize güvenimiz kalacak ne de ileriye gidebilicez.
tlc'de "hurda avcıları" diye bir program var bilenleriniz bilir. adam antikacılardan kendi dükkanı için alışveriş yapıyor, alışveriş yaptığı adamlara atıyorum bir abajur olsun bu abajur için kaç para istersin diye soruyor. eğer adam kârın altında bir fiyat verirse de bunu kabul etmiyor. 500 liralık mala 100 lira teklif edilince bunu kabul etmiyor yani. biz olsak hemen sadece kendi kârımızı düşünerek atlarız o mala. abi kerizden indirdim malı diyerek küçümseriz üstüne. bilemiyorum. yanlış hareketler.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar