"kandil mesajı oluşturma cemiyeti" ve "özel günlerde tüm rehbere mesaj yollayanlar derneği" kurulmazdan evvel özendiricilikten uzak kasılarak oluşturulmuş birçok kandil sms ine gebe olan hadise. cep telefonunun ilk çıktığı yıllarda mesaj olayı yoktu ne zaman ki telefon operatörleri mesaj paketleri sunmaya başladı kullanıcılarına bu toplu sms olayları patladı.
işte bu elim olayda o günlerin hatırası. bugün cep telefonumuza kandil günlerinde gelen birçok sms bir odaya doldurulup asgari ücret karşılığı kırbaçlanarak sms üretmeye çalışan insanlar tarafından oluşturuldu. baskı ve cebirle kurulmuş kafiyeli cümleler telefonlarımıza bu mezalim altında inleyen sms üreticileri tarafından üretildi.
gönül isterdi ki hamam böceği avcısı uğur dündar bir baskın yapıp bu insanları gün ışığına çıkarsın ama rant dünyasında devasa cep telefonu operatörlerinin karşısına dikilemedi uğur dündar.
kırbaçlar şakırken "konsun yine pervazlara güvercinler, hu hulara karışsın aminler, mübarek akşamdır, gelin ey fatihalar, yasinler.... iyi kandiller....", şeklinde örneklerle mübarek dualar şiirsel kafiyelerle içselleştirildi, "rüzgarın kemanını çaldığı ve yağmur damlalarının percerene vurduğu bir gecede yatağına uzanıp, keşke dediğin tüm güzelliklerin sizin olsun"larla edebi betimlemelerle kandil kutlamayı öğrendik. "bir bayram gülüşü savur göklere eski zamanlara, gülücükler getirsin, öyle içten, öyle samimi olsun, gözyaşlarını bile tebessume çevirsin"lerle iclal aydın ve şebnem kısaparmak'a tırnak yedirecek kadar şirinlik ve sempatiklikle yoğruldu cümleler.

bugün bizler milyonlarca sms'i yıllarca sesini duymadığımız ama rehberde kayıtlı kalmış tanıdıklarımıza yolluyorsak o kara günlerde odalara doldurulup kırbaçlanarak sms üreten emekçiler sayesindedir. iyi ki varlar ve bu şiirsel, kafiyeli mesajları bizlere kazandırmışlar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar