ben sanmam ki bugün bu ülkede yaşayan hiç bir fert saltanat sevdasına aşık olsun. şahsen bir takım insanlara göre irticacı sınıfında olsam bile, en katı saltanat düşmanı olarak dan cumhuriyetin islamî kurallara daha çok uygun olduğuna inanıyorum.

çünkü kişiliğini, eğitimini, kafasını bilmediğim ve ömrümün sonuna kadar beni yöneteceğini düşüneceğim birilerini hayatım da istemem.

osmanlı aşığından kastınız dünyaya hükmetmesi ise zaten bunun için özellikle saltanata ihtiyacımız olduğunu düşünmüyorum. cumhuriyette bal gibi dünyayı yönetecek yöneticileri getirmek mümkün.
devamını gör...
boş yapma ikile cevabını verir geçer. adam osmanlı devlet geleneği ve medeniyetini seviyor diye illa cumhuriyet sistemi ile kavgalı olacak değil ya.
he karşı cinsten böyle bir hamle gelirse durum değişir. tam benim kulağıma yaklaşırken ani bir hamle ile ben de o cumhuriyetçi kıza fısıldarım. böylece yakın tarihimizde yaşanan tüm olumsuzlukları aşmış oluruz.
devamını gör...
osmanlı sevdalısını cumhuriyet düşmanı sanan insanlara cevap olarak, sözü aziz üstadıma bırakıyorum;

--- alıntı ---

orada benden sordular ki: “cumhuriyet hakkında fikrin nedir?”


ben de dedim: “yaşlı mahkeme reisinden başka daha siz dünyaya gelmeden ben dindar bir cumhuriyetçi olduğumu elinizdeki tarihçe-i hayatım ispat eder. hülâsası şudur ki: o zaman, şimdiki gibi, hâli bir türbe kubbesinde inzivada idim. bana çorba geliyordu. ben de tanelerini karıncalara veriyordum. ekmeğimi onun suyu ile yerdim. benden sordular, ben dedim: bu karınca ve arı milletleri cumhuriyetçidirler. cumhuriyetperverliklerine hürmeten, taneleri karıncalara veriyorum.”
sonra dediler: “sen selef-i salihîne muhalefet ediyorsun.”
cevaben diyordum: “hulefâ-i râşidîn; hem halife, hem reisicumhur idiler. sıddîk-ı ekber (r.a.) aşere-i mübeşşereye ve sahabe-i kirama elbette reisicumhur hükmünde idi. fakat mânâsız isim ve resim değil, belki hakikat-i adaleti ve hürriyet-i şer’iyeyi taşıyan mana-yı dindar cumhuriyetin reisleri idiler.”

--- alıntı ---


şualar: 317
devamını gör...
ancak bir kemalistin yapabileceği türden bir gerzeklik. çünkü bu tipler müslümanların dertlerinin ülkenin yönetim biçimi olduğunu zannediyorlar halbuki mesele iman mücadelesi. .. gavurların müslüman anadolunun bağrına bir hançer gibi sapladığı kemalistler bu milletin imanına kastetmiştir. biz devletimizi bu çıbanlardan kurtaralım da gerisi çok mühim değil.
devamını gör...
yav kardeşim deli misin ne diyorsun tepkisine yol açar. çünkü aklı başında kimse bir diğerinin kulağına bir kelime fısıldamaz.

sizi asmaya çalışacağını hiç sanmam. cumhuriyet'in ilk yıllarına baktığımızda kim kimi asmış çok net.
devamını gör...
başlığı açan arkadaş "ortaokul terk" herhalde. halen inkılap tarihi notlarında kalmış.

öyle bir toplum ve ülke hiç olmadı. resmi tarihin kurgusuydu hepsi. türk tarihi bir bütündür. cumhuriyet'i osmanlı'dan ayıran kişi aslında bütün türk tarihine hainlik etmiştir. bu bir bayrak yarışıdır. koşumuz sonsuzadır.
devamını gör...
tam bir ergen tavrı. zannediyor ki osmanlıyı sevenler saltanatı istiyor. cidden böyle mi zannediyorsunuz? bunlar şeriati de monarşi zanneder mesela. islamın ilk halifelerinin seçimle halk tarafından görevlendirildiğini bilmez.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar