sunduğun düşüncenin pratiğini yaşamazsan, arkasından gelecek her teori senin düşüncenin önüne geçecektir şeklinde yorumlanabilecek steve bartkowski sözüdür. kararlılık vurgusu yapılıyor daha çok. kararlı olan kişi, düşüncesinin önderi olursa kimsenin absürt tespitlerine katlanmak zorunda kalmaz.

efendi ol, yandaş olma...
devamını gör...
arkasından gitmekten önce, arkasından gidilecek, elde avuçta olan halihazırdaki bir düşüncenin, bir pratiğin, bir davanın olmasının gerektiği görüş. rüzgarın önünde savrulmaktan kurtulmak, bundan müstesna kalmak için, hayata dair bir kavganın, bir üstüne düşünmenin bir görüşün, bir hayat duruşunun bulunması gerekir ki; sonrasında yapılacak iş, gelecek hangi zorluk olursa olsun, yerinden esnemeyesin. buna ister tecrübe deyin, ister okuyup öğrenmek deyin, isterseniz başka bir şey.
devamını gör...
başka bir bakış açısı ile olaya yaklaşmak ve cümleyi mecazi anlamı ile değil de kelimelerin sözlükte 1 ile ifade edilen esas anlamı ile ele almak istiyorum.

"bir şeyin arkasında durmazsan önüne gelen her şeyin arkasından gidersin. "

bu söz siper almanın önemini ortaya koyuyor. üzerinize gelen bir mermi veya şarapnel varsa bu metal parçalar sizi delip geçerse gidersiniz. bu yüzden bir şeyin arkasında durarak metal parçaları ile aramıza bizi koruyacak bir şey koymalıyız.

bu kevlar bir yelek de olabilir ama normal cephe savaşında arkasına saklanacak kadar büyük ağaç, kaya veya duvar vs dir. askeriyede buna sütre denir hatta sütre gerisinden ateş etmek diye bir tabir vardır.

namaz kılarken de araya konan ve önünüzden geçen namazı bozmasın diye konan da sütre olarak adlandırılır.

(bkz: sütre)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar